روشی آسان برای تشخیص وابستگی به نیکوتین!

نتایج مطالعات مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشان می دهد: سیگار کشیدن در پنج دقیقه اول بعد از بیدار شدن در صبح، حاکی از وابستگی شدید فرد به نیکوتین سیگار است.این مطالعه توسط دکتر غلامرضا حیدری در کلینیک ترک سیگار مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هدف دستیابی به آسان ترین روش جهت تشخیص وابستگی به سیگار انجام شده است

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری پنجم www.pichak.net کلیک کنید

 

یکی از مهم ترین موارد برنامه های کنترل دخانیات سامان دهی اجرای برنامه های ترک دخانیات در سطح جامعه است. در اجرای برنامه های درمانی ترک سیگار استفاده از داروهای جایگزین نیکوتین نیز از توصیه‌های ثبت شده و مفید است.

از این رو برای انتخاب روش درمانی مناسب شناخت و تشخیص مقدار وابستگی به نیکوتین سیگار در این افراد ضروری می باشد و بدین منظور معمولاً از آزمون فاگرشتروم استفاده شد. این آزمون دارای شش سوال است که زمان سیگار کشیدن را در ابتدای صبح امتیاز بندی می کند.

این مطالعه به صورت مقطعی و توصیفی بر روی ۸۲۲ نفر شامل ۵۹۰ مرد و ۲۳۲ زن با محدوده سنی ۱۸ تا ۸۶ سالگی که جهت درمان ترک سیگار به کلینیک مراجعه کرده بودند و با بررسی وابستگی به نیکوتین از طریق انجام آزمون تحمل فاگرشتروم انجام شد.

این افراد توسط پزشک واحد ارزیابی شده و طی یک برنامه ۴ جلسه ای هفتگی توصیه های درمانی مناسب شامل داروهای نیکوتینی و غیرنیکوتینی و رفتاردرمانی برای هر یک صورت گرفت. در انتها افرادی که موفق به ترک شده‌اند در دو نوبت ۶ و ۱۲ ماهه مورد پیگیری قرار گرفتند.

نتایج نهایی این بررسی طبق انجام آزمون فاگرشتروم موید این امر است که مصرف سیگار در پنج دقیقه اول صبح نشان دهنده وابستگی شدید فرد به نیکوتین سیگار است.

/ 0 نظر / 25 بازدید