کشف ژن موثر در تنظیم قند خون

 محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی واریان ژنتیکی را شناسایی کردند که میزان گلوکز را تنظیم می کند و احتمال ابتلا به خطر دیابت نوع 2 را افزایش می دهد.
به گزارش ساینس دیلی، نتایج این تحقیقات در شصت و هشتمین نشست علمی انجمن دیابت آمریکا که روز یکشنبه در سان فرانسیسکو برگزار شد ارائه شده است.
دکتر "ریچارد ام. واتانابه" استادیار پزشکی پیشگیرانه و فیزیولوژی و زیست فیزیک در دانشکده پزشکی کک (Keck) کالیفرنیای جنوبی و مجری این تحقیق، گفت در یک تحقیق ارتباط بین واریان های ژنتیکی در ژنوم انسانی با گلوکز و انسولین ناشتا مورد بررسی قرار گرفت.
وی از کشف ارتباط جدیدی بین سطح گلوکز ناشتا و گیرنده ملاتونین1B موسوم به MTNR1B خبر داد.
به گفته این محقق این ارتباط از آن جهت جدید تلقی می شود که این نخستین باری است که یک واریان ژنتیکی با گلوکز و افزایش خطر ابتلا به دیابت مرتبط شده است.
پژوهشگران در این تحقیق اطلاعات ژنتیکی شش هزار و 543 نفر را که حاصل سه مطالعه جداگانه بود، مورد بررسی قرار دادند.
 کشف MTNR1B از آن جهت جالب است که ملاتونین در تنظیم چرخه شبانه روزی مانند چرخه خواب نقش دارد و افراد مبتلا به اختلالات خواب مستعد چاقی و مقاومت انسولین هستند که از عوامل خطر دیابت نوع 2 به شمار می روند واتانابه گفت برای شناخت نقش MTNR1B در تنظیم گلوکز و مشخص کردن چگونگی اثر آن در ابتلا به دیابت ، باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

/ 1 نظر / 18 بازدید

دستتون درد نکنه