اولین مرکز پلاسماگیری مستقیم ایران راه‌اندازی شددکتر دیناروند گفت: علاوه بر پالایشگاهی که شرکت بیودارو به عنوان مجری این طرح ملزم به تاسیس آن در کشور است، پالایشگاه دیگری نیز در سازمان انتقال خون باید تاسیس کنیم زیرا با توجه به نیازهای داخلی و پیشرفتهای علمی و نیز با توجه به اینکه ایران باید به قطب منطقه‌ای از نظر صنعت پلاسما برسد باید حداقل دو پالایشگاه خون در کشور داشته باشیم.
دکتر حسن ابوالقاسمی، مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران نیز در این مراسم گفت: برای اینکه به سلامت مردم در حوزه دارو و فرآورده های خونی مورد نیاز بیماران توجه کافی داشته باشیم، نمی‌توانیم نسبت به مسائل اقتصاد درمان و دارو و فعالیت بخش خصوصی در این زمینه بی تفاوت باشیم و نباید موضع گیری های ما طوری باشد که همه چیز در انحصار دولت باشد و نباید همه راهها را برای فعالیت بخش خصوصی در این زمینه ببندیم.
وی گفت: البته شرط فعالیت این شرکت برای ایجاد مرکز پلاسما گیری مستقیم در ایران، تاسیس یک پالایشگاه خون در ایران است که امیدواریم این فعالیت به هدف نهایی آن که تاسیس پالایشگاه است در زمان مقرر برسد.
ابوالقاسمی افزود: در زمان حاضر ایران با تولید یک میلیون و 600 هزار واحد خون در سال که همه آن به صورت داوطلبانه دریافت می شود وضعیت منحصر به فردی در منطقه دارد با این وجود به علل مختلف هنوز نتوانسته‌ایم، یک پالایشگاه خون برای تولید فرآورده های مشتق از پلاسما در کشور داشته باشیم، تاسیس پالایشگاه در ایران اکنون یک ضرورت است و نمی‌توان آن رابه سالهای آینده موکول کرد زیرا در آینده کارهای دیگر متناسب با آن زمان باید انجام دهیم.
مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت: فرآورده‌های خونی مشتق از پلاسما مانند IVIG، آلبومین، فاکتورهای انعقادی و سرمهای ضد کزار نیاز مهم بیماران است که قیمت جهانی بسیاری از آنان روز به روز افزایش می‌یابد ضمن اینکه استفاده از پلاسمای خارجی نیز همواره خطر بروز بیماریهای نوپدید مانند جنون گاوی در گذشته و ایدز و هپاتیت در زمان حاضر را دارد بنابراین گریزی نداریم که صنعت پلاسما رادر کشور گسترش دهیم.
وی گفت: سازمان انتقال خون با ایجاد پالایشگاهی که برای ساخت در نظر دارد ظرفیت پالایش و تولید 200 هزار لیتر پلاسما را دارد ولی باید با همکاری بخش خصوصی این میزان را حداقل 500 هزار لیتر در سال برسانیم و با توجه به نیاز بازار فعلا فعالیت بخش خصوصی و دولتی در این زمینه رقابت محسوب نمی‌شود.
ابوالقاسمی افزود: تولید پلاسما به روشهای جدید روز در بخش خصوصی به خصوص با همکاری شرکت معتبر پل اریش آلمان در ایران موجب بالا رفتن سطح استانداردهای کیفی تولید خون در کشور می‌شود.
اولین مرکز پلاسماگیری مستقیم خون در کشور در تهران با فعالیت مشترک دو ساله شرکت داروپخش با شرکت آلمانی بیوتست شب گذشته افتتاح شد.
در این مرکز از هر فرد داوطلب پس از گذراندن تستهای سلامت خون با استفاده از دستگاههای جدید به جای آنکه کل خون دریافت شود، پلاسمای خون جدا شده و بقیه خون وی، برگردانده می‌شود، هر فرد سالم می‌تواند ماهانه چهاربار پلاسما اهدا کند، در حالی که هر فرد حداکثر سالی چهار بار می‌تواند خون کامل اهدا کند.

/ 1 نظر / 8 بازدید
سایا جامع علوم آزمایشگاهی و بزشکی فاسکو

هشتمین گردهمایی و دوره رقابت علمی و کاربردی برترین کاربران سایت جامع علوم آزمایشگاهی و پزشکی فاسکو از 1389/11/16 شروع شده است و این رقابت در روز دوم با بیش از 80 کاربر از شهر ها و کشور های : تهران، رشت، همدان، دزفول، ایلام، تبریز، یزد، گرگان، فومن، تبریز، شیراز، اصفهان، کرمانشاه، سبزوار، صومعه سرا، کرمان، شهمیرزاد، مشهد، ... و کشور های انگلیس و سوئد در حال دنبال شدن است.منتظر حضور فعال تر علوم آزمایشگاهی سراسر ایران هستیم.موفق تر باشید