─=≡Ξ║ علوم آزمایشگاهی ║Ξ≡=─
صفحات وبلاگ
نویسنده: افضل نیا - سه‌شنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٠

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری  پنجم www. کلیک کنید

30 فروردین روز علوم آزمایشگاهی بر تمام

آزمایشگاهیان کشور مبارک باد

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری  پنجم www. کلیک کنید
نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٠

روز ملی علوم آزمایشگاهی وارد تقویم ایران می شود

'حسن قجاوند' روز جمعه در همایش 'جشن سی ام فروردین روز آزمایشگاه' در اصفهان افزود: این روز مصادف با 30 فروردین و با هدف گرامیداشت 'حکیم اسماعیل جرجانی' و فعالان حوزه علوم آزمایشگاهی تعیین شده است.
وی با اشاره به اینکه روز جهانی علوم آزمایشگاهی مصادف با 15 آوریل (26 فروردین) است، گفت: حکیم اسماعیل جرجانی از اولین اساتید و دانشمندان ایرانی بود که در زمینه آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی کار کرده است.
نایب رییس کانون دانش آموختگان علوم آزمایشگاهی استان اصفهان افزود: موافقت نهایی برای ثبت این روز در تقویم ملی باید توسط شورای انقلاب فرهنگی صورت گیرد که این موضوع در حال پیگیری است.
قجاوند با اشاره به فعالیت جامعه آزمایشگاهی کشور گفت: تا چند ماه دیگر انجمن کشوری علوم آزمایشگاهی تاسیس می شود که یکی از مهمترین وظایف آن پیگیری مطالبات صنفی فعالان این بخش است.
وی یکی از مهمترین مطالبات صنفی فعالان رشته علوم آزمایشگاهی را قرار گرفتن این رشته جزو مشاغل سخت و زیان آور عنوان کرد و گفت: فعالان این رشته همواره با عوامل بیولوژیک، میکروبی ، ویروسی ، قارچی ، عوامل شیمیایی سرطان زا و عوامل پرتوزا تابشی کار می کنند.
فجاوند ادامه داد: به همین دلیل این افراد همواره در معرض خطر هستند.
وی با اشاره به قانونی که در سال 76 در مجلس تصویب شده است، گفت: در این قانون فقط تکنسین های آزمایشگاه ها جزو مشاغل سخت محسوب شده اند در حالیکه تمام افرادی که در آزمایشگاه کار می کنند در معرض خطر قرار دارند.
قجاوند با اشاره به پیگیری هایی که در این زمینه شده است، یادآور شد: وزیر بهداشت در این زمینه نظر مساعد دارد و این موضوع در کمیسیون بهداشت مجلس مطرح شده است.
وی ابرازامیدواری کرد که مجلس با اصلاح این قانون خبر خوشی برای جامعه آزمایشگاهی کشور به ارمغان بیاورد.
عضو هیات موسس جامعه آزمایشگاهی بالینی ایران مطالبه دیگر این صنف را بهره مندی از قانون ارتقای بهره وری عنوان کرد و گفت: با اینکه علوم آزمایشگاهی یک رشته بالینی محسوب می شود اما هنوز از این قانون برخوردار نشده است.
قجاوند با اشاره به فعالیت کانون دانش آموختگان علوم آزمایشگاهی استان اصفهان اظهار داشت: این کانون از سه سال گذشته آغاز به کار کرده و هم اینک دارای 500 عضو است.
وی از جمله برنامه های این کانون را برگزاری دوره های آموزشی و سمینارهای علمی و پیگیری مطالبات صنفی و اشتغال اعضای آن عنوان کرد.
به گفته وی حدود یکهزار و 500 نفر در استان اصفهان در زمینه علوم آزمایشگاهی مشغول به کارند.
رشته علوم آزمایشگاهی زیر شاخه‌ای از گروه پزشکی است که نقش مهمی در تشخیص، درمان، پیشگیری و پیگیری بیماریهای مختلف دارد.

به نقل از : http://www.lab-sciences.blogfa.com

نویسنده: افضل نیا - سه‌شنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٠

الکتــروفــورز

الکتروفورز عبارت است از حرکت یک جسم باردار در یک میدان الکتریکی در PH معین.

پروتئین ها درPH  ایزو الکتریک خود دارای بارهای منفی ومثبت برابرند، بنابر این در PH   قلیائی دارای بار منفی شده وبطرف قطب مثبت حرکت می کنند. در طی این حرکت جدا سازی صورت میگیرد. هموگلوبین نرمال در افراد بالغ (HbA) ، در بافر قلیایی دارای شارژ منفی است و به طرف آند حرکت می کند .

جداسازی بیشتر انواع  هموگلوبین های غیرطبیعی ازهموگلوبین A بدلیل ساختمان غیر طبیعی آنها که معمولا" یک آمینواسید جایگزین آمینو اسید دیگرشده است ، بر اساس تغییر  در شارژ الکتریکی شان صورت می گیرد.

جدا سازی الکتروفورتیک روشی ساده برای شناسائی مقدماتی بسیاری از هموگلوبین ها می باشد.

الکتروفورز استات سلولز جهت بررسی هموگلوبینوپاتیها :

انواع مختلف حامل (Supporting media) وجود دارد که حامل های سلولزی از متداول ترین آنها می باشد.

مزایا: سهولت استفاده ،جدا سازی سریع هموگلوبین های A، F ، Sو) C  با جذب کم(،حمل آسان ونگهداری طولانی مدت با قرار دادن در کیسه پلاستیکی

معایب: عدم شناسائی اجزائی از هموگلوبین با غلظت کم،عدم جدا سازی همه انواع هموگلوبین بخصوص  هموگلوبین های ناپایدار.هم چنین هموگلوبین های   F و  A در کنار هم جدا می شوند که ممکن است مقادیر کم هر یک در برابر مقدار بالای دیگری قابل جدا سازی نباشند.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٠

برای اولین بار توسط سازمان نظام پزشکی مراسم گرامیداشت جامعه آزمایشگاهیان در 30 فروردین برگزار خواهد شد!!!!!!!!.
نماینده جامعه آزمایشگاهیان در شورلی عالی نظام پزشکی گفت: این مراسم برای اولین بار با همت انجمن متخصصین علوم آزمایشگاهی بالینی ایران-انجمن دکتری علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران-انجمن آسیب شناسی ایران و  انجمن فناوران علوم آزمایشگاهی برگزار خواهد شد.

به نقل از : lab-sciences.blogfa.com

نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٠

خبرگزاری فارس: عضو هیئت موسس جامعه علوم آزمایشگاه ایران گفت: سختی کار تنها نباید به تکنسین‌های آزمایشگاهی اختصاص یابد و باید مشمول تمام افراد شاغل در علوم آزمایشگاهی باشد.

حسن قجاوند امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: بنا بر قانون تصویب شده در سال 76، سختی کار در حالی تنها به تکنیسین‌های آزمایشگاهی اختصاص یافت که امروزه چیزی به عنوان تکنسین در کادر آزمایشگاهی وجود ندارد.
وی بیان داشت: سال گذشته نامه‌نگاری بین رئیس امور آزمایشگاه‌های کشور با وزیر بهداشت در مورد سختی کار علوم آزمایشگاهی انجام گرفت که در حال حاضر به تایید دو طرف رسیده است و منتظر هستیم که این نامه‌نگاری در هیئت دولت مطرح شده و به تایید نهایی در مجلس برسد.
عضو هیئت موسس جامعه علوم آزمایشگاه ایران با اشاره به اینکه قرار است سختی کار مشمول تمام کارمندان علوم آزمایشگاهی شود، عنوان کرد: در حال حاضر تکنیسین‌هایی که در سال 76 مشمول این قانون قرار می‌گرفته‌اند، یا بازنشسته شده‌اند یا اینکه اطلاعی از این کار ندارند.
وی با بیان اینکه عدم دلسوزی مسئولان سسب شده که تاکنون سخت و زیان‌آور بودن علوم آزمایشگاهی به نتیجه مثبتی نرسد، ادامه داد: نبود صنف یا انجمن خاص علوم آزمایشگاهی در کشور سبب شده که به صورت جدی در جهت تغییر این قانون تلاش نکنند و این در حالی است که امیدواریم در روز جهانی آزمایشگاه مصادف با 26 فروردین ماه، خبر تاسیس جامعه علوم آزمایشگاهی کشور به ملت ایران داده شود.
قجاوند با اشاره به اینکه اکثر مراکز آزمایشگاهی ایمن نیست و مطابق با استانداردهای ساخته نشده است، افزود: موارد زیادی در ارتباط با ابتلای کارمندان آزمایشگاهی به عفونت‌های مختلف از جمله هپاتیت، سل و عفونت‌های قارچی گزارش شده و حتی مرگ‌های موردی هم به ثبت رسیده است.
وی گفت: در صورت استانداردسازی مراکز آزمایشگاهی، خطاهای کاری که به صورت موردی مشاهده می‌شود، به طور کامل حذف خواهد شد.

تاریخ انتشار:90/01/16 - 08:56

نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٠

شهرکرد- دبیر هیات موسس جامعه آزمایشگاههای بالینی کشور از تصویب اساسنامه و انتخاب هیات مدیره جامعه صنفی آزمایشگاههای کشور در سال جاری خبرداد.
حبیب اله فاضلیان دهکردی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ، پیگیری مطالبات کارکنان آزمایشگاهی ، اتصال این جامعه به متخصصان آزمایشگاهی،ارتقا سطح علمی کارکنان، کاربردی کردن آزمایشگاهها ،ایجاد زمینه مناسب برای ادامه تحصیل وبه روزکردن اطلاعات کارکنان آزمایشگاه ها ' را از عمده اهداف راه اندازی این تشکل عنوان کرد.
وی اظهار داشت: به منظور ایجاد تعاملی موثر و سازنده بین کلیه کارکنان آزمایشگاهها در شانزدهم اردیبهشت ماه سالجاری تمامی استان های کشور اقدام به برگزاری انتخابات هیات مدیره جامعه آزمایشگاهی استانی خواهند کرد.
وی یادآور شد: این جامعه اولین تشکل آزمایشگاهی به منظور حمایت از کارکنان کاردان و کارشناس آزمایشگاهی کشور است.
به گفته وی با تاسیس این جامعه بیش از 20 هزار تن ازکارکنان رشته های پیراپزشکی به جز پرستاری عضو این تشکل خواهند شد.
قریب به پنج هزار آزمایشگاه خصوصی و دولتی در سراسر کشور در حال فعالیت هستند.

تاریخ انتشار : 18/01/1390 - 14:21

نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠

ترماتودهای کبدی غیر شایع در ایران clonorchis sinensis , opisthorchis felineus , o.viverini -

این ترماتودهای کبدی در مجاری صفراوی دیستال و درست در زیر کپسول کبد مستقر می شوند و تنها در عفونت های شدید در مجرای صفراوی مشترک و یا در کیسه صفرا دیده می شوند.نام دیگر کلونورکیس ، کرم کبدی چینی (chinese liver fluke ) و نام دیگر اپیستورکیس ، کرم کبدی گربه  ( cat liver fluke ) است.تمایز این دو جنس با استفاده از شکل بیضه آنها صورت می گیرد.

Clonorchis sinensis  و opisthorchis viverini  غالبا در کشورهای خاور دور از جمله : چین ، تایوان ، ویتنام ، تایلند و کامبوج دیده می شوند و Opisthorchis felineus  در روسیه و اکراین شایع می باشد.سگ ها مخزن اصلی کلونورکیس و گربه های وحشی ،مخزن اصلی گونه های اپیستورکیس می باشند.

مرفولوژی و سیر تکامل

طول کرم های بالغ 10-25 میلی متر و عرض آنها 3-5 میلی متر است.در کلونورکیس ساینسیس (شکل 1)  بیضه ها بسیار منشعب و در اپیستورکیس فلینئوس (شکل 2 ) به صورت لوبوله است.بادکش های دهانی از بادکش شکمی بزرگتر است.


شکل 1

شکل 2

تخم های این انگل ها واجد میراسیدیوم کامل است و وقتی در اب قرار میگیرند به وسیله حلزون میزبان واسط خورده می شوند.پس از خورده شدن تخم ،میراسیدیوم از داخل آن خارج می شود و در دیواره ی روده حلزون نفوذ می کند.سپس به هموسل و از آنجا به غدد هاضمه میرود و در آنجا به اسپوروسیت ، ردی و نهایتا سرکر تمایز می یابد.سرکرها به علت داشتن یک پرده بر روی دم ، لوفوسرکر (lophocercus cercariae ) نامیده می شوند.پس از تشکیل ، حلزون ناقل را ترک می کنند و پس از نفوذ در بدن ماهی های آب شیرین به متاسرکر تبدیل می شوند.گونه های زیادی از ماهی های خانواده cyprinidae  به عنوان میزبان واسط دوم این انگل ها ایفای نقش می کنند.انسان و سایر  میزبانان نهایی ماهیخوار ، با خوردن ماهی های الوده به صورت خام یا کم پخته به این انگل ها مبتلا می شوند.

انواع مختلفی از غذاهای سنتی که با گوشت ماهی تهیه می شوند ، در ابتلای مردم نواحی آندمیک نقش دارند.از ان جمله می توان به sushi  و  sashimi  اشاره نمود.در دئودنوم انسان دیواره خارجی متاسرکر تحت تاثیر تریپسین حل میشود، در حالیکه دیواره داخلی آن در نتیجه فعالیت متاسرکر پاره می شود.لاروهای ازاد شده به مجرای صفراوی مشترک مهاجرت می کنند و از انجا به مجاری صفراوی دیستال در زیر کپسول کبد وارد  و در مدت یک ماه بالغ می شوند.

منبع: کرم شناسی پزشکی / دکتر کیهان اشرفی

نویسنده: افضل نیا - شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠

لاکتات دهیدروژناز آنزیمی است که در سیتوپلاسم تمام سلولها و بافت های بدن یافت می‌شود. گرچه شایع‌ترین کاربرد رایج آن در انفارکتوس حاد میوکارد می باشد ولی بایددانست که LDH یک تست غیر اختصاصی است که مانند ESR مقدار آن در بیماریهای زیادی افزایش می‌یابد و بنابراین در غربالگری بسیاری از بیماریها می‌توان از آن بهره جست. مقادیر LDH در نوزادان و شیرخواران به طور طبیعی بالاست ولی در بالغین مقدار آن با سن تغییر نمی کند و هیچ اختلافی در دو جنس وجود ندارد. افزایش قابل توجه LDH (بیش از 5 تا 10 برابر مقدار نرمال) در آنمی مگالوبلاستیک، انواع آنمی‌های همولیتیک، بدخیمی‌ها (بخصوص لنفوم ولوسمی) ، سپسیس و ایست قلبی ریوی دیده می شود. در پنومونی پنوموسیستیس کارینی، LDH به طور متوسط بالا می‌رود، در حالی که در اکثر پنومونی‌های دیگر طبیعی است. ایزوآنزیمهای LDH می توانند در تومورهای سلولی ژرم سل گنادها (بخصوص سمینوما و دیس ژر مینوما) به عنوان تومور مارکر بکار روند. در تشخیص انفارکتوس کلیه وکارسینوم سلول کلیوی (Renal cell carcinoma) و آسیب عضلات اسکلتی نیز می توان از این آنزیم بهره گرفت.

برگرفت از سایت :http://payamlab.blogfa.com

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :