نوشابه زرد بهتر است یا مشکی؟

با توجه به علاقه اکثر افراد به مصرف نوشابه‌ها به عنوان اولین سؤال بهتر است کمی راجع به ترکیبات این نوشیدنی‌ها بدانید.زرد بهتر است یا مشکی؟

 

 

دکتر سیدضیاءالدین مطهری- رئیس انجمن تغذیه ایران و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران-در این باره توضیح می دهند: 
* اجازه بدهید قبل از پرداختن به پاسخ این سؤال،به ذکر نکته‌ای بپردازم؛ نه‌تنها انواع نوشابه‌ها،بلکه اغلب تنقلات دیگر نیز در سطح وسیعی تولید و به مصرف رسانده می‌شوند که ضرر و زیان آنها کمتر از نوشابه‌ها نیست.
و اما در رابطه با پاسخ سؤال شما فرمول واقعی و حقیقی تهیه و تولید درصد مواد هر نوع نوشابه‌ای جزو اسرار تولیدکنندگان بوده و غیر از مواد اصلی و شناخته‌شده‌ای که جنبه کلی دارد،مواد کاربردی دیگر اعلام نمی‌شود و حتی درصد واقعی آنها نیز به طور دقیق معلوم و مشخص نیست، ولی به طور کلی می‌توان گفت ترکیبات عمده یک لیتر نوشابه حدوداً 894 میلی‌لیتر آب، 104گرم شکر، حدود 2گرم (به فراخور نوع نوشابه) مواد رنگی، نگهدارنده، طعم‌دهنده، احتمالاً کافئین یا کولا و اسانس‌های مختلف، اسید فسفریک و دی‌اکسیدکربن است.

 در رابطه با نوشابه‌های بدون قند چطور؟ *  در مورد نوشابه‌های فاقد شکر نیز بیشتر از ماده‌ای به نام آسپارتام Aspartam که یک شیرین‌کننده مصنوعی با قدرت شیرین‌کنندگی 200برابر قند است استفاده می‌شود.در همین جا قابل ذکر است که این ماده در حرارت بیش از 100 درجه خاصیت خود را از دست می‌دهد.

* جزو ترکیبات آن دو اسید آمینه اسید آسپارتیک و فنیل آلانین هستند و از این جهت افرادی که به بیماری فنیل کتون اوریا مبتلا هستند نبایستی از موادی که حاوی آسپارتام هستند استفاده کنند، همچنین کودکان و جوانانی که بیش‌فعال هستند باید از خوردن نوشابه‌های رنگی به‌ویژه آنهایی که زردرنگ هستند خودداری کنند.
   مواد مضری که در نوشابه‌ها وجود دارند چه موادی هستند؟
*
 اصولاً باتوجه به گستردگی مصرف و میزان استفاده روزانه می‌توان گفت کلیه ترکیبات به کار برده شده از شکر تا آسپارتام وسایر مواد نام برده شده می‌توانند در طول زمان عوارضی را زمینه‌سازی و اتخاذ کنند به خصوص اگر از حد متعارف بیشتر مصرف شوند.
چه عوارضی را به این مواد می‌توان نسبت داد؟
* درصورت مصرف بیش از حد و دایمی می‌توانیم موارد زیر را در رابطه با این موضوع برشماریم:
سنگ کلیه و آلرژی‌های گوناگون پوستی مثل کهیر و راش‌های پوستی،عوارض ریوی مثل آسم و خس خس سینه،آب‌ریزش بینی که ناشی از مواد‌رنگی،نگهدارنده‌ها و طعم دهنده‌های به کار برده شده هستند.
* فشار خون،ضربان نامنظم قلب،بروز اضطراب که ناشی از کافئین موجود در گروهی از نوشابه‌ها هستند.چاقی و افزایش وزن به علت دارا بودن حداقل بیش از صدکالری قند در هر لیوان مصرفی در مورد نوشابه‌های حاوی قند(زمینه‌سازی برای بروز بیماری‌های قلبی-دیابت) و پوسیدگی دندان‌ها به علت خاصیت اسیدی نوشابه‌های گازدار و در نهایت کاهش جذب کلسیم به علت وجود اسید فسفریک و سوق یافتن به سمت پوکی استخوان و سستی دندان‌ها و اما در قبال نوشابه‌هایی که به جای قند از آسپار تام استفاده شده در صورت مصرف مداوم و بیش از اندازه عوارض گوناگونی در رابطه با خود ماده آسپارتام برشمرده می‌شود که بالغ بر دهها عارضه جانبی هستند.
در چه سنینی باید از این مواد استفاده کرد؟
- متأسفانه گستردگی مصرف نوشابه‌های گوناگون که طیف وسیعی از افراد (نوزادان تا کهنسالان) را دربرگرفته به طور کلی صحیح نیست

 

/ 1 نظر / 10 بازدید
علیرضا

سلام قثط یک چیز میتوونم بگم ، خدا قوتتون بده بینظیر این وبلاگ مرسی