MS چیست

MS یا مولتیپل اسکلروزیس نوعی بیماری مزمن و اغلب پیشرونده دستگاه عصبی مرکزی است که با از بین رفتن غشای میلین در برخی از اعصاب مغز و نخاع بصورت تکه های کوچک مشخص می شود . از بین رفتن غلاف میلین باعت اختلال در انتقال پیامهای عصبی است . علت این بیماری ناشناخته است . در بالغین جوان بین 20 تا 40 سال شایعتر بوده و میزان ابتلا در زنان دو برابر مردان است .

 

 

سیر این بیماری اشکال متعددی دارد و اغلب بیماران دچار حملات تشدید و تخفیف علائم شده و بین حملات هیچ علامتی ندارند. عده دیگری دچار نوع مزمن و پیشرونده مولتیپل اسکلروز شده و با گذشت زمان بر شدت علائم آنها افزوده می شود .
پیشرفت حاد و سریع در این بیماری به ندرت دیده می شود و در بیشتر مبتلایان سیر بیماری خوش خیم بوده و علائم آنقدر خفیف هستند که حتی به پزشک هم مراجعه نمی کنند.
شایعترین علائم مشخصه این بیماری عبارتند از :
خستگی مفرط ، ضعف ، کرخ شدن دست و پا ، ناهماهنگی حرکات و از دست دادن تعادل ، درد ، تاری دید ، حساسیت به گرما ، گیجی و اختلالات شناختی ، مشکلات دفع ادرار و مدفوع و اختلالات جنسی . برگشت بیماری اغلب با دوره های استرس عاطفی یا جسمی شدید همراه است .
روشهای تشخیصی معمول برای تشخیص این گونه بیماریها شامل :
آزمایش الکتروفورز مایع مغزی- نخاعی ، MRI
و تست پتانسیل های فراخوان اعصاب گوش و چشم ، معاینات بالینی و آزمایشگاهی و است .
در حال حاضر روش درمانی قطعی برای این بیماری موجود نیست ولی با تدوین و پیگیری یک برنامه درمانی خاص و استفاده از دارو درمانی های جدید و تکنیکهای توانبخشی می توان علائم بیماری را تسکین داد ، پیشرفت آن را کندتر کرد ، با حمایت وضعیت کنونی توانائیهای شخص را حفظ نموده و ارتقاء بخشید و به بیمار امکان داد تا یک روند طبیعی و عادی را در زندگی دنبال کند .
اکثر افراد مبتلا به ام اس زندگی طبیعی ، کامل و فعالی با کمک این روشهای درمانی و حمایتهای اجتماعی و خانوادگی خواهند داشت .
شناسایی و کنترل به موقع علائم بیماری از شدت و سرعت پیشرفت آنها می کاهد و مسئولیت اصلی آن به عهده خود بیمار است .
پس بعد از هر حمله غیرعادی خستگی مفرط یا ظهور و تشدید هر یک از علائم ذکر شده ، اگر احساس می کنید علائم بیماری تان بدتر شده اند حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید .ام اس در ضمن حمایتهای اجتماعی و خانوادگی صحیح و مناسب از بیمار ام اس در تخفیف علائم و عوارض ناشی از بیماری و حفظ تواناییهای فرد در سطح مطلوب بسیار موثر هستند و یک خانواده خوب هرگز اجازه نمی دهد بیمارش تسلیم  ام اس شود ، در عین حال با توجه و حمایت بیش از حد ، توانایی او را محدود نخواهد کرد .
رژیم غذایی صحیح و متعادل نقش مثبتی در جلوگیری از پیشرفت ام اس دارد . تحرک جسمی ، ورزشهای هماهنگ و انبساط عضلات به تقویت نیروی عضلانی در بیماران ام اس کمک می کند .
/ 4 نظر / 28 بازدید
AZMAYESHKADEH

گرداننده ی گرامی وبلاگ علوم آزمایشگاهی: سرکار خانم افضل نیا رختان شاد و پیکرتان آرام . در بیکران این دنیا که همگان برآنند تا همبستگی تازه ای پدید آورند . ما هم با عنوان جامعه ی آزمایشگاهیان, بر آن شدیم تا همبستگی نیرومندی بین خویش و شما که در راستای علوم آزمایشگاهی گام های تازه ای را آغاز کرده اید, ایجاد کنیم. پیشنهاد ما: شما میتوانید هر هنگام که تصمیم به درج مقاله یا مطلب جدید در وبسایت خود گرفتید, وارد آزمایشکده شوید و یک نسخه از آن مقاله را با نام تجاری خود در صفحه ی اول آزمایشکده به نمایش بگذارید. با این عمل شما دو هدف مهم را دنبال کرده اید: 1- کمک به همبستگی وتمرکز تمامی آزمایشگاهیان(برای اولین بار!) در یک نقطه. 2- درج نام تجاری و مقاله ی شما در صفحه ی اول آزمایشکده (با بیش از 190,000 بازدید) در صورت تمایل به همکاری, شما میتوانید از طریق عضویت سریع (در کوتاه ترین زمان) وسپس با اعلام تمایل خود درهمکاری با آزمایشکده (جامعه مجازی آزمایشگاهیان کشور) از طریق سامانه ی پیام کوتاه در سایت, تالار گفتمان, پیام شخصی و یا تماس با شماره های (33 65 555- 0919)-(40 74 959- 0932) مبادرت به درج مقاله های خود د

ساجده فاضلی

سلا عزیزم این یکی خیلی مطلب خوبی بود ممنون [ماچ] سبز باشی[گل]

علیرضا

ممنون مطلب خوبی بود