─=≡Ξ║ علوم آزمایشگاهی ║Ξ≡=─
صفحات وبلاگ
نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸۸

اگر از بی‌خوابی رنج می‌برید و شب‌ها نمی‌توانید خواب آرام و راحتی داشته باشید، متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند یکی دو ساعت قبل از خواب چند دانه نارنگی میل کنید.
کارشناسان تغذیه می‌گویند نارنگی به دلیل داشتن ویتامین‌های ث، آ و ب مفرح قلب است و می‌تواند اعمال قلب را تنظیم کند.


به گفته آنان، طبیعت نارنگی سرد است و مسکن خوبی برای سلسله اعصاب است.
این میوه ادرار آور خوبی است و از این رو می‌تواند سموم بدن را دفع کند.
پزشکان خوردن نارنگی را به بیمارانی که از سرگیجه رنج می‌برند نیز توصیه می‌کنند.
این میوه پاییزی چسبندگی خون را معالجه می‌کند، در نتیجه تصلب شرائین، ورم جدار ورید و سیاه شدن شریان، فلج ناقص و آنژین را بهبود می‌بخشد.
نارنگی حاوی مقدار زیادی منیزیم است و از این طریق در فعالیت عضلانی، دستگاه گوارش و سیستم عصبی موثر است و به خاطر داشتن میزان فسفر و کلسیم بالا، یکی از میوه‌هایی است که در تشکیل استخوان و اسکلت بدن موثر است.
نارنگی به خاطر داشتن فسفر زیاد و ویتامین‌های فراوان، باعث تقویت حافظه و هوش می‌شود و برای رفع بی‌اشتهایی و کاهش گرمای غریزی بدن نیز مفید است.

نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸۸

نتایج مطالعات مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشان می دهد: سیگار کشیدن در پنج دقیقه اول بعد از بیدار شدن در صبح، حاکی از وابستگی شدید فرد به نیکوتین سیگار است.این مطالعه توسط دکتر غلامرضا حیدری در کلینیک ترک سیگار مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هدف دستیابی به آسان ترین روش جهت تشخیص وابستگی به سیگار انجام شده است

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری پنجم www. کلیک کنید

 

یکی از مهم ترین موارد برنامه های کنترل دخانیات سامان دهی اجرای برنامه های ترک دخانیات در سطح جامعه است. در اجرای برنامه های درمانی ترک سیگار استفاده از داروهای جایگزین نیکوتین نیز از توصیه‌های ثبت شده و مفید است.

از این رو برای انتخاب روش درمانی مناسب شناخت و تشخیص مقدار وابستگی به نیکوتین سیگار در این افراد ضروری می باشد و بدین منظور معمولاً از آزمون فاگرشتروم استفاده شد. این آزمون دارای شش سوال است که زمان سیگار کشیدن را در ابتدای صبح امتیاز بندی می کند.

این مطالعه به صورت مقطعی و توصیفی بر روی ۸۲۲ نفر شامل ۵۹۰ مرد و ۲۳۲ زن با محدوده سنی ۱۸ تا ۸۶ سالگی که جهت درمان ترک سیگار به کلینیک مراجعه کرده بودند و با بررسی وابستگی به نیکوتین از طریق انجام آزمون تحمل فاگرشتروم انجام شد.

این افراد توسط پزشک واحد ارزیابی شده و طی یک برنامه ۴ جلسه ای هفتگی توصیه های درمانی مناسب شامل داروهای نیکوتینی و غیرنیکوتینی و رفتاردرمانی برای هر یک صورت گرفت. در انتها افرادی که موفق به ترک شده‌اند در دو نوبت ۶ و ۱۲ ماهه مورد پیگیری قرار گرفتند.

نتایج نهایی این بررسی طبق انجام آزمون فاگرشتروم موید این امر است که مصرف سیگار در پنج دقیقه اول صبح نشان دهنده وابستگی شدید فرد به نیکوتین سیگار است.

نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸۸

 نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، انجیر میوه‌ای مقوی و شیرین است که موجب از بین رفتن بوی بد دهان می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد؛ درخت انجیر از سال چهارم شروع به میوه دادن کرده و تا بیست سالگی نیز میوه می‌دهد.انجیر با داشتن پتاسیم، تامین‌کننده سلامت کودکان ضعیف، کم خون و کم اشتها بوده و موجب افزایش وزن آنها می‌شود.همچنین انجیر ضد سرطان است و اگر با عسل مخلوط شود مصرف آن در تسکین زخم معده بسیار مفید خواهد بود.

نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸۸

تصور کنید که زندگی بدون بیماری و سرشار از سلامتی چقدر زیباست. فکر کردن درباره بیماری‌ها، حتی بدون ابتلا به بیماری خاصی، فرد را گرفتار نگرانی و اضطراب می‌کند. محققان مختلف در سراسر دنیا برای شناخت بیماری‌ها، عوامل خطر زا برای ابتلا به آنها و پیدا کردن راه‌های درمان سخت در تلاش هستند.

به نوشته روزنامه ایران، از بیماری های قلبی تا سرطان سینه و حتی افسردگی جزو نگرانی های مهم بانوان برای سلامتی خودشان است. این پنج نگرانی عبارت است از: بیماری قلبی، سرطان سینه، پوکی استخوان، افسردگی و بیماری های خود ایمنی.

● بیماری‌های قلبی

بیماری های قلبی مهمترین عامل مرگ در هر دو جنس زن و مرد است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های امریکا، این بیماری ها، عامل حدود ۲۹درصد مرگ های بانوان است. علاوه بر مرگ زودرس، مهمترین عوارض بیماری های قلبی ، ایجاد معلولیت و ناتوانی در بیشتر مبتلایان است. چون بیماری قلبی روی توانایی های بدنی مبتلایان تأثیرات مخرب می‌گذارد، بسیاری از زنان بعد از ابتلا به این بیماری با اختلالات تنفسی، مشکل در قدم زدن، بالا رفتن از پله ها و موارد دیگر درگیر شده و به زندگی سخت خود ادامه می‌دهند. اگرچه میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در مردان بیش از زنان است، اما بسیاری از زنان تمایل دارند که بیماری قلبی خود را بروز نداده و معاینه نشوند و لذا هنگامی متوجه بیماری خود می‌شوند که ممکن است خیلی دیر شده باشد. درد سینه، علامت آشکار بیماری قلبی است، اما خیلی ها ممکن است فقط نشانه هایی مانند درد شانه، درد مختصر در قسمت فک، تهوع، استفراغ و تنگی نفس را احساس کنند.

● سرطان سینه

سرطان سینه شایع ترین سرطان بین زنان و بعد از سرطان ریه، مهمترین عامل مرگ زنان است. متخصصان می گویند که گاهی ترس از سرطان سینه، بیش از حد و اغراق آمیز بوده و موجب می شود که زنان برای معاینه و بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نکرده، یا تصمیم عجولانه برای جراحی و برداشت سینه بگیرند، در صورتی که ممکن است نیازی به این کار نباشد.

بالا رفتن سن، مسائل ژنتیکی (تقریباً ۵درصد تا ۱۰درصد موارد سرطان سینه به جهش‌های ژنی مرتبط است)، سابقه خانوادگی ، نژاد سابقه نمونه برداری غیر طبیعی سینه در گذشته، سابقه پرتو تابی سینه در گذشته، سابقه عادت ماهیانه زود هنگام یا یائسگی بعد از ۵۵ سالگی، نداشتن فرزند، مصرف برخی داروها، نوشیدن الکل، تغذیه ناکافی و چاقی از عوامل خطرزا برای ابتلا به سرطان سینه است.

پزشکان، کنترل وزن، ورزش، حذف دخانیات و مشورت با پزشک درباره احتمال خطر ابتلا به بیماری و معاینه به موقع را به منظور پیشگیری توصیه می کنند.

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری پنجم www. کلیک کنید

● پوکی استخوان

 

پوکی استخوان، کمر درد و شکنندگی استخوان ها مشکلاتی است که زنان مسن درباره آنها نگرانی دارند. این مشکل به مقدار زیاد قابل پیشگیری است. نحوه زندگی و تغذیه بانوان در دوران کودکی، بلوغ و سنین ابتدایی بزرگسالی نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماری دارد، بیشتر توده استخوانی بدن تا ۳۰ سالگی شکل می‌گیرد و پس از آن تشکیل استخوان ها متوقف شده و تمرکز روی حفظ و نگهداری معطوف می‌شود. البته هرگز برای داشتن استخوان های قوی و پیشگیری از شکستگی دیر نیست. بدن هر کاری را که بتواند برای بازسازی استخوان های صدمه دیده انجام می دهد، اما شما باید ابزارهای آن را فراهم کنید. مصرف کلسیم به میزان کافی و ورزش و فعالیت های بدنی مرتب و منظم از ابزارهای این کار هستند.

● افسردگی

به نظر می رسد افسردگی، زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می دهد. گزارش های مختلف حاکی از آن است که در مقایسه با ۶ میلیون مرد، سالانه حدود ۱۲ میلیون زن به افسردگی مبتلا می شوند. در طول زندگی، زنان بیشتر به ارتباط با دیگران، توجه و حمایت نیاز دارند و اگر اینها فراهم نباشد شخص به سوی افسردگی پیش خواهد رفت. گاهی تغییرات هورمونی، به ویژه بعد از حاملگی و زایمان و در دوران یائسگی می تواند آغازی برای افسردگی باشد.

● بیماری‌های خود ایمنی

بیماری های خود ایمنی یک گروه از اختلالات هستند که در آنها سیستم ایمنی بدن علیه خود فعال شده و بافت‌ها را تخریب کرده یا در عملکرد آنها مشکل ایجاد می کند. در این گروه از بیماری ها بیش از ۸۰ بیماری مزمن جدی مانند لوپوس، مولتیپل اسکلروزیس (MS ) و دیابت تیپ یک وجود دارد. بر اساس گزارش های علمی، حدود ۷۵درصد از بیماری های خود ایمنی در زنان رخ می دهد. بیشتر این بیماری ها، جز دیابت، شایع نیستند.عوامل ایجاد کننده بیماری های خود ایمنی به خوبی شناخته نشده اند، اما مسائل مرتبط با ژنتیک، عوامل هورمونی و تأثیرات محیطی ممکن است دخیل باشند.

از آن جایی که بیماری های خود ایمنی کاملاً شناخته شده نیستند، اشاره به عوامل خطرزای ابتلا هم سخت و دشوار است. علائم می توانند غیر اختصاصی بوده و تشخیص دقیق را مشکل کنند. به هر حال اگر در خود یا بستگان خود، نشانه ای غیر عادی را مشاهده می کنید، خیلی مهم است که نزد پزشک بروید.

نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸۸

سردردهای عصبی و میگرنی در سن بلوغ تا ۳۵سال شایع بوده که بعد از این سن یا به طور کامل بهبود می‌یابد یا تبدیل به سردردهای دیگر می‌شود.

دکتر کبریان، فوق‌تخصص مغز و اعصاب در گفتگو با ایسنا گفت: عیوب انکساری چشم، سینوزیت، مصرف برخی داروها و ضایعات مغزی از عوامل ایجاد کننده سردرد هستند.

وی افزود: شایع‌ترین سردردها، سردردهای عصبی و میگرنی هستند که معمولا در سن بلوغ تا ۳۵ سال شایع است، بعد از این سن یا به طور کامل بهبود یافته و یا تبدیل به سردردهای دیگر می‌شوند.

اکبریان تصریح کرد: در تشخیص سردرد باید آنها را از نظر کلینیکی تفکیک کرد، محل شروع درد، مکان تیر کشیدن آن و عوامل تشدیدکننده آن در تشخیص نوع سردرد موثر است.

برخی سردردها را باید جدی گرفت زیرا ممکن است در اثر ضایعات مغزی به وجود آمده باشد که حتما باید به پزشک مراجعه کرد

این فوق‌تخصص مغز و اعصاب دوری از عوامل تشدیدکننده سردرد را در کاهش آن موثر دانست و گفت: افراد باید توجه کنند چه عواملی سردرد آنها را تشدید می‌کند تا در معرض آن عوامل قرار نگیرند.

نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸۸

کک مک (فرکل) عارضه‌ای است که اغلب مواقع با تابش آفتاب بر پوست در بسیاری از افراد ایجاد شده و آنان را به مدت طولانی درگیر و برای فرد خطری ایجاد نمی‌کند، اما کک ‌مک‌های غیرمرتبط با تابش آفتاب را باید جدی گرفت و به متخصص مراجعه کرد.

 

دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده، فوق‌تخصص پوست در گفتگو با ایسنا گفت: کک مک که بیشتر در افراد با پوست روشن، چشمان آبی و موهای قرمز و بلوند بروز می‌کند از سن ۵ سالگی شروع می‌شود، به صورت لک‌های کوچک قهوه‌ای روشن در مناطق باز بدن مانند صورت، شانه و پشت افراد دیده می‌شود.

وی افزود: در تابستان اندازه، تعداد و عمق کک مک افزایش می‌یابد اما در زمستان کوچک‌تر، روشن‌تر و کمتر می‌شود، این عارضه ممکن است از نظر زیبایی آزاردهنده باشد ولی اغلب خطری ندارد. همچنین در افراد مبتلا به فرکل شیوع خال‌های بدن افزایش می‌یابد و کک مک‌هایی که در سنین پایین شروع شده در زمستان‌ها هم باقی می‌ماند.

دکتر نیلفروش‌زاده تاکید کرد: کک مک‌هایی که در محل‌های غیرمرتبط با اشعه آفتاب مشاهده می‌شود بایستی حتما توسط پزشک بررسی شود؛ چرا که کک مک در بیماری‌هایی مثل گزودرما پیگمانتوزا و نوروفیبروماتوز هم دیده می‌شود.وی در پایان گفت: کک مک به‌ندرت نیاز به درمان دارد ولی جهت درمان می‌توان از لیزر استفاده کرد که در بیشتر مطالعات تاثیر آن بیش از ۵۰ درصد بوده است. ترکیبات موضعی مثل رتینوئیک اسید هم می‌تواند در درازمدت موثر باشد.

 

نویسنده: افضل نیا - شنبه ٢۸ آذر ۱۳۸۸

محققان آمریکایی در تحقیقات دریافتند که مقداری کثیفی پوست برای سلامت بدن و جلوگیری از التهاب زخمها مفید است.

دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه کالیفرنیا کشف کردند که گونه ای باکتری از خانواده استافیلوکوکها قادر است از ایجاد واکنشهای مولکولی که منجر به التهاب می شوند جلوگیری کند.

مولکولی که موجب این التهابها می شود "اسید لیپوتیکویک" (LTA) نام دارد که روی سلولهای "کراتینوسیت" عمل می کند.

این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "نتایج شگفت انگیز این تحقیقات یک پایه مولکولی را برای درک فرضیه بهداشت ارائه می کند. تاکنون اطلاعات کمی در خصوص فرایند بهبود زخمها در دسترس بود."

اصطلاح "فرضیه بهداشت" بیان می کند که محیطهای کاملا ضدعفونی شده ای که بسیاری از کودکان کشورهای توسعه یافته در آنها رشد می کنند رقم ابتلا به آلرژیها را افزایش می دهند.

به این ترتیب در این محیط که به دور از محیط طبیعی است، باکتریها و ویروسها به سرعت تغییر ماهیت داده و جهش می یابند و هزاران گونه جدیدی را ایجاد می کنند که در مقابل داروها بسیار مقاوم بوده و بسیار خطرناک هستند.

به گفته این محققان برخورداری از یک جمعیت باکتریها بر روی پوست بدن از فرایندهای التهابی ناشی از ایجاد زخم جلوگیری می کند.

به همین علت نباید پوست را بیش از حد تمیز نگه داشت. در حقیقت مقداری کثیفی برای سلامت بدن مفید است.

نویسنده: افضل نیا - شنبه ٢۸ آذر ۱۳۸۸

در پژوهشی در کانادا مشخص شده که مغز افرادی که دست به خودکشی می زنند از لحاظ ترکیبات شیمیایی با دیگران تفاوت دارد.

پژوهشگران کانادایی طی این تحقیق مغز 20 جسد را تجزیه کردند و دریافتند در مغز افرادی که خودکشی کرده بودند، درصد بالایی از یک فرایند شیمیایی که باعث تغییر رفتار می‌شود یافت می شود.این پژوهشگران از دانشگاه های وسترن وانتاریو و اوتاوا مشغول تحقیق در این باره بودند ، بافت های مغز 10 نفر را که خودکشی کرده بودند و 10 نفر دیگر را که به طور ناگهانی به دلایل دیگر مرده بودند، تجزیه کردند.

آنها دریافتند که DNA افرادی که در گروه خودکشی قرار داشتند تحت تاثیر فرایندی بنام میتلاسیون است که در تنظیم رشد سلولی دخیل است.

میتلاسیون همان جریانی است که جلو فعالیت ژن‌های ناخواسته را در سلول‌ها می گیرد تا مثلا ژنی که برای ساخت پوست ضروری است، برای این کار فعال شود، نه برای ساختن بافت قلب.

میزان میتلاسیون در مغزهای گروه خودکشی تقریبا 10 برابر گروه دیگر بود و ژنی که غیر فعال شده بود، نوعی گیرنده پیام‌های شیمیایی بود که در تنظیم رفتار نقشی اساسی دارد.

پیش از این مشخص شده بود که تغییر در فرایندهای میتلاسیون می تواند حاصل ترکیبی از عوامل ژنتیک و محیطی به نام اپیژنتیک باشد.

دکتر مایل پولتر سرپرست این گروه تحقیقاتی می‌گوید: این مساله که ژنوم تا این حد در مغز منعطف عمل می کند، بسیار تعجب‌آور است چون سلول های مغزی تقسیم نمی شوند. نورون ها در آغاز زندگی به وجود می آیند؛ بنابراین دانستن اینکه مکانیزم های اپی ژنتیک همچنان اتفاق می افتند، جالب است.

یافته های این تحقیق راه را برای پژوهش در این زمینه و یافتن روش های درمانی تازه باز می کند

نویسنده: افضل نیا - شنبه ٢۸ آذر ۱۳۸۸

گروهی از دانشجویان موسسه علم و فنون بنگلور با کمک مهندسی ژنتیک نوعی باکتری را ایجاد کردند که این رایحه خوش را تولید می کند.این دانشجویان این باکتری را در رقابت سالانه مهندسی زیستی که همه ساله توسط موسسه تکنولوژی ماساچوست برگزار می شود ارائه کرده اند.

این باکتری نسبت به هورمون دوپامینی که توسط فرد عاشق ساطع می شود حساسیت نشان می دهد و می تواند تمرکز این انتقال دهنده عصبی را ثبت کند و از خود رایحه بسیار خوشایندی تولید کند.

این رایحه مشابه رایحه ای است که پس از هر باران از خاک بنگلور ساطع می شود.

سرپرست این تیم تحقیقاتی در این خصوص توضیح داد: “کار با انتقال دهنده های عصبی بسیار پیچیده است. تمرکز انتقال دهنده عصبی دوپامین که به هورمون خوش خلقی نیز معروف است در زمانی که فرد عاشق می شود افزایش می یابد و بر روی رایحه بدن (فرومون) اثر می گذارد. به همین علت ما تصمیم گرفتیم نوعی باکتری را اصلاح ژنتیکی کنیم که برای تشخیص این رایحه کاربرد داشته باشد.”

براساس گزارش وب مستر پوینت، رایحه ای که خاک بنگلور تولید می کند “ژئوسمین” نام دارد. این رایحه را جلبکهایی که در خاک این منطقه هند زندگی می کنند پس از هر باران تولید می کنند.

این محققان موفق شدند توالی ژنتیکی که ژئوسمین را رمزگذاری می کند شناسایی کنند. سپس آن را وارد ژنوم باکتری “اشیرشیلاکولا” کردند. این باکتری مفید در در روده پستانداران زندگی می کند و همچنین یکی از باکتریهای خاک نیز به شمار می رود.

به این ترتیب دانشجویان هندی باکتری تراریخته جدیدی تولید کردند که نسبت به بوی عشق حساسیت نشان می دهد و می تواند با رایحه ای که ساطع می کند میزان عشق فرد عاشق را اندازه گیری کند.

نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸۸

نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ۱٢ آذر ۱۳۸۸

دانشمندان یونانی در بررسیهای خود کشف کردند علت اینکه غذا خوردن سریع موجب چاقی می شود این است که هورمونها زمان کافی را برای متوقف کردن اشتها ندارند.

محققان بیمارستان عمومی لایکو در آتن نشان دادند زمانی که فرد غذا را با سرعت می خورد هورمونهایی که باید اشتها را پس از خوردن هر وعده غذا خاموش کنند به میزان کافی تولید نمی شوند.

در حقیقت زمانی که معده پر شد دو پپتید به نامهای " PYY" و "پپتید شبه گلوکاگون" (GLP-1) تولید می شوند. این دو هورمون به مغز اعلام حضور می کنند و نشان می دهند که باید خوردن را متوقف کنند.

این دانشمندان با هدف درک اینکه سرعت خوردن غذا چه اثری بر روی آزاد شدن و فعالیت این هورمونهای سیری می گذارد از گروهی از داوطلبان خواستند که یک بستنی 300 میلی لیتری را با سرعتهای مختلف بخورند و قبل و بعد از خوردن بستنی با انجام یک آزمایش خون، سطوح گلوکز، انسولین، چربیهای در پلاسما و هورمونهای گوارشی را اندازه گیری کردند.

براساس گزارش سافت پدیا، نتایج این تحقیقات نشان داد زمانی که غذا به سرعت خورده می شود سطوح هورمونهای گوارشی پایین می مانند و بنابراین علائم احساس سیری به مغز ارسال نمی شوند. به همین دلیل فرد همچنان به خوردن ادامه می دهد و تنها زمانی که به میزان بسیار زیادی غذا خورد احساس سیری می کند. به این ترتیب سریع خوردن غذا موجب چاقی می شود.

نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ۱٢ آذر ۱۳۸۸

عوارض دکلره کردن مو

این روزها بلوند کردن و دکلره کردن کل موها امری رایج و به اصطلاح مد شده است. بسیاری از خانم‌ها به آرایشگاه‌ها مراجعه می‌کنند و بدون آنکه در رابطه با مواد تشکیل‌دهنده دکلره‌ای که روی سرشان گذاشته می‌شود، از آرایشگر سوال کنند، اقدام به بلوند کردن موهایشان می‌کنند.

در صورتی که یک آرایشگر از مواد سالم و استاندارد دکلره استفاده کند، تنها عارضه‌ای که به مو و پوست سر وارد می‌شود، خشک شدن مو و پوست و شکننده شدن موها به دلیل مواد آنتی‌اکسیدانی دکلره است. در این صورت وقتی فردی اقدام به شانه کردن موها می‌کند، موها شکسته و خرد می‌شوند.

برخی از افراد به این مواد حساسیت و آلرژی دارند. به همین دلیل وقتی مواد دکلره روی سر آنها گذاشته می‌شود، احساس خارش و سوزش زیادی می‌کنند.

آرایشگرها برای این دسته از افراد مواد ضدالتهابی داخل مواد دکلره می‌ریزند. این مواد می‌تواند ترکیبات مختلفی از جمله کورتون داشته باشد.

بهتر است خود خانم‌ها در رابطه با ترکیبات مواد دکلره ابتدا از آرایشگر سئوالاتی بپرسند.

به هر حال باید گفت استفاده ی کم از مواد دکلره و بلوند کردن مو مانعی ندارد، اما استفاده ی مستمر از آن می‌تواند به پوست سر و مو صدمات بسیاری وارد کند.

توصیه می‌شود برای رفع این صدمات و بازگرداندن چربی به پوست سر و مو، هر از چند گاهی از ماسک‌های تقویتی یا نرم‌کننده‌ها استفاده کنید.


نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ۱٢ آذر ۱۳۸۸

10!!!!!!!!!!شغل پردرآمد دنیا

شبکه خبری سی.ان.ان اقتصادی ،‌ در گزارشی به بررسی حقوق در مشاغل مختلف و همچنین رتبه بندی آنها از لحاظ حقوق پرداخت.
،‌در این گزارش حقوق مشاغل مختلف با رتبه ی آنها در رنکینگ برترین شغل ها در کشور امریکا مقایسه شده است.
این گزارش جالب را با هم می خوانیم:

متخصص بی هوشی-1

 

۱۰ شغل پردرآمد دنیا !

رتبه در برترین شغل ها : ۱۱
درآمد متوسط : سالانه ۲۹۲۰۰۰ دلار
بالاترین پرداخت : سالانه ۴۰۸۰۰۰ دلار
این پرداخت بالا به علت سختی و حساسیت فوق العاده کار است ، شاغلان در این حرفه معتقدند استرس در این شغل به حدی است که آنها را از زندگی عادی دور می کند چرا که مرگ و زندگی یک انسان در دست آنهاست.
روگر مور ، مدیر جامعه هوشبران امریکا می گوید:" هوشبران باید هم به بیماران آرامش دهند و آنها را برای یک عمل موفق آماده سازند و هم پزشکانی که قصد انجام عمل دارند را ، یک اشتباه کوچک تنها یک نتیجه خواهد داشت : مرگ بیمار!"

 

متخصص زنان و زایمان-2

۱۰ شغل پردرآمد دنیا !

رتبه در برترین شغل ها : ۲۲
درآمد متوسط : سالانه ۲۲۲۰۰۰ دلار
بالاترین پرداخت : سالانه ۳۳۸۰۰۰ دلار
یکی از دلایل پرداخت بالا در این شغل ، مبلغ بالای بیمه ای است که برای عمل ناموفق هزینه می شود ، دلیل دیگر سخت بودن عمل جراحی و سروکار داشتن متخصص با جان دو انسان است ،‌از سوی دیگر با توجه به اینکه متخصص ۹ ماه بیمار خود را کاملا تحت نظر دارد ، حقوق وی نیز بالاتر از سایر متخصص ها در پزشکی است.

روانپزشک-3

۱۰ شغل پردرآمد دنیا !

رتبه در برترین شغل ها : ۲۴
درآمد متوسط : سالانه ۱۷۷۰۰۰ دلار
بالاترین پرداخت : سالانه ۲۷۹۰۰۰ دلار
دو دلیل عمده برای پرداخت بالا در این شغل ذکر شده است ، اول اینکه پزشک موظف است حتی کارهایی خارج از حیطه وظیفه ی خود انجام دهد تا بیمار بهبودی خود را بازیابد ،‌از سوی دیگر ،‌پزشکی که در این حرفه مشغول به کار است باید علی رغم سر و کار داشتن با انواع و اقسام بیماران ، سلامت روان خود را حفظ کند که این بر سختی شغل می افزاید.

 

پرستار (دستیار ) بی هوشی-4

۱۰ شغل پردرآمد دنیا !

رتبه در برترین شغل ها : ۱۵
درآمد متوسط : سالانه ۱۵۷۰۰۰ دلار
بالاترین پرداخت : سالانه ۲۱۴۰۰۰ دلار
به همان دلایلی که برای متخصص بی هوشی ذکر کردیم ،‌دستیار متخصص بودن نیز کاری سخت و البته با حقوق بالاست.


 مدیر فروش-5

۱۰ شغل پردرآمد دنیا !

رتبه در برترین شغل ها : ۱۰
درآمد متوسط : سالانه ۱۴۰۰۰۰ دلار
بالاترین پرداخت : سالانه ۲۳۹۰۰۰ دلار
یک شغل با کلاس با پورسانت بالا ، این تعریفی است کوتاه از مدیریت فروش.
روبرت بوروف محقق فروش می گوید :" در واقع فروش حیاتی ترین بخش یک کارخانه است ،‌فروش است که شرکتها را از یکدیگر متمایز می کند و این تنها دلیل حقوق بالا در این شغل است."
البته تربیت نیروهای جوان ، آموزش و بکارگیری صحیح آنها و هم چنین تشکیل گروههای کاری موثر از دیگر وظایفی است که شغل مدیریت فروش را سخت تر و جذاب تر می کند.


آمارگیر و تحلیلگر-6

۱۰ شغل پردرآمد دنیا !

رتبه در برترین شغل ها : -
درآمد متوسط : سالانه ۱۲۹۰۰۰ دلار
بالاترین پرداخت : سالانه ۲۵۷۰۰۰ دلار
یک اشتباه کوچک و جابجایی در حسابهای قسمتهای مختلف شرکت کافی است تا تمام شرکت به طور کامل از کار بیفتد ، تحلیلگران در واقع متخصصان ایجاد بحران در شرکت هستند !
البته دلیل دیگر حقوق بالا ، آموزشهایی است که هزینه ی زیادی صرف آن شده و حدود ۱۰ سال نیز با امتحانات گوناگون به طول می انجامد.

مدیر امور مالی-7

۱۰ شغل پردرآمد دنیا !

رتبه در برترین شغل ها : ۲۹
درآمد متوسط : سالانه ۱۲۱۰۰۰ دلار
بالاترین پرداخت : سالانه ۲۱۴۰۰۰ دلار
این شغل علاوه بر داشتن حقوق بالا ، پرستیژ شغلی بالایی نیز دارد.
البته در کنار این پرداخت بالا ، مدیر مالی باید پاسخگوی حتی یک سنت در شرکت بوده و تحمل ریسک ها و مشکلات فراوان را نیز داشته باشد.
مدیران توقع بالایی از مدیر مالی خود دارند،‌ آنها برای پیشرفت شرکت هر انتظار غیرمعقولی از مدیر مالی دارند ، حتی اداره ی شرکت با روزانه ۱۰ دلار!


طراح نرم افزار-8

۱۰ شغل پردرآمد دنیا !

رتبه در برترین شغل ها : -
درآمد متوسط : سالانه ۱۱۷۰۰۰ دلار
بالاترین پرداخت : سالانه ۱۶۶۰۰۰ دلار
طراح نرم افزار در واقع حقوق ذهن خلاق و حوصله و صبر فراوان خود را دریافت می کند.
هیچ کسب و کاری اکنون نمی تواند در دنیا ادعا کند که محتاج به طراحی نرم افزار نیست ،‌همین موضوع باعث شده تا شرکتها برای جذب طراحان حرفه ای ، وارد رقابت با یکدیگر شده و هر کدام حقوق بالاتری پیشنهاد دهد.

وکیل و حقوقدان-9

۱۰ شغل پردرآمد دنیا !

رتبه در برترین شغل ها : ۱۸
درآمد متوسط : سالانه ۱۱۵۰۰۰ دلار
بالاترین پرداخت : سالانه ۲۶۲۰۰۰ دلار
تخصص بالا که موجب ایجاد رقابت در این شغل شده و هم چنین سرو کار داشتن با انواع و اقسام مجرمان و هم چنین اقبال عمومی به داشتن وکیل بهتر در میان مردم و شرکتهای بزرگ و گستره ی وسیع این شغل از عوامل اصلی حقوق بالا در این شغل است.
امروزه شرکتها داشتن وکلای حرفه ای را از جمله مزیت های مهم رقابتی خود دانسته و حاضرند برای داشتن وکلای بهتر هزینه های گزافی بپردازند.
شایان ذکر است یک وکیل می تواند همزمان در چند شرکت و برای چند نفر نیز کار کند و این دلیل دیگری است بر کسب حقوق بالا در این شغل.

کارگزار بیمه-10

۱۰ شغل پردرآمد دنیا !

شکی نیست که شرکتهای بیمه از جمله شرکتهای پرسود در دنیا هستند ، البته وقتی پای کمپانی های بزرگ و مساله ی بیمه ی آنها به میان می آید ، این سود چندین برابر می شود ، آنها هزینه های گزافی بابت بیمه نمودن شرکتها دریافت می کنند در حالی که ممکن است هیچ نیازی به پرداخت بیمه نباشد.

 

نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ۱٢ آذر ۱۳۸۸

 

قطعاً با آنچه بسیارى از جوانان در صحبت هایشان استفاده مى کنند و مى گویند فلان چیز به گروه خون «فلان شخص» نمى خورد فرق دارد! اصلاً خوردن و نخوردن گروه خونى چیست؟ آیا اجزاى سازنده خون افراد با هم فرق دارد ؟

خون از چه چیز ساخته شده است؟
۱- یک فرد بالغ در بدن خود ۶ـ۴ لیتر خون دارد. خون تمام افراد از سفیدپوست تا سیاه پوست ترکیبى از سه نوع سلول عمده مشاور در مایعى زردرنگ و چسبناک است. (پلاسما) ۱ـ گلبول قرمز (RBC) نوعى سلول که در حدود ۱۲۰ روز در بدن ما زنده است و ۲۰ ثانیه طول مى کشد تا هر کدام آن تمام بدن را دور بزند و ۴۰% خون را تشکیل مى دهد.
۲ـ گلبول سفید (WBC) که مسؤول جنگ با عفونت ها و مواد بیگانه در خون است (مطلب مربوط به آلرژى را به خاطر آورید.)
۳ـ پلاکت ها (PLT) که کوچکترین سلول خونى هستند و در امر انعقاد خون نقش اساسى دارند و پلاسما نیز جزو اصلى خون است که ۹۵ % آن را آب و ۵% باقیمانده را هورمون، پروتئین و مواد غذایى تشکیل مى دهد.
اگر تمام موارد ذکر شده در خون همه ما در حدود معین و مشخصى وجود دارد پس چه چیز باعث مى شود بین خون افراد تفاوت عمده اى به نام «گروه خون» به وجود آید؟!
عامل تفاوت گروه خونى افراد «وجود یا عدم وجود ملکول هاى پروتئینى مشخصى به نام آنتى ژن و آنتى بادى» است.
«آنتى ژن ها» (در صورت حضور) بر سطح گلبول قرمز و «آنتى بادى ها» داخل پلاسما یا همان مایع خون هستند. پس خون من و شما از نظر کلیات آن یکسان است و آنچه باعث مى شود ما امکان اهداى خون به یکدیگر را داشته یا نداشته باشیم همین پروتئین هاى ذکر شده است.

«گروه خونى» هر فرد به طور مستقیم به پدر و مادر و آنچه از آنان به او ارث مى رسد، ارتباط دارد. یکى از روش هاى معمول و مهم ارزیابى تفاوت بین انواع خون ها، سیستم (ABO) است. به طور قطع شما فردى با گروه خونى O - B - A یا AB هستید و راه فرارى هم ندارید (حتى اگر موجودى فضایى باشید یا بچه پایین ترین یا بالاترین نقطه شهرتان باشید فرقى نمى کند!)
براساس این سیستم دسته بندى خون و با توجه به آنچه در مورد آنتى ژن و آنتى بادى گروه خونى گفته شد:
۱ـ اگر شما گروه خونى (A) داشته باشید به این معناست که بر سطح گلبول هاى قرمزتان آنتى ژن A و در پلاسماى خونتان آنتى بادى B دارید.
۲ـ گروه خونى B با کمى توجه متوجه خواهید شد وضعیت افراد این گروه کاملاً برعکس گروه قبل است آنها در سطح گلبول هایشان آنتى ژن B و در پلاسما آنتى بادى A دارند.
۳ـ فرد گروه خونى AB بر روى گلبول قرمزش هر دو نوع آنتى ژن A و B را دارد و واضح است که در پلاسما هیچ مخالفى نداشته باشد و آنتى بادى موجود نباشد.
۴ـ و نهایتاً گروه خونى O به دلیل نداشتن هیچکدام از آنتى ژن هاى A و B بر سطح گلبول، آزادانه هر دو نوع آنتى بادى Aو B را در پلاسما دارد.
اما بحث گروه خونى و تفاوت هاى آن به همین جا ختم نمى شود و براى مثال اگر گروه خون شما (A) باشد در کنار آن از کلمه مثبت و منفى هم استفاده مى کنید! (خیلى ساده یا مثبت هستید یا منفى اصلاً هم دست خودتان نیست و این یکى کاملاً ، کاملاً به پدر و مادرتان ربط دارد!)
گروه خون شما به فاکتور دیگرى به نام (Rh) بستگى دارد. یک فرد (Rh+) فردى است که بر روى سطح گلبول هاى قرمز خود آنتى ژن این فاکتور را دارد. (پس طبیعى است که در پلاسماى او آنتى بادى Rh دیده نشود! درست مانند همان داستان گروه خونى ABO)
از طرفى افراد (Rh-) بر روى گلبول قرمز خود چنین فاکتورى را ندارند، (این افراد ۱۵% کل مردم هستند.)
حالا متوجه شده اید که شما به طور یقین ناگزیر هستید یکى از گروه هاى خونى زیر را داشته باشید.

 تشخیص گروه خونى:
در آزمایشگاه تشخیص طبى براساس آنچه گفته شد، پس از نمونه گیرى از بیمار، خون کامل او را (خونى که ضد انعقاد دارد و شامل تمام سلول هاى خونى و پلاسما است) به طور قطرات مجزا با معرف هاى مختلف (آنتى A - آنتى B و آنتى Rh) مجاور مى کنند و چسبیدن یا نچسبیدن گلبول ها در مجاورت با قطرات معرف را بررسى مى کنند و گروه خونى مشخص مى شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ۱٢ آذر ۱۳۸۸

رییس دانشکده داروسازی دانشگاه تهران از تولید «گلوتازون» داروی جدید کاهنده قند خون در مبتلایان به دیابت نوع 2 در کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر عباس شفیعی با اعلام این مطلب به خبرنگاران گفت: «پیوگلیتازون» دارویی است کاهنده قند خون از خانواده دارویی «تیازولیدین دیون» که برای نخستین بار در ایران با نام تجاری «گلوتازون» توسط شرکت داروسازی اسوه تولید شده است.

رییس دانشکده داروسازی دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: این دارو یکی از داروهای مؤثر در درمان دیابت نوع 2 می‌باشد که موجب کاهش مقاومت بدن نسبت به انسولین شده و در نتیجه باعث استفاده بهتر بافت‌ها از گلوکز شده و میزان قند خون را کاهش می‌دهد و نکته بسیار مهم در مورد این است که می‌توان آن را به صورت یک بار در روز و همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کرد.

وی با اشاره به سه داروی عرضه شده در دنیا در این زمینه تحت نام‌های «رزی گلیتازون» و «پیوگیتازون» و «رزالین» افزود: داروی «روزالین» در همان چند سال اول توزیع به علت عوارض کبدی تشخیص داده شده روی بیماران از بازار عرضه جمع آوری شد ولی دو داروی دیگر در حال حاضر مورد استفاده قرار گرفته‌اند و ما برای اولین بار توانستیم نسل جدیدی از این داروها را در ایران تولید کنیم. ما باید سعی کنیم در هر سری دارو حداقل یک دارو در کشور تولید کنیم و در اختیار پزشکان قرار دهیم و خوشبختانه این دارو ساخته شده و در مقایسه با نوع وارداتی این دارو بسیار ارزانتر است.

دکتر شفیعی، مصرف یک بار در روز همراه یا بدون غذا، اثربخشی بیشتر در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، قابلیت مصرف در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی، عدم کاهش بیش از حد قند خون و عوارض ناشی از آن و افزایش میزان HDL(کلسترول خوب) و کاهش میزان تری‌گلیسیرید در بیماران دیابتی را از مزایای داروی گلوتازون برشمرد.

وی در پایان با بیان این که صنعت دارویی کشور تا چند سال دیگر باید وارد بازار تجارت بین‌المللی شود و باید بتوانیم به خوبی به رقابت بپردازیم، اظهار داشت: تبلیغات شدید روی داروهای خارجی که نمونه داخلی آن نیز بسیار خوب ساخته می‌شود باعث از بین بردن صنایع دارویی می‌شود 

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :