کتون در ادرار

کتونها موادی هستند که در مواردی که بدن شما قادر نباشد انرژی کافی از قند به دست آورد و مجبور می شود از چربی ها وبرای تامین انرژی مورد نیاز خود استفاده کند ساخته می شوند. هنگامی که انسولین کافی برای ورود گلوکز به درون سلولها وجود نداشته باشد بدن اجبارا چربی ها را شکسته و از آنها بعنوان منبع انرژی خود استفاده می نماید.این اسید های چرب اضافی در کبد به "اجسام کتون" از جمله "استون" تبدیل می شوند. ا اجسام کتونی در عین حال که به عنوان سوخت مورد استفاده سلول های بدن مخصوصاً سلول های مغزی قرار می گیرند، خاصیت اسیدی نیز دارند و تجمع آنها در خون منجر به وضعیتی می شود که به "کتواسیدوز دیابتی" معروف است. در این حالت علاوه بر خون در ادرار نیز اجسام کتونی دیده می شود.اکثر بیماران فکر می کنند که کتواسیدوز دیابتی تنها در شروع دیابت نوع 1 تظاهر می کند در حالی که آمار نشان می دهند درصد بالایی از بیماران دیابتی بستری شده به علت کتواسیدوز قبلاً به دیابت مبتلا بوده اند. پیشرفت کتواسیدوز به طور تدریجی و ظرف چند ساعت صورت می گیرد. در واقع اجسام کتونی حدود 12-4 ساعت بعد از ظاهر شدن در ادرار، در خون تجمع پیدا می کنند. به همین خاطر است که تشخیص زود هنگام کتواسیدوز از طریق انجام آزمایش کتون ادرار اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

دیابت کنترل نشده، رژیم بدون کربوهیدرات، گرسنگی شدید یا بیماری‌هایی مثل آنورکسیا و مصرف الکل باعث حضور کتون در ادرار می‌شوند. مصرف بیش از حد آسپیرین، استفراغ طولانی‌مدت و بیماری‌های تب‌دار در کودکان هم حضور کتون در ادرار را به دنبال دارند.

علائم هشدار دهنده کتواسیدوز عبارتند از:

احساس خستگی و تشنگی دائم، پوست خشک و برافروخته، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، تنفس غیر طبیعی (سریع و عمیق)، استشمام بوی استون از دهان، احساس گیجی، کاهش سطح هوشیاری و در موارد شدید بیهوشی کامل و کما.

کتواسیدوز یکی از اورژانس های دیابت است و احتمال وقوع آن در افراد مبتلا به هر دو نوع دیابت 1و 2 وجود دارد (البته در دیابت نوع 2 این احتمال کمتر است). بنابراین لازم است تا این افراد با اصول پیشگیری از کتواسیدوز آشنا باشند و آنها را دقیقاً رعایت کنند. یکی از مهم ترین این اصول اندازه گیری کتون ادرار است.

نحوه جستجوی مواد کتونی در ادرار

از چندین روش برای جستجوی مواد کتونی در ادرار می توانید استفاده کنید. ساده ترین این روشها عبارت است از استفاده از نوارهایی که در ادرار فرو برده شده و سپس تغییر رنگ ایجاد شده در نوار تفسیر می شود.اجسام کتونی ادرار شامل اسیداستواستیک(20%) بتاهیدروکسی بوتیریک اسید(78%) و استون (2%) می باشد.
واکنش تشخیص کتون در نوار ادراری با معرف نیتروپروسید و یک بافر قلیایی صورت می گیرد.در این حالت فقط اسید استواستیک است که قادر است در مجاورت معرف رنگ شاه بلوطی حاصل کند.

 

/ 0 نظر / 3090 بازدید