کیسه‌های خون «بارکد بین‌المللی» دریافت می‌کنند

سرپرست امور مهندسی سازمان انتقال خون ایران گفت: برای اولین بار در بین کشورهای درحال توسعه کیسه‌های خون در ایران دارای بارکد بین‌المللی می‌شوند.

دکتر سعیدرضا رحم‌دار در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، با بیان این که ردیابی خون با این بارکد در سراسر دنیا به راحتی امکانپذیرست، اظهار داشت: از زمان جنگ خلیج‌فارس که بحث قرض دادن خون کشورها به یکدیگر مطرح شد این نیاز احساس شد که خونهای گرفته شده دارای یک بارکد بین‌المللی شوند.


وی گفت: با این بارکد به خوبی مشخص می‌شود خون ارسالی به سایر کشورها دارای چه گروه خونی، از چه فرد با چه سنی و یا ویژگی‌هایی است.


وی با بیان این که در حال حاضر خون‌های تهیه شده دارای بارکد هستند ولی نه بارکد ISPT، افزود: تا کنون 30 کشور در دنیا به ویژه کشورهای صنعتی دارای این بارکد بین‌المللی شده‌اند.


دکتر رحم‌دار با اشاره به اتصال پالایشگاه خون و فرآورده‌های خونی سازمان انتقال خون به یک شرکت خارجی ادامه داد: برای راه‌اندازی پلاسما فریز که برای رفع مشکلات واکنشی و حساسیتی پلاسماست دستگاهی به ارزش یک میلیون دلار وارد کشور شده است.


سرپرست امور مهندسی سازمان انتقال خون ایران در ادامه از واگذاری تولید کیسه‌های خون به یک شرکت داخلی خبر داد و یادآور شد: در نظر داریم از این پس تولید کیسه‌های خون را به شرکتی خصوصی و داخلی واگذار و سعی در ارتقاء بهبود کیفیت کیسه‌های خونی داریم.


به گفته وی، این کیسه‌ها باید از یکسری استانداردهایی نظیر وجود ماده ضدانعقاد در آن، استریلیزاسیون، قطر مناسب داخل لوله‌ای، سرعت جریان خون مناسب برخوردار باشند.

/ 0 نظر / 15 بازدید