تست رایج غربالگری دیابت

طبق نتایج تحقیات جدید، تست رایج غربالگری «مرحله پیش از دیابت» در کودکان قابل اعتماد نیست.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران علوم پزشکی تهران، آزمایش استاندارد تشخیص دیابت در کودکان، تست گلوکز ناشتای خون (FBS) است.

تست دیگری که برای تشخیص وجود دارد، تست تحمل گلوکز خوراکی(OGTT) است که نسبت به تست قبلی زمان بیشتری می برد چون یک بار در حالت ناشتا و یک بار دو ساعت پس از نوشیدن محلول قندی از بیمار خون گرفته می شود.

نتایج تحقیقات جدید در دانشگاه «مک مستر» نشان می دهد: تست FBS تنها ‌٨ درصد از کودکان دیابتی را تشخیص می دهد در حالی که میزان تشخیص تست OGTT حدود ‌٢۵ درصد است.

همچنین این محققان معتقدند تست FBS تنها ‌٢/۵ درصد در تشخیص سندرم متابولیک در کودکان موفق است این در حالی است که تست OGTT توانایی تشخیص ‌٨/١٢ از موارد را دارد.

سندرم متابولیک مجموعه ای از عوامل خطر (شامل قندخون بالا) برای بروز دیابت و بیماری های قلبی است.طبق نظر این محققان، دیابت و سندرم متابولیک در کودکان چاق شایع هستند اما به آسانی با تست های معمولی تشخیص داده نمی شوند.

این دو بیماری، معمولاً نشانه های قبلی ندارند و تشخیص به موقع آنها بسیار مهم است؛ چون با تغییرات رژیم غذایی، ورزش منظم و کاهش وزن صحیح می توان از وقوع آنها جلوگیری کرد و یا بروز آنها را به تأخیر انداخت.

علاوه بر زمان، قیمت و زحمت انجام تست OGTT موجب شده اند که این تست به طور رایج استفاده نشود؛ اما این محققان معتقدند، تست غربالگری کودکان چاق برای مرحله پیش از دیابت و سندرم متابولیک باید تغییر کند.

/ 0 نظر / 16 بازدید