به کما رفتن یکی از پرسنل آزمایشگاهی

 " دبیر انجمن فن آوران علوم آزمایشگاهی با اعلام این خبر که حمید حدادی یکی از پرسنل آزمایشگاهی که بر اثر بیماری ناشی از کار در آزمایشگاه به کما رفته بود، هنوز به هوش نیامده است، وی را نمونه‌ای گویا از وضعیت خطرناک کار در آزمایشگاهی دانست و گفت: چه کسی مسوول مرگ حمید و حمیدهای دیگر خواهد بود؟ "

فرهود صفرنیا در گفت‌وگو با ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، اظهار کرد: یک بار دیگر آلودگی کار آزمایشگاه در حال گرفتن قربانی است و این بار جوانی 26 ساله در مبارزه با مرگ است. مرگی که غیر منتظره بود اما این تقدیر حمید حدادی و دیگر پرسنل در معرض همیشگی خطر است.

وی افزود: حمید که هم اکنون در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری است از خرداد ماه سال 89 تاکنون با بیماری سل استخوانی دست و پنجه نرم می‌کند و از سوم دی ماه جاری به حالت کما رفته و هنوز به هوش نیامده است. وی در بخش ایزوله- مراقبت‌های ویژه- بستری است و بنا به گفته پرستار از تاریخ انتقال تاکنون هنوز به هوش نیامده و کشت مایع مغزی نخاعی او هم وجود باسیل سل را تایید کرده است.

صفرنیا تصریح کرد: اینها همه در حالی روی داده است که وی حدود دو سال در بخش خصوصی و در بخش میکروب شناسی کار می‌کرده و احتمال اینکه وی به دلیل زیان آور و آلوده بودن محیط کار به این بیماری مبتلا شده باشد قریب به یقین است.

وی با بیان اینکه حمید نمونه‌ای گویا از وضعیت خطرناک کار در آزمایشگاه است که ما چندین سال است بر آن تاکید می‌کنیم، گفت: علی رغم برخی قوانین موجود که با توسل به آنها، گنجاندن نام آزمایشگاه در مشاغل سخت و زیان آور بدیهی به نظر می رسد اما هنوز شاهد بی‌اعتنائی برخی مسئولان مربوطه هستیم. مسوولینی که حتی در قوانین جدید از جمله قانون ارتقای بهره وری کارکنان بالینی نظام سلامت علی رغم دستور صریح رییس جمهور و نیز شخص وزیر باز هم ما را ندیدند.

صفرنیا تصریح کرد: هیچ نوع نظارتی بر بخش خصوصی که شاید نزدیک به 75 درصد از آزمایشگاه‌ها را شامل می شود، صورت نمی‌گیرد و هیچ سازمان و ارگانی هم بر سختی کار و نحوه پرداخت آن در انواع بخشهای آزمایشگاه نه تنها نظارتی نمی‌کند بلکه وجود چنین حقی را از پرسنل سلب کرده و در اختیار کار فرما قرار داده است.

وی بر وظیفه انجمن به عنوان حامی تاکید کرد و گفت: ما به عنوان تشکلی که حق پیگیری و مطالبه حقوق داده نشده را داریم کاسه صبرمان از بی‌توجهی لبریز شده است. ما خسته شدیم از اینکه اینقدر بازرسی ضعیف و در حد صفر است. اینکه می‌خواهیم ثابت کنیم کار ما مرگ آور و آلوده است زیاده خواهی نیست. کافی است آقایان نگاهی به قوانین بیندازند تا اینقدر بر سر حقوق با ما چانه نزنند.

دبیر انجمن فن آوران علوم آزمایشگاهی در پایان به گفته خود برای چندمین بار خواهان احیای پرداخت حق سختی کار در همه آزمایشگاهها اعم از خصوصی و دولتی و نیز نظارت از نوع واقعی آن شد.

منبع:وبلاگ جامع علوم آزمایشگاهی | lab-sciences.blogfa.com

/ 2 نظر / 9 بازدید
امير

سلام چرا بچه ها اصلا چنين قضيه مهمي را جدي نمي گيرن !!؟؟؟[ناراحت][سوال]

بهناز

جای تاسف داره