فراورده های خونی بسترسازی رشد و نگهداری سلول ها را انجام می دهند

عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی با بیان این مطلب که فرآورده های خونی در محیط کشت سلولی با هدف تحقیقاتی و تولید استفاده می شود و مسئولیت بسترسازی رشد و نگهداری سلول ها را بر عهده دارد،‌افزود: در جهان از خون 350 نوع ساده بیولوژیک استفاده می شود.

مجتبی کمره، عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: در حال حاضر در جهان از خون 350 نوع ماده بیولوژیک استفاده می شود و این فرآورده ها به علت آنکه دارای مواد مغذی مورد نیاز رشد سلول ها هستند و مسئولیت بسترسازی رشد و نگهداری سلول ها در بدن جانداران را برعهده دارند، در شرایط آزمایشگاهی به عنوان ایجاد کننده شرایط فشار به محیط بدن، مورد استفاده قرار می گیرند.

کمره در خصوص مواد استفاده از فرآورده های خونی اظهار داشت: مورد مصرف اکثر این فرآورده ها، در محیط های کشت سلولی و باکتری هایی بوده که با هدف های تشخیصی، تحقیقاتی و یا تولیدی استفاده می شود.

وی تصریح کرد: فرآورده های خونی به دلیل دارا بودن مولکول های بدن موجود زنده در مقابل بسیاری از روش های حذف آلودگی حساس بوده و تحت عملیات معمول استریل سازی قرار نمی گیرند، که به همین علت می توانند به راحتی منشأ انتقال و انتشار آلودگی باشند.

*** در اغلب کشورهای جهان از خون گوسفند در تهیه کشت سلولی در بدن انسان مورد استفاده قرار می گیرد

عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی در ادامه گفت: خون دفینزینه گوسفند از گوسفند سالم گرفته می شود و به دلیل حذف فیبرین، انعقاد در آن انجام نمی گیرد.

وی افزود: استفاده از خون انسان در محیط کشت بلادآگار به دلیل پاسخ ضعیف در مقابل برخی باکتری ها، آلودگی های ویروسی مانند هپاتیت و ایدز، احتمال وجود آنتی بادی و اثرات مضر مواد ضد انعقادی در برخی موارد توصیه نمی شودکه در این میان مزایای استفاده از خون گوسفند بیشمار است.

کمره در خصوص وضعیت کنونی مصرف فرآورده های خونی در جهان اظهار داشت: در اغلب کشورهای جهان از خون گوسفند و خون اسب در تهیه محیط کشت در بدن انسان مورد استفاده قرار می گیرد.

وی تصریح کرد:‌ خون گوسفند تا 21 روز قابلیت مصرف دارد و بهترین زمان مصرف آن، 15 روز پس از تولید است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی خاطرنشان کرد: خون گوسفند صرفاً در تهیه محیط کشت کاربرد دارد و نباید برای مقاصد درمانی در انسان یا حیوان مورد استفاده قرار بگیرد.
/ 2 نظر / 9 بازدید
محمد علی محمدی

سلام روز بخیر مطالب جالبی بود ممنون اگر رنگ نوشته هارو تغییر بدین که واضح تر بشه به نظرم بهتره موفق باشین

محمد علی محمدی

من که نتونستم پروفایلتون و ببینم از خودتون میگین؟ من شما رو لینگ کردم