─=≡Ξ║ علوم آزمایشگاهی ║Ξ≡=─
صفحات وبلاگ
نویسنده: افضل نیا - چهارشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩۳

در ذیل مواد مختلفی که ممکن است در ادرار دیده شود و نیز شایعترین ععل هر مورد را ذکر میکنیم:

گلبولهای قرمز:تروما،پیلونفریت،سل دستگاه ادراری تناسلی،سیستیت،پروستاتیت،سنگهای ادراری،تومورها(خوش خیم و بدخیم)،اختلال انعقادی و علل دیگر که مربوط به وجود خون در ادرار می شود از قبیل:خون قاعدگی در زنان،کلیه های پلی سیستیک،نفریت بینابینی،کم خونی همولتیک،واکنش نسبت به تزریق خون،سوختگی.
گلبولهای سفید:عفونت در هر قسمت از دستگاه تناسلی،سل،تومورهای کلیوی،گلومرونفریت حاد،در معرض اشعه قرار گرفتن،نفریت بینابینی(در اثر سوءمصرف داروهای مسکن).
سلولهای اپیتلیال:نکروز حاد توبولی،التهاب نکروز دهنده پاپیها(Necrotizing Papillitis) ،البته در اکثر موارد منشا سلولهای اپیتلیال در ادرار مجرای ادراری است و لذا اهمیت بالینی ندارد.
انگلها:تریکوموناس واژینالیس،شیستوزوماهماتوبیوم.
قارچها:
کاندیدا آلبیکانس(به خصوص در دیابتی ها،بیماران دچار سرکوب ایمنی یا افرادی که عفونت قارچی واژن دارند).
اسپرماتوزوآ:به صورت طبیعی بعد از مقاربت یا احتلام شبانه در ادرار دیده می شود.
کریستالها:به دو گروه تقسیم می شوند:
1)کریستالهای غیرطبیعی:سیستین(Cystine)،سولفونامید،لوسین،تیروزین،کلسترول.
2)کریستالهای طبیعی:به دو گروه تقسیم می شوند:
الف)در ادرار اسیدی:اگزالات کلسیم(به شکل کریستالهای چهرگوشی است که در مرکز آنها یک ضربدر دیده می شود)،اسید اوریک.
ب)در ادرار قلیایی:کربنات کلسیم،تریپل فسفات(شبیه در تابوت است).
آلودگیهای اتفاقی نمونه ادرار:الیاف پنبه،مو،فیبرهای چوب و مواد بی شکل(آمورف)که البته هیچ کدام اهمیتی ندارند.
موکوس:در صورتی که مقادیر زیادی موکوس مشاهده شود،بیماریهای مجرا مطرح می شوند(Urethral Disease).
سلولهای Glitter:گلبولهای سفیدی هستند که در محلول هیپرتون لیز شده اند.
کستها(Casts):مشاهده کست در ادرار وجود بیماریهایی را مطرح می کند که کاملا یا در قسمتی از پروسه خود کلیه را درگیر می سازند.انواع کستهای ادراری عبارتند از:
1-کست هیالین:فقط در صورتی قابل قبول است که به تعداد زاید(numerous)گزارش شود و مطرح کننده افزایش فشارخون خوشخیم و سندرم نفروتیک است.
2-کست گلبول قرمز(RBC Cast):گلومرونفریت حاد،نفریت لوپوسی،آندوکاردیت تحت حاد باکتریایی،بیماری گود پاسچر(GoodPastures) گلومرونفریت بعد از عفونت استرپتوکوکی (PSGN) و واسکولیت،افزایش فشارخون بدخیم.
3-کست گلبول سفید(WBC Cast):پیلونفریت.
4-کست سلولهای اپیتلیال:ضایعات توبولی،نفروتوکسین،ویروس.
5-کست دانه های گرانولر(Granular Cast):شکستن کستهای سلولی منجر به ایجاد این کستها می شود و خود این کستها نیز به کستهای مومی (Waxy Casts) تبدیل می شوند.
6-کست مومی(Waxy):(مرحله انتهایی کست گرانولر) بیماری مزمن پیشرفته کلیوی،آمیلوئیدوز.
7-کست چربی:سندرم نفروتیک،دیابت قندی،تخریب سلولهای توبولهای کلیوی.
8-کست پهن(Broad): بیماری مزمن کلیوی

نویسنده: افضل نیا - چهارشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩۳

کتونها موادی هستند که در مواردی که بدن شما قادر نباشد انرژی کافی از قند به دست آورد و مجبور می شود از چربی ها وبرای تامین انرژی مورد نیاز خود استفاده کند ساخته می شوند. هنگامی که انسولین کافی برای ورود گلوکز به درون سلولها وجود نداشته باشد بدن اجبارا چربی ها را شکسته و از آنها بعنوان منبع انرژی خود استفاده می نماید.این اسید های چرب اضافی در کبد به "اجسام کتون" از جمله "استون" تبدیل می شوند. ا اجسام کتونی در عین حال که به عنوان سوخت مورد استفاده سلول های بدن مخصوصاً سلول های مغزی قرار می گیرند، خاصیت اسیدی نیز دارند و تجمع آنها در خون منجر به وضعیتی می شود که به "کتواسیدوز دیابتی" معروف است. در این حالت علاوه بر خون در ادرار نیز اجسام کتونی دیده می شود.اکثر بیماران فکر می کنند که کتواسیدوز دیابتی تنها در شروع دیابت نوع 1 تظاهر می کند در حالی که آمار نشان می دهند درصد بالایی از بیماران دیابتی بستری شده به علت کتواسیدوز قبلاً به دیابت مبتلا بوده اند. پیشرفت کتواسیدوز به طور تدریجی و ظرف چند ساعت صورت می گیرد. در واقع اجسام کتونی حدود 12-4 ساعت بعد از ظاهر شدن در ادرار، در خون تجمع پیدا می کنند. به همین خاطر است که تشخیص زود هنگام کتواسیدوز از طریق انجام آزمایش کتون ادرار اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

دیابت کنترل نشده، رژیم بدون کربوهیدرات، گرسنگی شدید یا بیماری‌هایی مثل آنورکسیا و مصرف الکل باعث حضور کتون در ادرار می‌شوند. مصرف بیش از حد آسپیرین، استفراغ طولانی‌مدت و بیماری‌های تب‌دار در کودکان هم حضور کتون در ادرار را به دنبال دارند.

علائم هشدار دهنده کتواسیدوز عبارتند از:

احساس خستگی و تشنگی دائم، پوست خشک و برافروخته، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، تنفس غیر طبیعی (سریع و عمیق)، استشمام بوی استون از دهان، احساس گیجی، کاهش سطح هوشیاری و در موارد شدید بیهوشی کامل و کما.

کتواسیدوز یکی از اورژانس های دیابت است و احتمال وقوع آن در افراد مبتلا به هر دو نوع دیابت 1و 2 وجود دارد (البته در دیابت نوع 2 این احتمال کمتر است). بنابراین لازم است تا این افراد با اصول پیشگیری از کتواسیدوز آشنا باشند و آنها را دقیقاً رعایت کنند. یکی از مهم ترین این اصول اندازه گیری کتون ادرار است.

نحوه جستجوی مواد کتونی در ادرار

از چندین روش برای جستجوی مواد کتونی در ادرار می توانید استفاده کنید. ساده ترین این روشها عبارت است از استفاده از نوارهایی که در ادرار فرو برده شده و سپس تغییر رنگ ایجاد شده در نوار تفسیر می شود.اجسام کتونی ادرار شامل اسیداستواستیک(20%) بتاهیدروکسی بوتیریک اسید(78%) و استون (2%) می باشد.
واکنش تشخیص کتون در نوار ادراری با معرف نیتروپروسید و یک بافر قلیایی صورت می گیرد.در این حالت فقط اسید استواستیک است که قادر است در مجاورت معرف رنگ شاه بلوطی حاصل کند.

 

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :