─=≡Ξ║ علوم آزمایشگاهی ║Ξ≡=─
صفحات وبلاگ
نویسنده: افضل نیا - سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠

Coobs test(تست کومبس)

برای تشخیص آنتی بادی های ناقص که نمی توانند آنتی زن های نامحلول(سلولی)را به یکدیگر متصل کنند و واکنش قابل رویت در محیط سرم فیزیولوزی به صورت آگلوتیناسیون ایجاد کنند چند راه وجود دارد :

1.     استفاده از سرم آلبومین گاوی که باعث کاهش نیروهای دافعه بین انتی ژن ها می شود

2.     استفاده از بعضی آنزیم ها که بار منفی سطح بعضی سلول ها را کاهش می دهد(حذف اسید سیالیک با بار منفی)

3.     استفاده از سرم کومبس یا سرم آنتی گلبولین که آنتی ژن های پوشیده شده از آنتب بادی های ناقص را بهم می چسباند.

از جمله آزمایشات روتین برای تشخیص آنتی بادی های ناقص عبارتند از :

کومبس رایت برای تشخیص آنتی بادی های ناقص ضد بروسلا ها در بروسلوز مزمن ، کومبس کراس مچ و کومبس مستقیم و غیر مستقیم.

* آنتی بادی های ناقص اکثرا از کلاس IgG می باشند مانند اتوآنتی بادی های گرم و یا آنتی بادی ضد سرم Rh

کومبس مستقیم/غیرمستقیم


ادامه مطلب ...
نویسنده: افضل نیا - چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

در مشاهده سلول های بلاستی ممکن است در سیتوپلاسم ،اجسام سیتوپلاسمی شبیه میله ناشی از تجمع گرانول های اولیه میلوپروکسیداز مثبت دیده شود.این پدیده ممکن است در پرومیلوسیت هم به صورت دسته جات آئورراد دیده شود.

آئورراد به رنگ قرمز مایل به ارغوانی است.در 20% بیماران AML ممکن است دیده شود،مخصوصا در پرومیلوسیت ها خیلی واضح است.در صورت مشاهده،درمورد AML-M3 تشخیص قطعی میشود.

aure rod ها اغلب در M1,M2.M3,M4 دیده می شوند.

 

http://www.pathologystudent.com/wp-content/uploads/2009/04/cropped-auer-rod-2.jpg

 

نویسنده: افضل نیا - سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠

 رئیس کل سازمان نظام‌ پزشکی ایران در ارتباط با طرح پیشنهادی فارسی نوشتن جواب آزمایشهای پزشکی، گفت: وزارت بهداشت در این موضوع عجله نکند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سید شهاب‌الدین صدر روز سه شنبه در مراسم روز علوم آزمایشگاهی در کتابخانه ملی افزود: آزمایشگاههای تشخیص طبی کشور باید به سرعت به تجهیزات روز دنیا مجهز شوند تا بتوانند بهترین شکل خدمات رسانی را به مردم ارائه کنند.

وی با اشاره به مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس و اختصاص دو هزار میلیارد تومان اعتبار به بخش سلامت کشور در سال 90، افزود: امیدواریم هرچه زودتر اختصاص 10 درصد سهم حوزه سلامت از هدفمندی یارانه‌ها مصوب شود.

صدر با بیان اینکه بیمه‌ها در سال گذشته دو هزار میلیارد تومان به جامعه پزشکی کشور بدهکار بودند، افزود: با پیگیریهای مختلف وزیر رفاه دستور پرداخت مطالبات 6 ماهه اول سال را داد اما هنوز مطالبات 6 ماهه دوم سال 89 به جامعه پزشکی پرداخت نشده است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با تاکید بر اینکه علوم آزمایشگاهی یکی از 4 رکن سلامت جامعه در شاخه پزشکی محسوب می‌شود یادآور شد: به لحاظ مهارت پزشکی در کشور هیچ مشکلی نداریم اما امکانات روز دنیا را هنوز به طور کامل در اختیار نداریم.

صدر با عنوان این مطلب که پس از انقلاب تعداد آزمایشهای تشخیص طبی کشور 400 درصد رشد داشته است، افزود: با توجه به اینکه سالانه دو میلیارد و 200 میلیون تست آزمایشگاهی انجام می‌شود باید گفت که آزمایشگاهها نقش اساسی در سلامت جامعه دارند.

وی همچنین در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سئوالات آنان پاسخ داد.

صدر درباره فارسی نویسی جواب آزمایشها و نسخه ‌های پزشکی گفت: پزشکان نسخه‌ها را انگلیسی نمی‌نویسند بلکه زبان نوشتن این نسخه ‌ها لاتین است و زبان لاتین هم متعلق به یک کشور نیست. اینکه بتوان زبان نوشتن نسخه‌ها را عوض کرد نیازمند یک کار کارشناسی دقیق توسط انجمنهای تخصصی است و توقع داریم وزارت بهداشت با این موضوع عالمانه برخورد کند و عجله نکند.

وی همچنین به تعرفه های خدمات درمانی در سال 90 اشاره کرد و افزود: تعرفه امسال بر اساس قانون باید به تصویب هیئت وزیران برسد بر همین اساس کمیته مشترکی بین سازمان نظام پزشکی، وزارت رفاه و وزارت بهداشت برگزار شد که کار کارشناسی دقیق روی تعرفه‌ها انجام گرفت و توافق خوبی حاصل شد.

صدر با بیان اینکه تعرفه‌ های دولتی و خصوصی بر اساس نرخ تورم تعیین شده اند، در پاسخ به این سئوال که گفته می‌شود برخی پزشکان بدون اعلام تعرفه های جدید نسبت به افزایش خودسرانه ویزیت اقدام کرده‌اند، گفت: این تعرفه‌ها باید تصویب شود و سپس پزشکان ویزیت را افزایش دهند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، مشکل حال حاضر حوزه سلامت کشور را کمبود تختهای ICU دانست که باید به اندازه نیاز هر شهر این تختها افزایش یابد.مهر

به نقل از : lab-sciences.blogfa.com

نویسنده: افضل نیا - دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠

برای دیدنشون کلیک کنید


http://academic.kellogg.edu/herbrandsonc/bio201_mckinley/table21-3_leukocytes.jpg


ادامه مطلب ...
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :