داروی جدید کاهنده قند خون بیماران دیابتی در کشور ساخته شد

رییس دانشکده داروسازی دانشگاه تهران از تولید «گلوتازون» داروی جدید کاهنده قند خون در مبتلایان به دیابت نوع 2 در کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر عباس شفیعی با اعلام این مطلب به خبرنگاران گفت: «پیوگلیتازون» دارویی است کاهنده قند خون از خانواده دارویی «تیازولیدین دیون» که برای نخستین بار در ایران با نام تجاری «گلوتازون» توسط شرکت داروسازی اسوه تولید شده است.

رییس دانشکده داروسازی دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: این دارو یکی از داروهای مؤثر در درمان دیابت نوع 2 می‌باشد که موجب کاهش مقاومت بدن نسبت به انسولین شده و در نتیجه باعث استفاده بهتر بافت‌ها از گلوکز شده و میزان قند خون را کاهش می‌دهد و نکته بسیار مهم در مورد این است که می‌توان آن را به صورت یک بار در روز و همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کرد.

وی با اشاره به سه داروی عرضه شده در دنیا در این زمینه تحت نام‌های «رزی گلیتازون» و «پیوگیتازون» و «رزالین» افزود: داروی «روزالین» در همان چند سال اول توزیع به علت عوارض کبدی تشخیص داده شده روی بیماران از بازار عرضه جمع آوری شد ولی دو داروی دیگر در حال حاضر مورد استفاده قرار گرفته‌اند و ما برای اولین بار توانستیم نسل جدیدی از این داروها را در ایران تولید کنیم. ما باید سعی کنیم در هر سری دارو حداقل یک دارو در کشور تولید کنیم و در اختیار پزشکان قرار دهیم و خوشبختانه این دارو ساخته شده و در مقایسه با نوع وارداتی این دارو بسیار ارزانتر است.

دکتر شفیعی، مصرف یک بار در روز همراه یا بدون غذا، اثربخشی بیشتر در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، قابلیت مصرف در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی، عدم کاهش بیش از حد قند خون و عوارض ناشی از آن و افزایش میزان HDL(کلسترول خوب) و کاهش میزان تری‌گلیسیرید در بیماران دیابتی را از مزایای داروی گلوتازون برشمرد.

وی در پایان با بیان این که صنعت دارویی کشور تا چند سال دیگر باید وارد بازار تجارت بین‌المللی شود و باید بتوانیم به خوبی به رقابت بپردازیم، اظهار داشت: تبلیغات شدید روی داروهای خارجی که نمونه داخلی آن نیز بسیار خوب ساخته می‌شود باعث از بین بردن صنایع دارویی می‌شود 

/ 0 نظر / 26 بازدید