─=≡Ξ║ علوم آزمایشگاهی ║Ξ≡=─
صفحات وبلاگ
نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸۸

آیا تاکنون فکر کرده اید که ورای تپش های متمادی قلب چه حقایق جالبی نهفته است؟ عملکرد قلب و ارتباط آن با سلامت روح از دیگر شگفتی های این ارگان حیاتی است.

1- نحوه عملکرد قلب انسان


هر روز قلب شما در حدود 100000 هزار مرتبه می تپد و به این ترتیب 2000 هزار گالن خون در تمام نقاط بدن توزیع می شود. می توان گفت که قلب مسئولیت ایجاد جریان خون در حدود 64 کیلومتر رگ های خونی را به عهده دارد تا از این طریق ارگان ها و بافت های بدن را تغذیه شوند.هر نوع آسیب به قلب یا دریچه های آن باعث کاهش قدرت پمپ قلب، افزایش فشار و عملکرد آن برای تامین نیازهای بدن می شود. با این وصف می توان گفت که تنها راه حفظ سلامت قلب ، حفظ سلامت تمام ارگان ها است که از طریق تغذیه سالم، وعده های غذایی متعادل و انجام تمرینات بدنی منظم حاصل می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸۸

سرماخوردگی بیماری فصل سرماست که معمولا هر کسی چند بار به آن مبتلا می شود. با این که سرماخوردگی بیماری چندان مهمی نیست همین بیماری به ظاهر ساده باعث می شود افراد به مدت یک یا چند روز در منزل بستری شوند و از کارهای روزانه خود عقب بیفتند و از طرفی سرماخوردگی بسیار مسری است به طوری که اگر یکی از اعضای خانواده به آن مبتلا شود معمولا بقیه افراد نیز دچار خواهند شد.


بر همین اساس در این مطلب به این نکته می پردازیم که چگونه هنگام سرماخوردگی به بهبود سریع خود کمک کنید و از چه مواد غذایی کمک بگیرید. در ابتدا به موادی غذایی اشاره می کنیم که بهتر است آن ها را در منزل داشته باشید و به محض بروز علائم سرماخوردگی از آن ها استفاده کنید.

نعناع: از آن جایی که این گیاه حاوی ماده ای است که باعث تسکین، گرفتگی بینی و سرفه های شدید می شود بهتر است هنگام سرماخوردگی برگ نعناع را به آب جوش اضافه و مصرف کنید تا گلودرد شما را تسکین دهد. عصاره آن را به آبی که در حالت بخار کردن است اضافه کنید تا هوای خشک را مرطوب کند.

فلفل: ماده ای به نام «Capsaicin» موجود در فلفل تند عملکردی شبیه یک ماده محرک را دارد که باعث تحریک ترشح خلط و ترشحات بینی می شود.


ادامه مطلب ...
نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸۸


۱ - خواب دیدن افراد نابینا

کسانی که بعد از تولد نابینا می‌شوند می‌توانند تصاویر را در خواب ببینند. افرادی که نابینا به دنیا می‌آیند نمی‌توانند در خواب تصاویر را ببینند، اما نابینایان خوابهایی به شفافی افراد بینا دارند، که البته شامل حواس پنج گانه دیگر مثل شنوایی، چشایی، بویایی، لامسه و حتی عواطف حسی است. تصور کردن این امر برای انسانهای بینا مشکل است اما احتیاج بدن به خوابیدن به قدری زیاد است که می‌تواند به طور مجازی تمامی موقعیت‌های فیزیکی را تا مرحله به وقوع پیوستن آن به کار گیرد.


۲ - ۹۰ درصد خوابها فراموش می‌شوند


نیمی از رویاها در همان ۵ دقیقه اول پس از برخاستن از خواب و ۹۰ درصد آنها پس از ۱۰ دقیقه فراموش می‌شوند. یک روز صبح، شاعری معروف به نام ساموئل تیلور کلریج با یک رویای خیلی عجیب و غریب (بر اثر استعمال مواد مخدر) بیدار شد. کاغذ و قلم را برداشت تا هرچه در خواب دیده بود را یادداشت کند. این اثر «کوبلا خان» تبدیل به یکی از اشعار معروف انگلیسی شد. شعر او در بیت پنجاه و چهارم به وسیله فردی از شهر پارلاک قطع شد. کلریج قصد داشت شعرش را ادامه دهد ولی نتوانست بقیه خوابش را به یاد بیاورد، این اثر هیچ وقت کامل نشد.

در شهر زانادا ، به فرمان کوبلا خان
منزلگاهی باشکوه و مجلل ساخته شد
جایی که رودخانه مقدس آلف
در میان مغاکهای بی حد و مرز
از انسان تا دریاهای بی افق
جریان داشت.

یک مورد عجیب و غریب دیگر داستانی برخاسته از خواب به نام «دکتر جکیل و آقای هاید ویلست» اثر رودبرت لوییس استیونسون بود. داستان ماری شلی فرانکشتاین نیز زاییده خیالی یک رویاست.ادامه مطلب ...
نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸۸

آیا می دانید شیوه صحیح مصرف لیمو ترش باید به چه نحوی باشد که برای شما مفید باشد؟

لیموترش حاوی 46 تا 53 میلی گرم ویتامین C است اما استفاده از آن در حرارت بالای غذای در حال طبخ باعث از بین رفتن خواص ویتامین C موجود در آن می‌شود.
دکتر عبدالحسینی،متخصص تغذیه گفت:این میوه ترش مزه در درمان بیماران مبتلا به فشار خون بسیار مفید است و وجود این ماده مغذی به بهبود کم خونی،آب مروارید و سرطان معده و کولون نیز کمک می‌کند.
وی تاکید کرد: به علاوه لیموترش مملو از پتاسیم است پس چنانچه مبتلا به فشارخون هستید بهتر است از این میوه در وعده‌های غذایی استفاده کنید.بعلاوه شربت کم شکر آن نیز می‌تواند یک نوشیدنی مناسب برای تکمیل غذای فرد مبتلا به فشار خون باشد.
دکتر عبدالحسینی در پایان توصیه کرد:مصرف این میوه همراه با آب نیز در کاهش ابتلا به فشارخون مفید است و باید توجه داشت زمانی که در رژیم غذایی گنجانده می‌شود در دمای بالا از آن استفاده نشو

 

نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸۸

محققان توصیه می‌کنند، برای کاهش وزن باید این لبنیات خاص را در رژیم غذایی بگنجانید.

 

بسیاری از افرادی که برای لاغر شدن رژیم غذایی دارند،فرآورده‌های لبنی را از فهرست مواد غذایی حذف می‌کنند. این در حالی است که محققان دریافتند ماست در واقع توانایی بدن را برای سوزاندن چربی‌های زائد تقویت کرده و حفظ عضلات در وضعیت مناسب را تسهیل می‌کند.
افرادی که در رژیم لاغری خود ماست کم چربی را می‌گنجانند، بیشتر از افرادی که صرفا دریافت کالری خود را کم می‌کنند،کاهش وزن دارند.همچنین افرادی که ماست می‌خورند، در مقایسه با افراد دیگر 22 درصد وزن بیشتر، 61 درصد چربی بدن بیشتر و 81 درصد بیشتر چربی شکم بیشتری را در طی 12 هفته کم می‌کنند.
ماست کم چرب در سوزاندن چربی های اضافی به بدن کمک کند و حفظ عضلات در وضعیت مناسب را تسهیل می‌کند.
در این تحقیق افراد چاق سالم شرکت داشتند که به دو گروه تقسیم شدند. هر دو گروه از رژیم غذایی کم کالری استفاده کردند که 500 کالری کمتر از میزان معمول دریافت کالری بود. یک گروه تقریبا 1100 میلی گرم کلسیم در روز شامل 3 وعده ماست کم چرب مصرف می‌کرد و گروه دیگر در حدود 500 میلی گرم کلسیم مصرف می‌کرد.پس از گذشت 12 هفته، میزان متوسط کاهش وزن در گروهی که ماست کم چرب استفاده می‌کرد 6 کیلوگرم بود. همچنین افراد این گروه در حفظ حجم عضلات در وضعیت مناسب دو برابر بیش از گروه دیگر موفق بودند.
به نظر می آید کسب کلسیم کافی در رژیم غذایی باعث می شود بدن چربی بیشتری را بسوزاند و مقدار چربی جدیدی را که بدن می سازد،کاهش دهد.به این ترتیب از دست دادن چربی را با حفظ عضلات کم چرب آسان تر می سازد و این یک نکته مهم در حین رژیم گرفتن است؛ چرا که شما قصد دارید چربی را از دست بدهید نه ماهیچه را.بنابراین رژیم غنی از غذاهای لبنی کم چرب مانند ماست کم چرب می تواند با سوزاندن چربی اضافی بدن باعث کاهش وزن شما شود.

 

نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸۸

برای از بین بردن چربی‌های اضافی و لاغر شدن، استفاده از میوه‌هایی که قند کمی داشته و فاقد چربی هستند در لاغری شما تاثیر بسزایی دارند، اما در چه ساعتی از روز ؟  

متخصصان تغذیه می‌گویند: اگر می‌خواهید دارای اندامی زیبا و متناسبی باشید باید مدتی صبحانه خود را فقط اختصاص به میوه بدهید و تا ظهر غذای دیگری نخورید.
بهترین میوه برای این رژیم، مرکبات، انواع آلو، گوجه، گلابی و میوه‌های تازه هستند. وقتی شما برای مدتی صبح‌ها فقط میوه همراه با لیموترش بخورید متوجه خواهید شد که چربی‌های اضافی ذخیره شده در شکم و قسمت‌های دیگر بدن کمتر می‌شود و با شادابی که بدست آوردید توانایی انجام ورزش را هم خواهید داشت.

وقتی شما درهنگام صبح، میوه مخصوصا میوه‌های ترش (البته ترشی‌ میوه‌ها باید درحد اعتدال باشد) می‌خورید غذایی خورده‌اید که بهترین ویتامین‌ها و املاح و فلزاتی هستند که عمل ساختن و ترمیم بافتها و سلولهای مختلف بدن دخالت دارند.

فقط قندها و چربی‌ها هستند که در بدن به صورت بافت ذخیره چربی در می‌آیند چون این میوه‌ها قند کمی دارند و فاقد چربی هستند. در طول روز برای سوخت و ساز بدن از ذخیره‌های بدن استفاده خواهد شد. تمام میوه‌های شیرین و کم چرب برای رژیم‌های لاغری توصیه شده‌اند.

میوه‌ها علاوه بر املاح معدنی که دارند و در سوخت و ساز بدن نقش مهمی ایفا می‌کنند اعمال دیگری را بر روی دستگاه‌های مختلف بدن دارند و بعضا به عنوان دارویی در معالجه بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸۸

با توجه به علاقه اکثر افراد به مصرف نوشابه‌ها به عنوان اولین سؤال بهتر است کمی راجع به ترکیبات این نوشیدنی‌ها بدانید.زرد بهتر است یا مشکی؟

 

 

دکتر سیدضیاءالدین مطهری- رئیس انجمن تغذیه ایران و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران-در این باره توضیح می دهند: 
* اجازه بدهید قبل از پرداختن به پاسخ این سؤال،به ذکر نکته‌ای بپردازم؛ نه‌تنها انواع نوشابه‌ها،بلکه اغلب تنقلات دیگر نیز در سطح وسیعی تولید و به مصرف رسانده می‌شوند که ضرر و زیان آنها کمتر از نوشابه‌ها نیست.
و اما در رابطه با پاسخ سؤال شما فرمول واقعی و حقیقی تهیه و تولید درصد مواد هر نوع نوشابه‌ای جزو اسرار تولیدکنندگان بوده و غیر از مواد اصلی و شناخته‌شده‌ای که جنبه کلی دارد،مواد کاربردی دیگر اعلام نمی‌شود و حتی درصد واقعی آنها نیز به طور دقیق معلوم و مشخص نیست، ولی به طور کلی می‌توان گفت ترکیبات عمده یک لیتر نوشابه حدوداً 894 میلی‌لیتر آب، 104گرم شکر، حدود 2گرم (به فراخور نوع نوشابه) مواد رنگی، نگهدارنده، طعم‌دهنده، احتمالاً کافئین یا کولا و اسانس‌های مختلف، اسید فسفریک و دی‌اکسیدکربن است.

 در رابطه با نوشابه‌های بدون قند چطور؟ *  در مورد نوشابه‌های فاقد شکر نیز بیشتر از ماده‌ای به نام آسپارتام Aspartam که یک شیرین‌کننده مصنوعی با قدرت شیرین‌کنندگی 200برابر قند است استفاده می‌شود.در همین جا قابل ذکر است که این ماده در حرارت بیش از 100 درجه خاصیت خود را از دست می‌دهد.

* جزو ترکیبات آن دو اسید آمینه اسید آسپارتیک و فنیل آلانین هستند و از این جهت افرادی که به بیماری فنیل کتون اوریا مبتلا هستند نبایستی از موادی که حاوی آسپارتام هستند استفاده کنند، همچنین کودکان و جوانانی که بیش‌فعال هستند باید از خوردن نوشابه‌های رنگی به‌ویژه آنهایی که زردرنگ هستند خودداری کنند.
   مواد مضری که در نوشابه‌ها وجود دارند چه موادی هستند؟
*
 اصولاً باتوجه به گستردگی مصرف و میزان استفاده روزانه می‌توان گفت کلیه ترکیبات به کار برده شده از شکر تا آسپارتام وسایر مواد نام برده شده می‌توانند در طول زمان عوارضی را زمینه‌سازی و اتخاذ کنند به خصوص اگر از حد متعارف بیشتر مصرف شوند.
چه عوارضی را به این مواد می‌توان نسبت داد؟
* درصورت مصرف بیش از حد و دایمی می‌توانیم موارد زیر را در رابطه با این موضوع برشماریم:
سنگ کلیه و آلرژی‌های گوناگون پوستی مثل کهیر و راش‌های پوستی،عوارض ریوی مثل آسم و خس خس سینه،آب‌ریزش بینی که ناشی از مواد‌رنگی،نگهدارنده‌ها و طعم دهنده‌های به کار برده شده هستند.
* فشار خون،ضربان نامنظم قلب،بروز اضطراب که ناشی از کافئین موجود در گروهی از نوشابه‌ها هستند.چاقی و افزایش وزن به علت دارا بودن حداقل بیش از صدکالری قند در هر لیوان مصرفی در مورد نوشابه‌های حاوی قند(زمینه‌سازی برای بروز بیماری‌های قلبی-دیابت) و پوسیدگی دندان‌ها به علت خاصیت اسیدی نوشابه‌های گازدار و در نهایت کاهش جذب کلسیم به علت وجود اسید فسفریک و سوق یافتن به سمت پوکی استخوان و سستی دندان‌ها و اما در قبال نوشابه‌هایی که به جای قند از آسپار تام استفاده شده در صورت مصرف مداوم و بیش از اندازه عوارض گوناگونی در رابطه با خود ماده آسپارتام برشمرده می‌شود که بالغ بر دهها عارضه جانبی هستند.
در چه سنینی باید از این مواد استفاده کرد؟
- متأسفانه گستردگی مصرف نوشابه‌های گوناگون که طیف وسیعی از افراد (نوزادان تا کهنسالان) را دربرگرفته به طور کلی صحیح نیست

 

نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸۸

آب گریپ فروت حاوی مواد شیمیایی است که موجب اختلالاتی در آنزیم هایی که داروها را در روده تجزیه می کنند،می شود.اما چه داروهایی؟   هنگامیکه یک دارو به درستی داخل روده تجزیه نشود،با مقدار زیادی دارو در خون مواجه می شوید و میزان بیش از حد دارو در خون احتمال اثرات جانبی را افزایش می دهد .
  چه داروهایی تحت تأثیر آب گریپ فروت  قرار می گیرند؟
آب گریپ فروت بر اغلب داروها تأثیرگذار نیست.اما بیش از 50 دارو وجود دارند که بر آنها اثر می گذارد. این داروها عبارتند از داروهایی که برای این نوع بیماریها استفاده می شوند: 
 * تپش غیر طبیعی قلب
   آلرژی 
   * اضطراب
   * آسم 
   * لخته های خونی
   * سرطان 
   * سرفه 
   * افسردگی 
   * نفخ
   *  صرع
   * اختلالات نعوظ
   * حمله یا بیماری قلبی
   * فشار خون بالا
   * کلسترول بالا
   * ایدز
   * عفونت
   * درد
   *  بزرگ شدگی پروستات
   * سکته 
آب گریپ فروت بر تمام داروهای مربوط به بیماریهایی که در بالا لیست کردیم اثر می گذارد.از پزشک خود در مورد این داروها سوال کنید و اگر لازم است برای پیشگیری از اختلالات،آن را تغییر دهید.  

آیا آب گریپ فروت  قابل اطمینان است که شما آن را مصرف کنید؟
اگر به طور مرتب آب گریپ فروت می نوشید از پزشک خود یا دکتر داروخانه بپرسید که بر داروهای شما اثر می گذارد یا نه ؟ اگر داروهای شما باعث می شوند که حالتان بدتر شود یا عوارض جانبی غیر معمولی ایجاد می کنند با پزشک خود درمیان بگذارید.
تمام داروهای جدید قبل از اینکه از وزارت دارو تأیید بشوند،برای مشکلات ناشی از تأثیر آب گریپ فروت مورد آزمایش قرار می گیرند.داروهایی که تحت تأثیر آب گریپ فروت هستند باید حتماً در بروشور آنها به بیمار هشدار داده شود.هنگامیکه داروی جدیدی را می خواهید مصرف کنید،دکتر داروخانه در این مورد با شما صحبت خواهد کرد یا اطلاعاتی در مورد غذاهایی که در طول مصرف این داروها باید از آنها بپرهیزید را به شما می دهد.روی شیشه ی برخی از داروها ممکن است برچسب هشدار " تداخل غذا با دارو" وجود داشته باشد .درکل،هرچه آب گریپ فروت بیشتری مصرف کنید،احتمال این اثرات جانبی هم بیشتر است.حتی نشان داده شده که تنها یک لیوان آب گریپ فروت در هر موقع از روز توانسته تأثیر خود را بر دارو بگذارد.گاهی تأثیر یک لیوان آب میوه تا 3 روز باقی می ماند.در اغلب موارد شاید هیچ مشکلی با مصرف آب گریپ فروت پیدا نکنید.از پزشک یا داروخانه در مورد قابل اطمینان بودن آن سوال کنید. 
  اگر آب گریپ فروت بر داروی من تأثیر بگذارد ،چه اتفاقی می افتد ؟
مشکلاتی که بر اثر تداخل آب گریپ فروت و مصرف دارو اتفاق می افتند،بستگی به نوع دارویی دارد که شما مصرف می کنید .برخی از مشکلات جزئی اند درحالیکه برخی از آنها خیلی جدی هستند.در کل،بزرگترها بیشتر از کوچکترها در معرض مشکلات جدی قرار می گیرند.مثلاً،اگر داروی فشارخون استفاده می کنید ممکن است در معرض خطر افت فشار خون قرار بگیرید.اگر داروی کلسترول بالا مصرف می کنید ممکن است دچار مشکلات تحلیل عضله یا از بین رفتن کبد بشوید.برای اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی ای که داروهای تحت تأثیر آب گریپ فروت ممکن است ایجاد کنند با پزشک خود یا دکتر داروخانه صحبت کنید . 
  چگونه می توانم از این مشکلات جلوگیری کنم ؟
شما می توانید برای جلوگیری از مشکلاتی که تداخل آب گریپ فروت و دارو ایجاد می کند نکاتی را در نظر بگیرید:  * قبل از مصرف دارو،در مورد قابل اطمینان بودن آن در مقابل آب گریپ فروت از پزشک خود یا دکتر داروخانه سوال کنید. 
   * برچسب روی مواد غذایی و محصولات طبیعی را بخوانید تا مطمئن بشوید که دارای آب گریپ فروت یا عصاره ی آن نمی باشند.شاید لازم باشد از مصرف پرتقال و نارنگی بپرهیزید زیرا برخی مطالعات نشان داده اند که آنها نیز می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند .  
   *همیشه برچسب هشدار هر دارویی که مصرف می کنید را بخوانید.اگر سوالی دارید از پزشک خود یا دکتر داروخانه بپرسید . 
   * اگر بر اثر مصرف دارو دچار عوارض جانبی غیرمعمولی شده اید با پزشک خود درمیان بگذارید . 
   * در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید چه تجویزی و چه غیر تجویزی ( داروهای بدون جعبه ) با پزشک و دیگر متخصصین سلامتی صحبت کنید

نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸۸

 

برای آشنایی بیشتر با مشکلات گردن و طرز پیشگیری از این مشکلات،خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.   مهره‌های گردن بعد از مهره‌های کمر،بیشتر از بقیه مهره‌ها به اختلالات استخوانی و عضلانی دچار می‌شوند.آرتروز،ساییدگی،کاهش فاصله بین مهره‌ها و فتق دیسک بین مهره‌ای مهم‌ترین مشکلات گردن هستند.مهره‌های گردن،نخاع و ریشه‌های عصبی بسیار مهمی را در برگرفته‌اند و بسیار حساس‌تر از مهره‌های کمری هستند. دکتر علی ترکمان،جراح و متخصص بیماری‌های استخوان و مفاصل و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، توضیح می دهند.
   آقای دکتر! گردن از نظر ساختار و عملکرد چه اهمیتی دارد؟
ما در ناحیه گردن،هفت مهره گردنی داریم که این مهره‌ها علاوه بر آنکه نخاع و ریشه‌های عصبی را در برگرفته‌اند، عروقی را که از سمت قلب به مغز می‌روند نیز احاطه کرده‌اند و همچنین نقش حمایتی از اعصاب و عروقی را دارند که از جمجمه به سمت اندام‌ها می‌روند.مشکلاتی هم که در این ناحیه ایجاد می‌شود معمولا به دلیل حرکات زیادی است که گردن دارد. از طرفی،دردهای گردن به دلیل خستگی عضلاتی است که در اطراف گردن وجود دارد چون عضلات باید گردن را در موقعیت‌های خاص به شکل‌های خاصی نگه دارد که همین عامل موجب ایجاد خستگی و یا فشار روی اعصاب و عروق این منطقه شده و در نتیجه ایجاد درد می‌کند. 
  برای اینکه به این دردها مبتلا نشویم، چه‌کار باید بکنیم؟
درد گردن در افرادی که پشت‌میزنشین هستند (کارمندها،تایپسیت‌ها،افرادی که بافتنی می‌بافند و به طور کلی تمام افرادی که با دست، کار دقیقی را انجام می‌دهند و باید سر را خم کرده و به آن نگاه کنند) شایع‌تر است؛چون عضلات گردن‌شان مدام در حال انقباض است و سبب خستگی آنها می‌شود و وقتی عضله‌ای خسته شود جریان خونش کاهش پیدا می‌کند.هر عضله پس از مدتی انقباض باید استراحت کند تا خون به آن برگردد،در غیر این صورت در اثر کاهش جریان خون دردناک می‌شود.ما همیشه به افراد توصیه می‌کنیم که سعی کنند به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت پشت میز قرار نگیرند و بسته به توانایی عضلات و بدن بلند شده و برخی حرکات دینامیک به اندام‌شان بدهند به‌خصوص حرکاتی در اندام فوقانی مانند دست، شانه و گردن داشته باشند تا رفع خستگی شده و دوباره به کار خود ادامه دهند.
بهتر است صفحه کارشان کمی حالت مورب داشته باشد تا خیلی مجبور نشوند سر و گردن‌شان را به سمت پایین خم کنند و ضمنا توصیه می‌شود بیشتر از 25 درجه سر و گردن خودشان را به سمت پایین خم نکنند. 
   از کجا این 25 درجه را تشخیص بدهیم؟
راهی وجود دارد و آن اینکه اگر فرد مستقیما به جلو نگاه کند و یک خودکار را بین دندان‌هایش قرار دهد، به این صورت با خم کردن سرش و در نظر گرفتن خودکار می‌تواند این زاویه را تنظیم کند و تصور کند 25 درجه‌ای که می‌گوییم در چه حدی است.مطلبی که همه افراد به‌خصوص پشت میز‌نشین‌ها باید بدانند، این است که صندلی باید در حدی ارتفاع داشته باشد که وقتی فرد پشت میز می‌نشیند آرنج‌هایش به راحتی در سطح میز قرار بگیرد.صندلی باید دسته‌های کناری داشته باشد تا فرد آرنج و ساعد خود را به راحتی روی آن بگذارد و بتواند رفع خستگی از عضلات ناحیه شانه و کتف بکند.از طرفی،صندلی باید طوری باشد که فرد بتواند سر و گردن خود را به آن تکیه بدهد. در ناحیه ستون فقرات کمری هم باید قوسی داشته باشد که گودی کمر در موقع نشستن حفظ شود.
  در مورد تکیه‌گاه گردن صندلی که گفتید، آیا باید قوس گردن روی آن قرار بگیرد یا پشت سر کافی است؟
نه، صندلی باید طوری باشد که خود قوس گردن روی آن قرار بگیرد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸۸

 

دانشمند‌ان در پژوهشی جدید یکی از کلیدهای آشکار و اصلی افزایش طول عمر را شناسایی کردند.

 

 به گفته دانشمند‌ان این کلید مهم در واقع یک مکانیسم موروثی ترمیم سلولی است که پیری را به تعویق انداخته و احتمالا از بروز بیماری‌ها پیشگیری می‌کند.
محققان می‌گویند: کشف این مکانیسم ممکن است به تولید داروهای ضد پیری منجر شود.
این پژوهش روی ساختار تلومرها که پایانه‌های کروموزومی هستند و نقش مهمی در فرایند پیری ایفا می‌کنند، انجام شده است.
کشف محققان در زمینه‌ تلومرها امسال برنده جایزه نوبل پزشکی شد.این محققان دریافته‌اند افرادی که بیشترین طول عمر را دارند، وارث نوع فوق‌العاده فعال آنزیمی موسوم به تلومراز هستند که عملکرد بازسازی تلومرها را بر عهده دارد.
پروفسور یوسین سو، استاد دانشگاه یشیوا در ژاپن با انتشار مطالعات اخیر خود در نشریه پیشرفت های آکادمی ملی علوم، خاطر نشان کرد: افرادی که به شکل منحصر به فرد بیش از دیگران عمر می‌کنند و تا سن 100 سالگی می‌رسند، می‌توانند بهتر طول تلومرهای خود را حفظ کنند و این حفظ طول تلومرها عامل ژنتیکی دارد و در تمام انسان ها وجود ندارد.
محققان تاکید کردند: تلومرها نقطه تمرکز برای انجام تحقیقات در زمینه‌ مقابله با پیری در طول سال‌ها بوده‌اند

 

نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸۸

 

از قدیم و ندیم همیشه این بحث در بین مردم مطرح بوده است که تفاوت بین انسان‌های چپ‌دست و راست‌دست چیست...
از قدیم و ندیم همیشه این بحث در بین مردم مطرح بوده است که تفاوت بین انسان‌های چپ‌دست و راست‌دست چیست. در این بین برخی از افراد معتقدند که راست‌دست‌ها باهوش‌ترند و برخی دیگر چپ دست‌ها را زرنگ‌تر می‌دانند.
این در حالی است که نتیجه تحقیقات برخی محققان نشان می‌دهد، افراد چپ دست سرعت‌عمل بیشتری دارند، البته این سرعت‌عمل بیشتر در بازی‌های رایانه‌ای و حرکات ورزشی نمود پیدا می‌کند. دانشمندان در توجیه این مسئله می‌گویند، انسان‌ها در هنگام انجام کارهایی مانند بازی‌های رایانه‌ای، رانندگی در ترافیک و نیز بازی‌های ورزشی که به سرعت بالا و پردازش حجم زیاد اطلاعات نیاز دارند، از هر دو نیمکره مغز خود استفاده می‌کنند.
اما افراد چپ دست در زمینه استفاده همزمان از هر دو نیمکره مغز خود توانایی بیشتری دارند و به همین دلیل در کارهایی که نیازمند هر دو نیمکره مغز هستند، از افراد راست دست ماهرتر هستند.

نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸۸

آیا شما هم دارای چین و چروکهایی در پوست خود ، بخصوص صورت هستید ، توصیه می کنیم این مطلب را بخوانید.  

خوردن روزانه حداقل دو نوع لبنیات ( شیر و ماست ) در پیشگیرى از بروز چین و چروک پوست به ویژه در سنین بالا مؤثر است. دکترهای متخصص تغذیه می گویند : مطالعات نشان داده است پروتئین، کلسیم و ویتامین B12 موجود در لبنیات نقش مهمى در پیشگیرى از بروز عوارض پوستى همچون خشکى، شکنندگى و اگزما دارند.


وى افزود: به همین دلیل افرادى که در اثر افزایش سن در معرض پیرى پوست قرار دارند مى توانند با مصرف یک لیوان ماست به همراه دو لیوان شیر در روز ضمن تأمین منابع مورد نیاز مذکور به استحکام بافت استخوانى خود نیز کمک کنند.

ایشان با بیان اینکه مصرف سبزیجات همراه با فراورده لبنى همچون ماست به جذب مواد مغذى آن کمک مى کند تصریح کرد :عناصر ب 12،  مصرف جوانه گندم، آویشن، شوید و میوه های تازه به همراه فراورده هاى لبنى مانند ماست جذب کلسیم، ویتامین  همچون آهن را به دو برابر افزایش مى دهد.  

 

نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸۸

 

 

 

مرغ مهتاب
می خواند.
ابری در اتاقم می گرید.
گل های چشم پشیمانی می شکفد.
در تابوت پنجره ام پیکر مشرق می لولد.
مغرب جان می کند،
می میرد.
گیاه نارنجی خورشید
در مرداب اتاقم می روید کم کم
بیدارم
نپنداریدم در خواب
سایه ی شاخه ای بشکسته
آهسته خوابم کرد.
اکنون دارم می شنوم
آهنگ مرغ مهتاب
و گل های چشم پشیمانی را پرپر می کنم.

 

 

نویسنده: افضل نیا - چهارشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸۸

رئیس دانشکده پرستاری لنگرود: ارائه راهکار مقابله با اعتیاد از وظایف دانشگاه‌ها است

خبرگزاری فارس: رئیس دانشکده پرستاری و مامایی لنگرود گفت: ارائه راهکار مقابله با اعتیاد از وظایف اصلی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از لنگرود، ایرج نیکوکار عصر امروز در همایش «اعتیاد، چالش‌ها و راهکارها» در دانشکده پرستاری و مامایی این شهر اعتیاد را یکی از چالش‌های اساسی جامعه جهانی و کشور دانست و افزود: ارائه راهکار برای برون رفت از این معضل از وظایف مراکز پژوهشی است.
وی با اشاره به مقاله‌های ارائه شده در این همایش اظهار داشت: 25 گروه دانشجویی با همکاری جمعی از اساتید کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی خود را درباره اعتیاد ارائه کردند.
نیکوکار هدف از برگزاری این همایش را شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی در حوزه اعتیاد عنوان کرد و گفت: با راه‌اندازی وب سایت کنگره اعتیاد توسط کمیته دانشجویی دانشکده پیراپزشکی لنگرود، تا کنون بیش از 130 مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه کنگره ارسال شده است.
وی هیئت داوران را دو استاد عضو هیئت علمی این دانشگاه و یک نفر از دانشجویان مرکز اعلام و تصریح کرد: از میان مقاله‌های ارسال شده تعداد 18 مقاله به صورت سخنرانی و 40 مقاله به صورت پوستر انتخاب شدند.
معاون آموزشی دانشکده پیراپزشکی لنگرود نیز در این همایش از برپایی نمایشگاه اعتیاد در این دانشکده خبر داد.
زهرا طاهری پژوهش را راهی طولانی دانست و افزود: سختی و شیرینی پژوهش را در کنار هم آموختیم و دانستیم تحقیق پایانی ندارد.
وی با ارج نهادن به تلاش‌های ماموران نیروی انتظامی خاطرنشان کرد: غرفه‌ای با عنوان «آگاهی، هوشیاری و سلامت» با همکاری پلیس مبارزه با مواد مخدر در نمایشگاه مذکور دایر شده است.
طاهری غرفه‌های IT، کتاب‌های تخصصی ویژه دانشجویان رشته مامایی و پرستاری و همچنین غرفه پوسترهای درباره اعتیاد را از دیگر مواردی برشمرد که در نمایشگاه به معرض عموم گذاشته شده است.
معاون آموزشی دانشکده پیراپزشکی لنگرود با بیان اینکه مقاله‌ها به صورت پوستر تاثیرگذاری بیشتری بر مخاطب دارد، تصریح کرد: این آثار که بسیار تامل برانگیز هستند، مورد استقبال دانشجویان و مراجعه کنندگان قرار گرفته است.
وی به افزایش تعداد معتادان و کاهش سن اعتیاد جوانان اشاره کرد و گفت: همایش اعتیاد با همکاری کمیته اجرایی با 15 نفر، کمیته علمی همایش متشکل از 36 نفر، کمیته داوران هیئت علمی با 24 نفر و کمیته داوران دانشجویی با هفت نفر تشکیل شده است.
به گفته طاهری 21 استان اقدام به ارسال مقاله کردند که بیشترین مقاله‌های ارسال شده به ترتیب از استان‌های گیلان، سمنان و تهران است ضمن اینکه گیلان بیشترین تعداد مقاله‌های برگزیده را به خود اختصاص داد.

 

نویسنده: افضل نیا - چهارشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸۸

طبق نتایج تحقیات جدید، تست رایج غربالگری «مرحله پیش از دیابت» در کودکان قابل اعتماد نیست.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران علوم پزشکی تهران، آزمایش استاندارد تشخیص دیابت در کودکان، تست گلوکز ناشتای خون (FBS) است.

تست دیگری که برای تشخیص وجود دارد، تست تحمل گلوکز خوراکی(OGTT) است که نسبت به تست قبلی زمان بیشتری می برد چون یک بار در حالت ناشتا و یک بار دو ساعت پس از نوشیدن محلول قندی از بیمار خون گرفته می شود.

نتایج تحقیقات جدید در دانشگاه «مک مستر» نشان می دهد: تست FBS تنها ‌٨ درصد از کودکان دیابتی را تشخیص می دهد در حالی که میزان تشخیص تست OGTT حدود ‌٢۵ درصد است.

همچنین این محققان معتقدند تست FBS تنها ‌٢/۵ درصد در تشخیص سندرم متابولیک در کودکان موفق است این در حالی است که تست OGTT توانایی تشخیص ‌٨/١٢ از موارد را دارد.

سندرم متابولیک مجموعه ای از عوامل خطر (شامل قندخون بالا) برای بروز دیابت و بیماری های قلبی است.طبق نظر این محققان، دیابت و سندرم متابولیک در کودکان چاق شایع هستند اما به آسانی با تست های معمولی تشخیص داده نمی شوند.

این دو بیماری، معمولاً نشانه های قبلی ندارند و تشخیص به موقع آنها بسیار مهم است؛ چون با تغییرات رژیم غذایی، ورزش منظم و کاهش وزن صحیح می توان از وقوع آنها جلوگیری کرد و یا بروز آنها را به تأخیر انداخت.

علاوه بر زمان، قیمت و زحمت انجام تست OGTT موجب شده اند که این تست به طور رایج استفاده نشود؛ اما این محققان معتقدند، تست غربالگری کودکان چاق برای مرحله پیش از دیابت و سندرم متابولیک باید تغییر کند.

نویسنده: افضل نیا - چهارشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸۸

تکنیک نوین تشخیص ارایه شده از سوی محقق ایرانی دانشگاه تورنتو پرونده کابوس سرطان های غیرقابل تشخیص را برای همیشه می بندد.
مطالعه جدید محققان کالج شبکه تصویربرداری رادیولوژی در آمریکا (ACRIN) و گروه غددشناسی Gynecologic این کشور با هدف ارزیابی توانایی تکنیک نوین تشخیص رایانه ای و تصویربرداری موسوم به FDG-PET/CT در ترکیب با تکنیک نوینی از MRI امیدهای زیادی برای تشخیص دگردیسی های غیرعادی گره های لنفاوی در بیماران مبتلا به سرطان گردنی پیشرفته ایجاد کرده است.تکنیک نوین تشخیص ارایه شده از سوی محقق ایرانی دانشگاه تورنتو پرونده کابوس سرطان های غیرقابل تشخیص را برای همیشه می بندد.
مطالعه جدید محققان کالج شبکه تصویربرداری رادیولوژی در آمریکا (ACRIN) و گروه غددشناسی Gynecologic این کشور با هدف ارزیابی توانایی تکنیک نوین تشخیص رایانه ای و تصویربرداری موسوم به FDG-PET/CT در ترکیب با تکنیک نوینی از MRI امیدهای زیادی برای تشخیص دگردیسی های غیرعادی گره های لنفاوی در بیماران مبتلا به سرطان گردنی پیشرفته ایجاد کرده است.
به گفته محققان این پروژه پیشرفته و پیچیده پزشکی، تکنیک FDG-PET/CT در ترکیب با MIR امیدهای زیاد و روشنی برای شناسایی سرطان هایی ارایه کرده است که ممکن است در نگاه و تشخیص نخست غیرقابل درمان تلقی شوند.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مصطفی عطری محقق ایرانی و ارایه کننده این تکنیک نوین تشخیصی از بیمارستان Mount Sinai دانشگاه تورنتوی کانادا گفت: در حال حاضر با استفاده از معیار اندازه و ابعاد، پزشکان تلاش می کنند که دگردیسی های غیرعادی گره های لنفاوی را شناسایی کنند. اما این روش از حساسیت چندانی برخوردار نیست.
این محقق ایرانی افزود: اما با ترکیب FDG-PET/CT و MRI Combidex شرایط فرق می کند. در این تکنیک عامل رنگ متضاد به وسیله گره های عادی و سالم لنفاوی فرد جذب شده اما گره هایی که مبتلا به تومورهای سرطانی شده اند آنها را جذب نمی کنند.
قرار است طی مدت سه سال و با انجام آزمایشاتی بر روی 325 تن ، نتایج این تکنیک مورد تایید نهایی قرار گیرد. 

نویسنده: افضل نیا - چهارشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸۸

سرپرست امور مهندسی سازمان انتقال خون ایران گفت: برای اولین بار در بین کشورهای درحال توسعه کیسه‌های خون در ایران دارای بارکد بین‌المللی می‌شوند.

دکتر سعیدرضا رحم‌دار در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، با بیان این که ردیابی خون با این بارکد در سراسر دنیا به راحتی امکانپذیرست، اظهار داشت: از زمان جنگ خلیج‌فارس که بحث قرض دادن خون کشورها به یکدیگر مطرح شد این نیاز احساس شد که خونهای گرفته شده دارای یک بارکد بین‌المللی شوند.


وی گفت: با این بارکد به خوبی مشخص می‌شود خون ارسالی به سایر کشورها دارای چه گروه خونی، از چه فرد با چه سنی و یا ویژگی‌هایی است.


وی با بیان این که در حال حاضر خون‌های تهیه شده دارای بارکد هستند ولی نه بارکد ISPT، افزود: تا کنون 30 کشور در دنیا به ویژه کشورهای صنعتی دارای این بارکد بین‌المللی شده‌اند.


دکتر رحم‌دار با اشاره به اتصال پالایشگاه خون و فرآورده‌های خونی سازمان انتقال خون به یک شرکت خارجی ادامه داد: برای راه‌اندازی پلاسما فریز که برای رفع مشکلات واکنشی و حساسیتی پلاسماست دستگاهی به ارزش یک میلیون دلار وارد کشور شده است.


سرپرست امور مهندسی سازمان انتقال خون ایران در ادامه از واگذاری تولید کیسه‌های خون به یک شرکت داخلی خبر داد و یادآور شد: در نظر داریم از این پس تولید کیسه‌های خون را به شرکتی خصوصی و داخلی واگذار و سعی در ارتقاء بهبود کیفیت کیسه‌های خونی داریم.


به گفته وی، این کیسه‌ها باید از یکسری استانداردهایی نظیر وجود ماده ضدانعقاد در آن، استریلیزاسیون، قطر مناسب داخل لوله‌ای، سرعت جریان خون مناسب برخوردار باشند.

 
نویسنده: افضل نیا - چهارشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸۸

نویسنده: افضل نیا - چهارشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸۸

شب سردیست و من افسرده                  

راه دوریست و پایی خسته                

تیرگی هست و چراغی مرده                 

 میکنم تنها از جاده عبور                    

دور ماندند زمن آدمها                 

   

سایه ای از سر دیوار گذشت   

غمی افزود مرا بر غمها       

  فکر تاریکی این ویرانی          

بیخبر آمد تا با دل من قصه ها ساز کند پنهانی       

نیست رنگی که بگوید با من      

اندکی صبر سحر نزدیک است       

هردم این بانگ بر آرم از دل           

وای این شب چقدر تاریک است           

 خنده ای کو که به دل انگیزم؟           

قطره ای کو که به دریا ریزم؟         

صخره ای کو که بدان آویزم؟            

مثل این است که شب نمناک است           

دیگران را هم غم هست به دل          

غم من لیک غمی غمناک است            


سهراب

نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸۸


 اولین مرکز پلاسماگیری مستقیم ایران به روش فریزس با حضور معاون غذا و داروی وزارت بهداشت راه‌اندازی شد.
دکتر رسول دیناروند،  در مراسم افتتاح این مرکز در تهران، گفت: از شرکتی که با همکاری شرکت بیوست آلمان در ایران اولین مرکز پلاسما گیری را راه اندازی کرده است انتظار داریم مطابق تعهدی که به وزارت بهداشت داده است همزمان با توسعه این مرکز به سه شعبه دیگر پلاسماگیری مستقیم، سایت پالایشگاه خون را نیز تا دو سال آینده در کشور راه اندازی کند.
وی ادامه داد: با توجه به گران بودن فرآورده های خونی مشتق از پلاسما در سراسر جهان بهترین سرمایه گذاری در حال حاضر در حوزه دارو، حرکت به سمت تولید این فرآورده ها در داخل کشور است اما تا آن زمان باید بتوانیم پلاسمای ایرانی را که از سالمترین پلاسماها در دنیاست در کشور تولید کنیم و با ارسال آن به کشورهای دیگر محصولات خونی حاصل از پلاسمای ایرانی در اختیار بیماران قرار دهیم.
وی گفت: تولید پلاسمای ایرانی در داخل کشور از سال گذشته آغاز شده است و اولین محموله حاصل این پلاسماها که شامل داروهای نقص ایمنی IVIG است اکنون در گمرک منتظر ترخیص است.
وی افزود: تولید پلاسما در داخل کشور علاوه بر بالابردن ضریب امنیت محصولات حاصل از آن برای بیماران موجب 30درصد صرفه‌جویی ارزی برای کشور می‌شود و حداقل سالی 20 میلیون دلار صرفه جویی ارزی به همراه دارد و قدم بعدی تاسیس پالایشگاه خون در ایران است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸۸


قانون سختی کار شاغلان مقاطع مختلف رشته علوم آزمایشگاهی بیش از 12 سال است که تصویب شده است. در این قانون کلمه «تکنسین» به کار رفته است که به علت عدم معادل‌سازی آن با کلمه «کاردان» اجرای این قانون 12 سال است که خاک می‌خورد.

رشته علوم آزمایشگاهی که به عنوان بازوی تشخیص بیماری‌ها در کنار پزشک محسوب می‌شود با سختی‌های بسیاری مواجه است که از جمله آن می‌توان به داشتن تماس مستقیم با نمونه‌های بیولوژیک مانند خون، ادرار، مدفوع و انواع میکروب‌ها و ویروس‌ها اشاره کرد.

گوشه‌ای از این سختی‌ها به گونه‌ای است که ممکن است بر اثر یک اشتباه، سوزن آلوده به یک ویروس مانند ایدز وارد دست یک شاغل در آزمایشگاه شود و او را مبتلا کند.

بیش از 12 سال پیش حق سختی کار مشاغل سخت و زیان‌آور برای تکنسین‌های این شغل سخت در قانون در نظر گرفته شده است اما این قانون همزمان با تغییر نام تکنسین به کاردان همراه بود و از آن به بعد دیگر نام تکنسین برای این افراد به کار گرفته نشد. لذا با یک تغییر نام که برای معادل‌سازی آن پیگیری مستمری هم نشد این گروه که از اعضای مهم چرخه درمان بیماری‌ها هستند از حق خود محروم مانده‌اند.
ادامه مطلب ...
نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸۸


دانشمندان یک تست بیولوژیکی ریزتراشه‌ای طراحی کرده‌اند که به مسؤولان آزمایشگاهی امکان می‌دهد بتوانند بیماری فرد مبتلا به آنفلوآنزای مرغی را تشخیص دهند.

 این آزمایش موسوم به تست تراشه‌ای آنفلوآنزا از سوی محققان دانشگاه کلورادو و مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا طراحی شده است.

اوایل سال جاری مقامات دولت فدرال از طراحی یک تست آزمایشگاهی خبر دادند که می‌توانست ظرف چهار ساعت ارزیابی کند که آیا فردی به آنفلوآنزای مرغی مبتلاست یا خیر؟ اما این تست بیشتر از مرحله مثبت یا منفی بودن آلودگی فرد به ویروس این بیماری را نشان نمی‌داد؛ در حالی که تست جدید که 12 ساعت طول می‌کشد، می‌تواند زیر مجموعه خاص ویروس بیماری را مشخص کرده و همچنین نام منطقه جغرافیایی را که ویروس از آنجا نشأت گرفته اعلام کند.

یکی از دانشمندان دانشگاه کلورادو که سرپرستی تحقیقات را برعهده داشته در این باره گفت که این آزمایش اطلاعات بیشتری در اختیار متخصصان قرار می‌دهد.

در اندونزی نیز یک مرد 60 ساله از غرب جاوا که مشکوک به آنفلوآنزای مرغی است، در بیمارستان بستری شد. در این منطقه تا کنون سه تن دیگر به ویروس این بیماری آلوده شده‌اند.

این مرد تب شدید و مشکلات تنفسی را که هر دو از علایم آنفلوآنزای مرغی است، دارد. وی 10 مرغ داشته که دو روز قبل از بستری شدن در بیمارستان هر ده تای آن‌ها به طور ناگهانی مرده‌اند.

دولت ویتنام نیز با هدف جلوگیری از گسترش این بیماری اقدامات حفاظتی و پیشگیرانه را از اول ماه سپتامبر در این کشور تشدید می‌کند.

این اقدامات شامل کنترل نواحی مرزی در مورد جا به جایی و رد و بدل کردن پرندگان، جلوگیری از انتقال پرندگان آلوده و سخت‌گیری در روش‌های مرغداری در مزارع است.


نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸۸


کلیه آزمایشگاه‌های تشخیص طبی ملزم به استفاده از خون گوسفند به جای خون انسان در تهیه محیط کشت شدند.

به دلیل خطرات ناشی از استفاده خون انسان در تهیه محیط کشت، اداره کل امور آزمایشگاه‌های تشخیص طبی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از هماهنگی‌های به عمل آمده با جهاد دانشگاهی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران کلیه آزمایشگاه‌های فوق و سایر مراکز تحت پوشش استان تهران را موظف به اجرای این طرح از ابتدای مهرماه امسال کرد.

هم اکنون خون گوسفند در مرکز تحقیقات و تولید مواد بیولوژیک جهاد دانشگاهی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران تولید و جهت استفاده در ویال‌های استاندارد 50 میلی‌متری در اختیار مراکز مربوطه قرار می‌گیرد.


نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸۸

همه تستهایی که تا کنون برای تشخیص ایدز استفاده شده‌اند از خون بیمار استفاده کرده‌اند، اخیرا تست‌هایی به وجود آمده که آنتی بادی‌های ضد ویروس را در مایع دهان یا ادرار جستجو می‌کنند.
تست ایدز

به گزارش ایسنا، در حال حاضر فقط یک مدل از تست‌ دهانی به نام Orasure توسط FDA تایید شده است.

این تست بر روی بزاق انجام نمی‌گیرد بلکه به جای آن از یک شی ابر مانند کوچک برای جذب مایعات میان بافتی لثه استفاده می‌کنند.


شی ابر مانند حداقل دو دقیقه روی لثه قرار می‌گیرد تا یک نمونه‌برداری درست انجام شود. از آنجایی که مایعات میان بافتی نیز از پلاسما مشتق شده‌اند، بنابراین این تست نیز از همان پلاسما که در تستهای خونی استفاده می‌شود کمک می‌گیرد.


نکته مهم و قابل توجه در این است که این تست از حساسیت کمتری نسبت به تست خونی برخوردارست. 

نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸۸

رئیس هیات مدیره جامعه فن‌آوران علوم آزمایشگاهی، ساعات کار زیاد پرسنل در محیط‌های آزمایشگاهی، عدم پرداخت حقوق یکسان به پرسنل و فقدان قوانین مدون جهت زمان بندی بازنشستگی کارکنان را مهم‌ترین مشکلات فعالان حوزه علوم آزمایشگاهی دانست.

علی عبائیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا علوم پزشکی تهران، تصریح کرد: ناشناخته ماندن سختی کار کارکنان آزمایشگاهی در ایران، مناسب نبودن فضای کار در آزمایشگاه‌ها و آلوده بودن آزمایشگاه‌ها از نظر بیولوژیکی و آلودگی محیط به مواد شیمیایی از مشکلات دیگر این حوزه است.

وی با اشاره به لزوم همبستگی و اتحاد کارکنان برای تقلیل مشکلات آزمایشگاهیان گفت: با همبستگی بین کارکنان علوم آزمایشگاهی می‌توان سختی‌ها و مشکلات را جمع بندی و آن را به اطلاع مسئولان و مراکز بالاتر رساند تا بتوان جایگاه و هویت ناشناخته کارکنان در جامعه را تثبیت کرد.

عبائیان با بیان اینکه در 75 درصد از آزمایشگاه‌های کشور برنامه استانداردسازی اجرا شده است؛ گفت: براساس استانداردهای سازمان جهانی، آزمایشگاه‌ها موظفند تمام لوازم و ابزارهای علمی خود را استاندارد کنند.

وی خاطرنشان کرد: انجمن برای بالا بردن و ارتقای سطح کیفی کارکنان آزمایشگاهی تلاش می‌کند مراکز علمی و پژوهشی، کنگره‌ها و سمینارهای خاصی را برگزار کند.

عبائیان در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌های بی‌وقفه کارکنان علوم آزمایشگاهی به آنها توصیه کرد: با پیوستن کارکنان به انجمن فن آوران علوم آزمایشگاهی و جمع بندی مسائل و مشکلات در این حیطه بسیاری از سختی‌های کار را به حداقل رسانند.

نویسنده: افضل نیا - جمعه ۱٥ آبان ۱۳۸۸

دانشمندان انستیتو ویروس شناسی و ایمنی شناسی گلاداستون و انستیتوهای ملی آلرژی و بیماریهای عفونی در آمریکا موفق به کشف ژنی شده‌اند که در تولید آنتی بادی‌های خنثی کننده ویروس ایدز، موثر است.

این اطلاعات جدید منجر به کشف روش تازه‌ای برای تولید واکسن ایدز خواهد شد که آنتی بادی‌های خنثی کننده را در بدن فرا می‌خواند.

این آنتی بادی‌ها امید بزرگی برای کنترل عفونت ایدز در انسانها هستند. اچ آی وی نوعی ویروس است که از مواد ژنتیکی RNA خود به داخل DNA نسخه برداری می‌کند و آن را به داخل DNA میزبان خود می‌فرستد.

ساختمان ویروس ایدز یه شکلی است که لایه خارجی دارای گیرنده اختصاصی است و امکان اتصال به سلول های لنفوسیت کمک کننده (CD4) را فراهم می کند . لایه میانی شامل پروتئینهای داخل ویروس هستند که عمل حفاظت از ساختمانهای ژنتیکی رل به عهده دارند. در لایه داخلی ، ساختمان های ژنتیکی و آنزیمهای کنترل کننده فعالیت های ویروس قرار دارد .


نویسنده: افضل نیا - جمعه ۱٥ آبان ۱۳۸۸

میوه این گیاه به صورت خام یا پخته در سالاد، انواع سس ها، سوپ و انواع مواد غذایی به طور وسیع در جهان مورد استفاده قرار می گیرد . مهمترین ترکیبات گوجه فرنگی شامل حدود ۹۰ درصد و یا کم ی بیشترآب می باشد و بقیه آن را پروتئین، چربی، قندهای مختلف از جمله گلوکز و فروکتوز، ویتامین های آ، ث، کا، تیامین ، ریبوفلاوین ، پانتوتنیک اسید، اسید فولیک، ویتامین ای، اسید آمینه های ضروری، املاح معدنی از جمله کلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، منیزیوم، مس، منگنز، کبالت، روی و آرسنیک می باشد و به تازگی وجود ید نیز در گوجه فرنگی گزارش شده است . با توجه به ترکیبات یاد شده که فقط قسمتی از ترکیبات گوجه فرنگی را تشکیل می دهند می توان به خواص کم نظیر آن پی بر د . املاح معدنی موجود در این گیاه با ارزش وظایف مهمی در بدن ایفا می کند که بسیاری از آنها در
تحقیقات جدید پزشکی در حال بررس ی است .

 گوجه فرنگی در بعضی افراد ایجاد حساسیت می کند که باید به آن توجه کرد . در طب سنتی نقاط مختلف جهان، برای گوج ه فرنگی اثراتی در جهت تسکین و بهبود بعضی بیمار ی ها نظیر آسم، سرفه، آنفلوآنزا، امراض چشم، گوش درد، حصبه و تب زرد قایل می باشند . در مراجع جدید ع لمی خاصی ت های ضد میکروب، ضد اسهال، هضم کننده و ادرارآور را برای آن ذکر کرده اند . با توجه به ارزش غذایی و اثرات جالب دارویی آن، استفاده روزمره و یا ممتد آن در رژیم غذایی توصیه می شود .ادامه مطلب ...
نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ۱٤ آبان ۱۳۸۸

هرچی  آدم وسایلشو استریل و خودشو ترو تمیز کنه ، باز میبینی در آزمایشگاه یا مطب و یا هرجای دیگه موجوداتی نامرئی هستند که بعضی اوقات کاسه و کوزه ادم رو  بهم  میزنن!! 

حالا عاقلان ریز نگر اومدن یک سیستم جدید ساختن بنام septprotection که محل رو شبانه ضدعفونی میکنه! طرز کارش اینجوریه که در طول شب، از دستگاه،یک بخار ملایم ضدعفونی کننده خارج میشه که به همه سطوح و گوشه ها میرسه و باکتری ها را از بین میبره،سازنده هاش میگن وقتی که کار دستگاه تموم میشه دیگه بقایای سمی باکتری ها باقی نمیمونه و احتیاجی نیست سطوح با wiping(مالش با دستمال)!!!!تمیز شوند،تازه میگن یه موسسه بهداشتی مستقل بنام bionovisکارشو تایید کرده،بقیه ش رو برید پیش آلمانی ها بخونید!!!!!!! نیشخند  

     www.schuetz-dental.de    

نویسنده: افضل نیا - پنجشنبه ۱٤ آبان ۱۳۸۸
زیست شناسی سلولی (Cell biology) ، علمی است که به بررسی و شناخت سلول از جنبه‌های مختلف مولکولی ، ساختمانی و فراساختمانی ، فیزیولوژیکی ، پیدایش ، تکامل و رفتار سلولها در جاندارن تک سلولی و پرسلولی می‌پردازد و دارای شاخه‌های متعددی است.


دید کلی

به دلیل گستردگی زیاد علم زیست شناسی سلولی ، تنها به معرفی شاخه‌های عمده آن می‌پردازیم:

 • سلول شناسی شاخه‌ای از زیست شناسی سلولی است که از ساختمان ، عمل و پیدایش سلولها بحث می‌کند.

 • فیزیولوژی سلولی ، علم بررسی اعمال زیستی سلولها و اجزا مختلف آنهاست. عمده‌ترین مسائل مورد توجه در این علم ، مطالعه ماهیت غشای سلولی ، تغذیه سلول ، رشد و نمو ، ترشح و سایر فعالیتهای سلولی است.
 • ژنتیک سلولی ، با استفاده از روشهای سلول شناسی و ژنتیک ، از توارث و تنوع سلولها ، بحث می‌کند. این علم به مطالعه ماده ژنتیکی سلولها و بویژه کروموزومها از نظر تعداد و شکل در سلولهای گونه‌های مختلف می‌پردازد.
 • شیمی سلولی ، با استفاده از ابزارها و فنون شیمیایی ویژه ، با حداقل تغییرات ممکن ، ترکیبات شیمیایی سلولها و جای آنها را بررسی می‌نماید. چنین مطالعاتی هم اکنون در آسیب شناسی (Pathology) نیز مورد استفاده است.
 • فیزیک سلولی ، با استفاده از ابزار ، روشها و قوانین فیزیکی به بررسی پدیده‌های زیستی سلول و اجزای سازنده آن می‌پردازد.
 • زیست شناسی مولکولی به بررسی مولکول‌های سازنده سلول بویژه ماکرومولکولها از نظر نوع و ساختمان ، ریخت ، تکامل ، گسترش و نقش آنها در پدیده‌های زیستی سلول می‌پردازد. بیوشیمی ماکرومولکولها و ژنتیک مولکولی از مباحث مورد توجه این شاخه است.

ادامه مطلب ...
نویسنده: افضل نیا - سه‌شنبه ۱٢ آبان ۱۳۸۸


هر شاخه از موی سر انسان دارای یک سیکل رشدی می باشد که به طور ژنتیکی برای آن طراحی شده و این سیکل شامل رشد، پیری و ریزش است به طور متوسط روزانه 50 تا 100 مو میریزد البته در افراد مختلف متفاوت است همچنان که یک مو میریزد موی جدید جای آن را می گیرد. مشکل زمانی آغاز میشود که موهای ریزش یافته بیشتر و سریع تر از موهای رویش یافته جدید باشد و یا رشد موهای جدید ضعیف شود در این حالت بعد از مدتی از تعداد کل موها کاسته شده و فرد متوجه کاهش حجم موهایش می شود . این علت اصلی ریزش مو می باشد عوامل مختلفی می توانند روی سیکل رشد مو اثر کنند و باعث ریزش موقت و یا دائمی شوند شامل:

تلوژن افلوویوم یا ریزش با تاخیر ناشی از استرس

استرس میتواند عامل مهمی ریزش مومحسوب شود. به طور طبیعی 10-5 % از موهای سر در مرحله استراحت به سر میبرند یک استرس شدید باعث میشود درصد زیادی از موها در یک زمان وارد مرحله تلوژن شوند و رشدشان متوقف میشود.چند ماه بعد از استرس وارد شده موهای در حال استراحت دچار ریزش شده و این ریزش به حدی شدید میباشد که باعث نگرانی فرد میشوداین استرس میتواند شامل: یک ضربه روحی ناگهانی (مرگ یکی از نزدیکان ، از دست دادن شغل ، جدایی) یا بیماری (تب شدید، عفونت، آنفلوآنزاو...) یا خستگی شدید ناشی از کار زیاد ، داشتن جراحی.
چون این حادثه چند ماه قبل اتفاق افتاده فرد ریزش موی خود را به آن نسبت نمی دهد این یک شرایط موقتی میباشد و طی چند ماه موهای جدید با سیکل طبیعی شروع به رشد میکنند ودر سیکل آینده درصد زیادی از موها وارد مرحله استراحت نمی شوند .ادامه مطلب ...
نویسنده: افضل نیا - دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۸۸

هپاتیت (به انگلیسی: Hepatitis) به معنی التهاب کبد است و انواع مختلفی دارد که بعضی از آنها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. بیشتر مبتلایان به هپاتیت آنهم از نوع C و B علائمی ندارد. برخی از این بیماران علائم عمومی عفونت ویروسی را نشان می‌دهند از قبیل خستگی، دل درد، درد عضلانی و تهوع و بی اشتهایی، ولی در موارد پیشرفته علائم نارسایی کبدی بروز می‌کند که شامل تورم شکم، اندامها، یرقان و خونریزی‌های گوارشی و ... است .

عامل بیماری هپاتیت یک ویروس است و در ابتدا می‌تواند مثل یک سرماخوردگی بروز نماید. ولی بیماری مزمن هپاتیت "C" بر عکس سرماخوردگی معمولی به دلیل از کار افتادن کبد و مشکل بودن درمان می‌تواند حیات بیمار را تهدید کند .

در ایران بالغ بر ۳٪ افراد آلوده به این ویروس می‌باشند

هپاتیت ویروسی

 
شیوع هپاتیت A در جهان
شیوع هپاتیت C در جهان

در حال حاضر ۸ نوع ازاین ویروس شناخته شده‌است.

 1. هپاتیت نوع A
 2. هپاتیت نوع B
 3. هپاتیت نوع C
 4. هپاتیت نوع D (همیشه همراه با نوع B)
 5. هپاتیت نوع E
 6. هپاتیت نوع F
 7. هپاتیت نوع G

در حال حاضر ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد در هیچکدام از این دسته‌ها قرار نمی‌گیرند به همین دلیل می‌شود انتظار ویروس نوع H را نیز داشت.ادامه مطلب ...
نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ۱٠ آبان ۱۳۸۸

استحکام و قدرت استخوان‏ها برای حفظ سلامت کل بدن، ضروری است. سعی کنید، عادات غذایی و ورزشی خود را طوری تنظیم کنید که باعث افزایش قدرت استخوان‏هایتان شوند:
1- غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین D را در برنامه غذایی روزانه خود مصرف کنید.
بهترین غذاها برای تامین کلسیم شامل: شیر و لبنیات، ماهی، بروکلی و سبزیجات برگی شکل سبز تیره هستند.
منابع غذایی ویتامین D روغن کبد ماهی، کره، زرده تخم مرغ، خامه و جگر است .
2- غلات و نان سبوس‏دار را همزمان با غذاهای غنی از کلسیم نخورید، زیرا سبوس حاوی ماده‏ای است که به کلسیم متصل می‏شود و مانع جذب آن می‏شود.
3- غذاهای حاوی گوگرد را مصرف کنید که بهترین آنها سیر و پیاز است.
4- غذاهای حاوی فسفات (اسید فسفریک) را خیلی کم مصرف کنید مثل نوشابه‏های گاز‏‏دار، زیرا فسفات باعث دفع کلسیم از بدن می‏شود.
5- غذاهای حاوی پروتئین حیوانی را به میزان کم بخورید مثل گوشت، زیرا مصرف زیاد این نوع غذاها باعث دفع کلسیم از بدن می‏شود.
6- مصرف کافئین را کاهش دهید، مثل چای و قهوه و کاکائو.
7- اگر می‏توانید، هر روز ورزش کنید. ورزش‏هایی مثل دویدن، بلند کردن وزنه و نرمش بدنی، برای حفظ سلامت استخوان‏ها، بهتر از بقیه هستند.
8- اگر فکر می‏کنید به میزان کافی کلسیم، منیزیم و ویتامین D را از طریق غذاها دریافت نمی‏کنید، می‏توانید از مکمل آنها استفاده کنید.
9- غذاهای حاوی سیلیس را مصرف کنید، زیرا سیلیس به جذب بهتر، کلسیم کمک می‏کند. منابع غذایی سیلیس شامل: پوست سیب زمینی ، فلفل سبز، فلفل قرمز، خیار و جوانه حبوبات مثل جوانه لوبیا است.
10- گیاهان دارویی استخوان‏ساز را مصرف کنید. یونجه، سبزه ی دانه جو، ریشه گیاه قاصدک، گزنه، جعفری، غوزه گل رز (قسمت گرد پایین گلبرگ‏ها) تعدادی از این گیاهان دارویی هستند. شما می‏توانید دم کرده، تنتور یا قرص این گیاهان را مصرف کنید.
تذکرات:
1- در هر سنی می‏توان استخوان‏های سالمی ساخت، ولی اگر در سنین کمتر و جوانی این کار را شروع کنید، شانس بیشتری برای جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان خواهید داشت.
2- همیشه قبل از مصرف هر نوع مکمل یا گیاه دارویی با یک پزشک مشورت کنید.
3- تحقیقات نشان داده که پیاده روی و دویدن در ساخت استخوان‏های قوی و محکم، موثرتر از بقیه ورزش‏ها هستند.
4- اگر هر نوع سوال یا نگرانی در این رابطه دارید، قبل از هر اقدامی با یک پزشک یا متخصص مشورت کنید. اطلاعات بالا نمی‏تواند جای توصیه‏ها و درمان‏های پزشکی را بگیرد.

نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ۱٠ آبان ۱۳۸۸

نزدیک به 58 میلیون نفر از مردم ایالات متحده از این بیماری رنج می ‌برند و در ایران نیز شمار زیادی از افراد نه تنها در سنین بالا، بلکه در سنین میانسالی و حتی جوانی با این مشکل دست به گریبان هستند.
در واقع فشار خون بالا، به صورت افزایش فشار خون در شریان‌ها تعریف می‌ شود و به طور کلی فشار خون 7/11(11 روی 7 میلی ‌متر جیوه) طبیعی تلقی می گردد و مقدار بالاتر از آن (چیزی حدود 9/14 و بالاتر) در بزرگسالان، بالا محسوب شده و باید کنترل شود.
این مشکل از دسته تهدید کننده‌های سلامتی است که در صورت بالا بودن، احتیاج به یک فرآیند طولانی مدت دارد که باید در طول سال های عمر ادامه داده شود.
این فرآیند شامل تغییراتی در رژیم غذایی، ورزش کردن و کنترل وزن است. وجود رابطه ی بین رژیم غذایی و فشار خون، دارای مفاهیم مهمی برای پیشگیری و درمان پُر فشاری خون است که حتی در صورت نیاز به درمان دارویی نیز باید رعایت شود.البته رعایت رژیم غذایی و مصرف داروها، تنها در صورتی مؤثر است که بیمار به دقت به توصیه‌های پزشک خود عمل کند.
عوامل تغذیه ‌ای که در ایجاد این مشکل مؤثرند، عبارتند از: چاقی، دریافت زیاد سدیم(نمک)، مصرف کم پتاسیم و کلسیم و منیزیوم .
لازم به ذکر است که در برخی موارد، بیماری‌های کلیوی یا مشکل غدد درون ریز و... می ‌توانند منجر به پرفشاری خون شوند، ولی در بیش از 90 درصد موارد، علتی برای فشار خون بالا یافت نمی ‌شود که به آن "فشار خون بدون علت" می‌ گویند.
در واقع جنبش رو ‌آوردن به مواد خوراکی برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها، چند سالی است که مورد توجه مجدد قرار گرفته است، اما یافته‌‌های نوین در تأیید آن موجب شده است که دامنه و سرعت این گرایش به طرز شگفت‌‌انگیزی افزایش یابد.
اکنون این رویکرد در بسیاری از نقاط جهان طرفداران بی‌ شماری دارد و تنظیم رژیم غذایی، در جهت کاهش فشار خون بالا، جزئی تفکیک ‌ناپذیر از زندگی افراد مبتلا به این اختلال را تشکیل می ‌دهد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: افضل نیا - یکشنبه ۱٠ آبان ۱۳۸۸

با کشف ژن رشد مینای دندان رشد مجدد دندان‌ها محقق می‌شود.
از این پس نگران پوسیدگی دندانهای خود و زحمت ترمیم و پر کردن آن نباشید، چون رویای رشد دندان‌های جدید به زودی محقق می‌شود.
به گزارش ایسنا ، دانشمند‌ان معتقدند که روشی را برای رشد دندان جدید در آزمایشگاه کشف کرده‌اند و به این ترتیب کابوس گذراندن جلسات دردناک در مطب دندانپزشکی به پایان خواهد رسید.با این کشف دیگر به پر کردن دندان یا گذاشتن دندان مصنوعی نیازی نخواهد بود.
در این پژوهش، تیم تحقیقاتی در اورگون آمریکا محل ژن مسوول رشد مینای دندان را تعیین کرده‌اند. مینا در واقع لایه سخت خارجی دندانها است که به طور طبیعی نمی‌تواند دوباره رشد کند.
دیگر دانشمند‌ان تاکنون سایر بخشهای داخلی دندان را در حیوانات آزمایشگاهی رشد داده‌اند، اما هیچکدام تا این زمان پوشش سخت مینای دندان را تولید نکرده بودند.
ژن مزبور که Ctip2 نام دارد در سیستم ایمنی بدن و رشد پوست و اعصاب نیز نقش ایفا می‌کند و تولید مینای دندان را هم در کنترل دارد.
نتایج این تحقیق در مجله پیشرفتهای آکادمی ملی علوم منتشر شده است

نویسنده: افضل نیا - جمعه ۸ آبان ۱۳۸۸


ناسزاگفتن آن دلبرشیرین عجب است 

ناسزاگفت که تادل به سزایی برسد

هروقت یک کسی آمد وناسزایی به شماگفت بدانید که یک صفتی دروجود شما بوده که استحقاق این ناسزا را پیدا کرده اید ونبایدازدست آن  فردناراحت شویدبلکه بایدآن فرد می آمد وشماراآگاه می کرد ازآن ناسزایی که دروجودشماهست و اوآمده ویک هدیه ای پبه شما داده 

بنابراین رنجش ازکسی نباید داشت ولی باخدای خودتان صحبت کنیدوببینید که چه کاربدی کرده بودید که آن فردرافرستاده سراغ شما وبدانیدکه آن ناسزارااوگفته تا که هوشیارتان کند وخوبتان کندوآن فردماموری بیش نبوده بررساندن آن قبض ورنجش اگرازاو داشته باشید نشانه کافری   وجهل وخودبینی است

وفاکنیم وملامت کشیم وخوش باشیم

که درطریقت ما کافری است رنجیدن

دکتر الهی قمشه ای

نویسنده: افضل نیا - جمعه ۸ آبان ۱۳۸۸

برخی از افراد به جراحان زیبایی مراجعه می‌کنند، اما بیشتر آنها نمی‌‌خواهند زیر تیغ جراحی بروند. نخواستن جراحی شاید به دلیل هزینه ی زیاد، بی‌هوشی، بستری شدن و نرفتن سر کار باشد.
علت مهم دیگر این است که بیشتر مردم نمی‌خواهند کسی بداند که آنها جراحی پلاستیک کرده ‌اند و مایل‌اند مردم فکر کنند تغییر چهره‌شان فقط به علت تعطیلات یا استراحت کردن بوده است!
اداره ی غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال 2001 نوعی روش رادیوفرکوئنسی به نام "ترماژ" را تایید کرد که پس از چند بار ارتقای کیفی و کمی، جایگاه خود را در روش‌های صاف کردن پوست و رفع چین و چروک باز کرد.
در واقع ترماژ، یک فناوری است که از عمل حرارت و سرد کردن برای کشیدن پوست و کم کردن چین و چروک استفاده می‌کند.
لایه میانی پوست یا درم، از پروتئین‌های کلاژنی تشکیل می‌شود که به صورت لایه‌های موازی از رشته‌هایی به نام فیبریل تشکیل شده اند. فیبریل ماده زمینه‌ای را به وجود می‌آورد که پوست را محکم، کشیده نگه می‌دارد. طی پیر شدن، لایه‌های فیبریل شل می‌شوند و نظم و ترتیب آنها به هم می ریزد و در نتیجه پوست آویزان می‌شود.
ترماژ :  

در روش ترماژ، بدون آنکه لایه بیرونی یا اپیدرم آسیب ببیند، لایه درم حرارت داده می‌شود. به این شکل که انرژی به شکل امواج رادیویی از دستگاه ترماژ به بافت درم منتقل می‌شود. پس از دریافت حرارت توسط درم، فیبریل‌های کلاژن گسیخته می‌شوند و سپس منقبض و ضخیم می‌شوند، در نتیجه لایه پوستی زیر آن سفت و کشیده می‌شود. پس از التیام، لایه‌های فیبریل دوباره شکل می‌گیرند و کلاژن جدید تشکیل می‌شود و این پدیده، پوست را سفت و کشیده‌تر می‌کند.
بلافاصله پس از انجام ترماژ، ممکن است تا حدی سفت شدن پوست قابل رویت باشد، ولی اثرات کامل آن، احتمالا تا چند هفته و حداکثر تا 6 ماه آینده ظهور خواهد کرد.
مزیت این روش عدم نیاز به دوره طولانی نقاهت (مراقبت و بهبودی) است.
مشکلات این روش شامل سوختگی و ورم موقتی است.
گاهی ممکن است به دلیل آسیب لایه چربی زیر درم، فرورفتگی کوچکی روی پوست
این عمل دردناک است و استفاده از یک کرم بی‌حس‌کننده در محل مورد نظر، می‌تواند درد را تا حدی کم کند.
به علاوه این شیوه گران‌قیمت است و تحت پوشش بیمه نمی باشد.
از طرفی نمی‌توان پیش‌بینی کرد که در هر فردی، پوست تا چه‌ میزان کشیده می‌شود و با توجه به اینکه این روش بر لایه عضلانی ‌تاثیری ندارد، برای افرادی که چروک های عمیق یا افتادگی شدید پوست دارند، مناسب نیست.
این روش بیشتر برای افراد 20 تا 40 ساله که چروک های معدود پوستی یا افتادگی‌های مختصر در پوست خود دارند، مفید است.
ایجاد شود.


نویسنده: افضل نیا - جمعه ۸ آبان ۱۳۸۸

مطالعه ی تحقیقی فرامینگام نشان داد افراد دیابتی بیشتر از افراد غیر دیابتی ، مستعد ابتلا به بیماری های قلبی هستند. مطالعه فرامینگام برای تعیین عوامل خطر پیشرفت بیماری قلبی، گروه هایی از افراد جامعه، از جمله افراد دیابتی را بررسی کرد. این مطالعه نشان داد اختلالاتی که از چند جهت، سلامتی را تهدید می نمایند (از جمله بیماری دیابت)، احتمال پیشرفت بیماری قلبی را افزایش می دهند. متاسفانه باید اذعان نمود در افراد مبتلا به دیابت، حتی اگر قند خون هم کنترل شود، میزان خطر ابتلا به حملات قلبی افزایش می یابد، ولی این خطر در صورت عدم کنترل قند خون به مراتب بالاتر خواهد بود.
متن کل خبر : در بیماران دیابتی، خطر ابتلا به بیماری های قلبی بیشتر می باشد و این حالت در دیابت نوع 2 رایج تر است.

مطالعه ی تحقیقی فرامینگام نشان داد افراد دیابتی بیشتر از افراد غیر دیابتی ، مستعد ابتلا به بیماری های قلبی هستند. مطالعه فرامینگام برای تعیین عوامل خطر پیشرفت بیماری قلبی، گروه هایی از افراد جامعه، از جمله افراد دیابتی را بررسی کرد. این مطالعه نشان داد اختلالاتی که از چند جهت، سلامتی را تهدید می نمایند (از جمله بیماری دیابت)، احتمال پیشرفت بیماری قلبی را افزایش می دهند. متاسفانه باید اذعان نمود در افراد مبتلا به دیابت، حتی اگر قند خون هم کنترل شود، میزان خطر ابتلا به حملات قلبی افزایش می یابد، ولی این خطر در صورت عدم کنترل قند خون به مراتب بالاتر خواهد بود.

به غیر از بیماری دیابت، دیگر عوامل خطری که منجر به بروز بیماری های قلبی می شوند شامل : فشار خون بالا ، سیگار کشیدن ، مقدار کلسترول خون بالا و سابقه خانوادگی بیماری قلبی زودهنگام است. هر چقدر فردی عوامل خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی را داشته باشد، شانس پیشرفت بیماری های قلبی و به دنبال آن مرگ ناشی از بیماری قلبی در وی افزایش خواهد یافت. در افراد دیابتی نیز اگر یک فرد عوامل خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی را داشته باشد (مثلا کشیدن سیگار)، شانس مرگ ناشی از بیماری قلبی نیز در او افزایش خواهد یافت.

در هر حال متاسفانه احتمال مرگ افراد دیابتی در اثر بیماری های قلبی، نسبت به افراد غیر دیابتی، خیلی بالاتر است.

بنابراین هنگامی که شخصی با یکی از عوامل خطر بیماری قلبی (مثلا فشار خون بالا) دارای شانس معینی برای مرگ ناشی از بیماری های قلبی می باشد، در فرد دیابتی با همان عامل خطر، شانس مرگ 2 تا 4 برابر بیشتر می باشد.

یک مطالعه نشان داد در افراد دیابتی ای که هیچ یک از عوامل خطر بالا را ندارند، احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی، 5 برابر بیش از افراد غیر دیابتی می باشد.

مطالعه دیگری نیز نشان داد افراد دیابتی نسبت به افراد غیر دیابتی که در گذشته سابقه حمله قلبی را داشته اند، بیشتر مستعد ابتلا به حمله قلبی هستند.

بر همین اساس متخصصین دیابت و قلب پیشنهاد می کنند که افراد دیابتی باید مانند افرادی که سابقه حمله های قلبی را داشته اند، در رفع عوامل خطر بیماری های قلبی تلاش کنند، زیرا هم استعداد بیشتری برای ابتلا به حمله قلبی دارند و هم میزان مرگ و میر آنها در اثر بیماری قلبی نسبت به سایر افراد بیشتر است.
علت بروز بیماری های قلبی در افراد دیابتی چیست؟

شایع ترین علت بروز بیماری قلبی در یک فرد دیابتی ، سخت شدن شریان های (سرخرگ های) کرونر و یا آترواسکلروزیس می باشد، که این امر ناشی از تجمع کلسترول در رگ هایی است که مسوول رساندن غذا و اکسیژن به قلب هستند (شریان های کرونر).

نتایج به دست آمده از پژوهش های انجام شده حاکی از آن است که در دیابتی های نوع 2 زمان شروع تجمع کلسترول در دیواره رگ ها، اغلب قبل از افزایش قند خون می باشد. به عبارتی دیگر، معمولا حتی قبل از تشخیص بیماری دیابت نوع 2، زمینه بیماری قلبی پایه ریزی می شود. وقتی پلاک های کلسترول (رسوبات کلسترول) شکسته شوند، می توانند منجر به ایجاد لخته خون در رگ و مسدود کردن جریان خون در رگ های خونرسان قلب گردند که در نهایت منجر به یک حمله قلبی خواهد شد.

مشابه فرایند مذکور می تواند در دیگر شریان های بدن نیز اتفاق بیفتد که مثلا باعث کاهش خونرسانی به مغز و سکته مغزی می گردد، و یا منجر به کاهش خون رسانی به پاها، دست ها و بازوها و بروز بیماری های عروق محیطی می گردد.

بر همین اساس در افراد دیابتی، نه تنها خطر سکته قلبی بالا می باشد، بلکه خطر ابتلا به نارسایی قلبی نیز در آنان زیاد است. نارسایی قلبی یک مشکل بالینی جدی است که در آن قلب نمی تواند خون را به میزان کافی برای فعالیت های بدن پمپاژ کند. این وضعیت در نهایت منجر به تجمع مایع در ریه ها و تنگی نفس می گردد و یا ممکن است مایع در بخش های دیگر بدن (به ویژه پاها) تجمع یابد و باعث ورم یا ادم در اندام تحتانی شود.

نویسنده: افضل نیا - جمعه ۸ آبان ۱۳۸۸

خدایا! عذر می‏خواهم از این که در مقابل تو می‏ایستم و

از خود سخن می‏گویم و خود را چیزی به حساب می‏آورم که تو را

شکر کند و در مقابل تو بایستد و خود را طرف مقابل به حساب آورد!

خدایا! تو را شکر می‏کنم که اشک را آفریدی،

که عصاره حیات انسان است، آنگاه که در آتش عشق می‏سوزم،

یا در شدت درد می‏گدازم، یا در شوق زیبایی و ذوق عرفانی

آب می‏شوم، و سروپای وجودم روح می‏شود، لطف می‏شود،

عشق می‏شود، سوز می‏شود، و عصاره وجود بصورت اشک،

آب می‏شود و به عنوان زیباترین محصول حیات، که وجهی به عشق

و ذوق دارد، و وجهی دیگر به غم و درد، بر دامان وجود فرو می‏چکد.

اگر خدای بزرگ از من سندی بطلبد، قلبم را ارائه خواهم داد،

و اگر محصول عمرم را بطلبد، اشک را تقدیم خواهم کرد.

خدایا! تو را شکر می‏کنم که به من درد دادی و نعمت درک درد

عطا فرمودی، تو را شکر می‏کنم که جانم را به آتش غم سوزاندی،

و قلب مجروحم را برای همیشه داغدار کردی، دلم را سوختی

و شکستی، تا فقط جایگاه تو باشد.

خدایا! تو را شکر می‏کنم که مرا بی‏نیاز کردی،

تا از هیچ‏کس و از هیچ‏چیز انتظاری نداشته باشم.

خدایا! راهنمایم باش تا حق کسی را ضایع نکنم، که بی‏احترامی

به یک انسان، همانا کفر خدای بزرگ است.

خدایا! مرا از بلای غرور و خودخواهی نجات ده،

تا حقایق وجود را ببینم و جمال زیبای تو را مشاهده کنم.

خدایا! خوش دارم گمنام و تنها باشم،

تادر غوغای کشمکش‏های پوچ مدفون نشوم.

خدایا! تو را شکر می‏کنم که لذت معراج را بر روحم ارزانی داشتی،

تا گاه‏گاهی از دنیای ماده درگذرم، و آنجا جز وجود تو را نبینم و

جز «بقاء»ی تو چیزی نخواهم، و بازگشت از «ملکوت اعلی»

برای من شکنجه‏ای آسمانی باشد که دیگر به چیزی دل نبندم

و چیزی دلم را نرباید.


مصطفی چمران

دکترای فیزیک پلاسما از دانشگاه برکلی آمریکا

شهادت 31 خرداد سال60 دهلاویه خوزستان


نویسنده: افضل نیا - جمعه ۸ آبان ۱۳۸۸


پیش از اینها فکر میکردم خدا
خانه ای دارد میان ابرها
مثل قصر پادشاه قصه ها
خشتی از الماس وخشتی از طلا
پایه های برجش از عاج وبلور
بر سر تختی نشسته با غرور
ماه برق کوچکی از تاج او
هر ستاره پولکی از تاج او
اطلس پیراهن او آسمان
نقش روی دامن او کهکشان


رعد و برق شب صدای خنده اش
سیل و طوفان نعره توفنده اش
دکمه پیراهن او آفتاب
برق تیغ و خنجر او ماهتاب
هیچکس از جای او آگاه نیست
هیچکس را در حضورش راه نیست
پیش از اینها خاطرم دلگیر بود
از خدا در ذهنم این تصویر بود
آن خدا بی رحم بود و خشمگین
خانه اش در آسمان دور از زمین

بود اما در میان ما نبود
مهربان و ساده وزیبا نبود
در دل او دوستی جایی نداشت
مهربانی هیچ معنایی نداشت
هر چه می پرسیدم از خود از خدا
از زمین، از آسمان،از ابرها
زود می گفتند این کار خداست
پرس و جو از کار او کاری خطاست
آب اگر خوردی ، عذابش آتش است
هر چه می پرسی ،جوابش آتش است
تا ببندی چشم ، کورت می کند
تا شدی نزدیک ،دورت می کند

کج گشودی دست، سنگت می کند
کج نهادی پای، لنگت می کند
تا خطا کردی عذابت می کند
در میان آتش آبت می کند
با همین قصه دلم مشغول بود
خوابهایم پر ز دیو و غول بود
نیت من در نماز و در دعا
ترس بود و وحشت از خشم خدا
هر چه می کردم همه از ترس بود
مثل از بر کردن یک درس بود

 

مثل تمرین حساب و هندسه
مثل تنبیه مدیر مدرسه
مثل صرف فعل ماضی سخت بود
مثل تکلیف ریاضی سخت بود
*****
تا که یکشب دست در دست پدر
راه افتادم به قصد یک سفر
در میان راه در یک روستا
خانه ای دیدیم خوب و آشنا

زود پرسیدم پدر اینجا کجاست
گفت اینجا خانه خوب خداست!
گفت اینجا می شود یک لحظه ماند
گوشه ای خلوت نمازی ساده خواند
با وضویی دست ورویی تازه کرد
با دل خود گفتگویی تازه کرد
گفتمش پس آن خدای خشمگین
خانه اش اینجاست اینجا در زمین؟
گفت آری خانه او بی ریاست
فرش هایش از گلیم و بوریاست
مهربان وساده وبی کینه است
مثل نوری در دل آیینه است

می توان با این خدا پرواز کرد
سفره دل را برایش باز کرد
می شود درباره گل حرف زد
صاف و ساده مثل بلبل حرف زد
چکه چکه مثل باران حرف زد

 قیصر امین پور

نویسنده: افضل نیا - جمعه ۸ آبان ۱۳۸۸


می گفت موسیقی از آسمان آمده است و از جنس این دنیایی نیست بلکه نسخه ای از عالم بالاست که به زمینیان هدیه شده است و به همین دلیل است که در اوج و فرود نت های آن در ساحل آن دنیا فرود می آیی بدون اینکه متوجه باشی ، تمامی مرزها و فاصله ها را از میان برداشته می بینی .

می گفت موسیقی طبیعت ، سلام خداوندی است به انسان. از صدای موزون چکاوک  و فاخته گرفته تا صدای به ظاهر نا موزون کلاغ ، از صدای جیرجیرک در دل شب گرفته تا صدای سهمگین والها در دریا ، از صدای شرشر باران گرفته تا صدای محزون باد بر شاخسارها ،همه و همه موسیقی ایی است برای وادار کردن  بشر برای حضور در این گردهمایی اطوار گوناگون ، تا اینکه چنگی به دل و تار خویش بزند و  سر از عوالم بالا در آورد  و با این خنیاگریهایش جواب سلام خداوندی را بدهد.

می گفت در آسمان شب غوغایی است. ستارگان با سکوت ظاهری خویش سمفونی بزرگی ترتیب داده اند که هر دل بیداری را در حیرت عجیبی فرو می برد از ماه گرفته که رهبر ارکستر است، و زهره که ویولن سل می نوازد، خوشه پروین که سنتور می زند، ستاره دنباله دار که هر از گاهی به دف می زند و فرشتگان را به سماع می نشاند همه و همه در سکوت پر خروش خویش عرشیان و فرشیان را به دست افشانی وادار می کنند.

می گفت خداوند صورت مطلق و نظم محض است و موسیقی تجلی و نمودی از آن صورت و فرم مطلق.

می گفت هر روز ما روز الستی دیگر است که در آن با "بلی" گفتنهای بی شماری مواجه ایم و موسیقی جواب آن "الست بربکم "است که در روز ازل به خالق خویش گفتیم و هر ساز و نوایی که در این عالم به گو ش می رسد ساز و نوایی است که در روز الست شنیده ایم و گرنه اینقدر با شنیدن آن ها هوش از سر ما نمی پرید!


نویسنده: افضل نیا - جمعه ۸ آبان ۱۳۸۸


روزی مردی جوان نزد شیوانا، استاد معرفت آمد و از او خواست تا راز معرفت را برایش بازگو کند. شیوانا در جمع مریدانش مشغول تدریس بود. به خاطر وجود مرد جوان درس را قطع کرد و از یارانش خواست تا قاشقی چوبی و تخت را همراه ظرفی روغن مایع برای او بیاورند. سپس قاشق را به دست مرد داد و آن را از روغن پر کرد و از مرد خواست در مدرسه و باغ مدرسه حرکت کند و هر آن چه می بیند را به خاطر بسپارد و دوباره نزد آن ها برگردد. فقط باید مواظب باشد که حتی یک قطره روغن نیز روی زمین نریزد که در غیر این صورت از معرفت و راز معرفت دیگر خبری نخواهد بود. 

مرد جوان قاشق را با دقت و تمرکز زیاد در دست گرفت و با قدم های آهسته و دقیق در حالی که یک لحظه نگاهش را از قاشق بر نمی داشت ساختمان مدرسه را دور زد و بعد از عبور از تمام معابر باغ دوباره به جمع شیوانا و شاگردانش بازگشت. شیوانا نگاهی به قاشق روغن انداخت و دید که صحیح و سالم است. آن گاه از مرد جوان پرسید: خوب! اکنون برای حاضرین تعریف کن که از ساختمان مدرسه و باغ چه دیدی؟!

مرد جوان مات و متحیر به جمع خیره شد و با شرمندگی اعتراف کرد که در تمام طول مسیر حواسش به قاشق و روغن آن بوده است و اصلا به شکل ساختمان و باغ دقت نکرده است. شیوانا دوباره همان قاشق را از روغن پر کرد و از او خواست دوباره همان تمرین را تکرار کند. این بار مرد جوان مات و مبهوت به زیبایی و سادگی در و دیوار مدرسه خیره شد و بی توجه به اینکه روغن از قاشق ریخته است، تمام زوایای باغ را با دقت تماشا کرد. وقتی نزد شیوانا و جمع برگشت، با شرمندگی متوجه شد که هیچ روغنی در قاشق نمانده است و قاشق خالی است. با اعتراض به شیوانا گفت که می تواند دقیق و روشن تمام زوایای مدرسه و باغ را برای جمع تشریح کند.

اما شیوانا تبسمی کرد و گفت: شرح زیبایی ها باید با ریخته نشدن روغن از قاشق همراه می شد. تو راز معرفت را پرسیدی و اکنون باید خودت آن را دریافته باشی! راز معرفت یعنی زندگی در این دنیا و مشاهده و استفاده و حظ بردن از تمام زیبایی های آن بدون این که حتی قطره ای از روغن صداقت و پاکدامنی و خلوص و صفای باطنی خود را در این مسیر از دست بدهی. این دو با هم عجین هستند و بدون داشتن همزمان این دو هرگز نمی توانی راز معرفت را دریابی!


نویسنده: افضل نیا - جمعه ۸ آبان ۱۳۸۸

انواع کلسترول

1- کلسترولLDL: این نوع کلسترول خاصیت چسبندگی دارد و به راحتی به جدار داخلی دیواره ی رگ ها می چسبد و باعث باریک شدن و در نهایت انسداد مجرای داخلی رگ ها می گردد. از این رو به کلسترول بد معروف است.

2- کلسترولVLDL: این نوع کلسترول مولکول های چربی را از کبد به دیگر قسمت های بدن حمل می کند و بعد از انتقال چربی به بافت ها تبدیل به کلسترولLDLمی گردد.

3- کلسترولHDL: این نوع کسترول، کلسترول هایLDL موجود در طول دیواره ی رگ ها را پیدا کرده و به آن ها می چسبد و آن ها را از جدار رگ ها پاک می کند و از باریک شدن و انسداد رگ ها جلوگیری می نماید. به همین جهت به کلسترول خوب معروف است.

میزان مناسب کلسترول خون چقدر است؟

اگر کلسترول خون شخص کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر خون باشد نشانه ی بسیار خوبی برای سلامت یک قلب سالم است. اما اگر کلسترول خون بین 200 تا 239 میلی گرم در دسی لیتر خون باشد شخص در مرز خطر بالا رفتن کلسترول و خطر ابتلا به حمله ی قلبی قرار دارد و زمانی که کلسترول خون بالاتر از 240 میلی گرم در دسی لیتر خون باشد خطر حمله ی قلبی را باید جدی گرفته و حتماً میزان آن را به وسیله ی دارو و رژیم غذایی و یا هر دو کاهش داد.

اگر فردی همراه با کلسترول بالا مبتلا به فشار خون بالا نیز باشد احتمال خطر حمله ی قلبی به 6 برابر می رسد و اگر این فرد سیگاری هم باشد احتمال خطر به 20 برابر یا بیشتر خواهد رسید.

گیاهان ضد کلسترول هستند

به طور کلی تمام گیاهان مانند سبزیجات، حبوبات و غلات فاقد کلسترول اند. اما در بین آن ها موادی مانند جو، کدو، شوید و سیر اثر ضد کلسترول بسیار قوی تری را بروز می دهند که دلایل آن مربوط به وجود اسید چرب امگا- 3، پکتین، فیبر و بتاکاروتن وغیره می باشد.

سویا نیز باعث کاهش کلسترول خون می شود. سویا به سه دلیل باعث کاهش کلسترول خون می گردد:

1- فاقد کلسترول است.

2- حاوی پروتئین است، چرا که پروتئین کلسترول خون را کاهش می دهد.

3- اکثر چربی های موجود در سویا از نوع چربی های غیر اشباعPUFA است.

بنابراین در افراد مبتلا به کلسترول بالا سویا می تواند به عنوان یک منبع پروتئین غذا باشد و تا حد زیادی جایگزین گوشت گردد.

مواد غذایی غیر مجاز برای افراد دارای کلسترول بالا

غذاهای سرخ شده- لبنیات پر چرب- غذاهای آماده مانند سوسیس، کالباس و پیتزا- چربی های اشباع شده مانند روغن های حیوانی و گیاهی جامد و کره- امعاء و احشاء حیوانی مانند دل، جگر، قلوه، سیرابی و مغز- میگو و گوشت های پر چرب (حتی الامکان باید چربی های قابل رویت جدا شوند)- دسرهای چرب - انواع کلوچه، کیک، شیرینی ها مخصوصاً شیرینی تر- روغن نارگیل - سس های سالاد - انواع شکلات ، چیپس و پفک- زرده تخم مرغ هم محدود به 3-2 عدد در هفته می شود.

تاثیر رژیم غذایی در کاهش کلسترول خون

با ایجاد تغییر در نوع غذاها می توان میزان کلسترول خون را کاهش داد. مقدار کلسترول خون تحت تاثیر مواد غذایی مصرفی و نیز ارث می باشد اما با کاهش چربی های غذایی می توان زمینه ارثی را تا حدودی کنترل نمود. کاهش کلسترول خون با کاهش دریافت کلسترول و چربی رژیم و افزایش مصرف فیبرهای غذایی محلول و ثابت نگه داشتن وزن در حد مناسب امکان پذیر است. همراه با کاهش مصرف چربی های جامد باید غذاهای غنی از نشاسته مانند نان و سیب زمینی آب پز یا کبابی، غلات و حبوبات، میوه و سبزیجات، شیر و لبنیات کم چرب و همچنین روغن زیتون مصرف شود.

در افراد دچار اضافه وزن و کلسترول خون بالا، کاهش وزن کمک شایانی می کند.

 

کاهش کلسترول خون با ورزش

انجام فعالیت های ورزشی باعث کاهش کلسترول خون می گردند، اما این فعالیت ها شامل نظافت منزل، باغبانی کردن ، طراحی برنامه یا فکر کردن نمی باشد.

تمرینات ورزشی به چند روش به کاهش کلسترول خون کمک می کند:

- ورزش باعث افزایش مقدارHDL خون توام با کاهشLDL می گردد.

- ورزش موجب کاهش وزن و کنترل آن می شود.

- ورزش منجر به بهبود گردش خون و پاک شدن خون از مواد زائد می گردد و عضله ی قلب را قوی تر کرده و اثر مثبتی بر روی عمل پمپ قلب دارد.یک نمونه رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به کلسترول بالا

صبحانه: نان سنگک+ گردو+ پنیر کم چرب

میان وعده: سبزیجات خام مانند هویج+ میوه

نهار: سبزیجات خام یا پخته + سینه ی مرغ به صورت آب پز+ برنج کم چرب+ ماست کم چرب یا دوغ

میان وعده: میوه

شام: سبریجات خام یا پخته+ سوپ جو همراه روغن زیتون+ نان سنگک+ ماست کم چرب

روشی ساده برای کاهش کلسترول خون :

با یک روش بسیار ساده می توان سطح کلسترول خون خود را کنترل کرد
متن کل خبر : واحد مرکزی خبر به نقل تلویزیون فاکس نیوز گزارش داد با یک روش بسیارخون خود را کنترل کرد. پژوهشگران آریزونا دریافته اند که با بیان عشق و محبتی که نسبت به عزیزان خود داریم،می توانیم سطح کلسترول خون

در تحقیقی که این پژوهشگران انجام دادند داوطلبان در سه جلسه بیست دقیقه ای به مدت پنج هفته احساسات خود را درباره عزیزانشان با نوشتن روی کاغذ بیان کردند. در پایان هفته پنجم،میزان کلسترول خون داوطلبان هفت واحد یا به عبارت دیگر بیست درصد کاهش یافت.

به گفته پژوهشگران،بیان احساسات محبت آمیز باعث آزاد شدن هورمونی در بدنخون
ساده می توان سطح کلسترول خود را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهیم. انسان می شود که با استرس مقابله می کند. نتیجه این پدیده کاهش کلسترول خواهد بود.


نویسنده: افضل نیا - جمعه ۸ آبان ۱۳۸۸


درخصوص چای سبز فراوان گفته اند و شنیده ایم . پژوهش ها نشان داده اند ملتهایی که به صورت روزمره چای سبز می نوشند از ابتلا به برخی بیماریهای قلبی ، عروقی، فشارخون، پوسیدگی دندان و حتی برخی از سرطانها در امان هستند .

تفاوت چای سبز و سیاه :

این دو گیاه در اصل یکی هستند اما فرایند تولید چای سیاه به گونه ای دیگر است. برگهای چای سیاه طی روشهای خاص تخمیر و سپس خشک میشوند اما برگهای چای سبز پس از چیدن خشک میشوند . عدم تخمیر موجب میشود که تقریباً بیشتر مواد طبیعی به همان مقدار در برگهای چای باقی بمانند . تاکنون 300 ماده فعال در چای سبز شناخته شده که در بین آنها میتوان از :

ویتامین ها : B2. B. A. B12

مواد معدنی : کلسیم ، منیزیم، فلورید

مواد عالی : مس، نیکل، روی و ... نام برد .

کافئین هم از مواد مهم در چای سبز است اما به به اندازه ای که در قهوه موجود است و این یکی از دلایل برتری چای سبز به قهوه است . برخی از این مواد را شما در سیب، زردآلو ، انگور، هویج ، گوجه فرنگی و شکلات هم میتوانید پیدا کنید اما با نوشیدن چای میتوان بدون ترس از کالری این مواد را به بدن رساند . من به دوستانی برخورد کرده ام که از مزه و یا اثرات چای سبز آنچنان خاطره خوشی نداشته اند. روش استفاده نهایی از چای سبز هم با چای سیاه تفاوت دارد . چای سبز را میتوانیم همانگونه که چینی و ژاپنی ها مینوشند بنوشیم و از مزۀ خوب آن لذت ببریم .

طرز تهیه :

آب را در ظرف مناسبی میجوشانیم و چند برگ چای سبز و مقداری دارچین در فنجان ریخته و بعد از به جوش آمدن آب و کم شدن دمای آن در فنجان ریخته و یک قاشق مربا خوری عسل به آن اضافه کرده و خوب هم میزنیم تا جائیکه عسل در چای ما حل شود . در صورت نبودن عسل میتوانید از نبات برای شیرین کردن چای استفاده کنید .


چای سبز با عسل

نکته 1 : از آب داغ به هیچ عنوان برای چای سبز استفاده نکنید. بعد از اینکه درجه حرارت چای به 80 درجه رسید آنرا روی چای میریزیم .

نکته 2 : برگهای چای نباید بیشتر از یک الی دو دقیقه در آب بمانند زیرا رنگ ، مزه و خاصیت خود را در حرارت از دست میدهند .

نکته 3 : مزۀ آنرا میتوانید با افزودن گیاهان دیگر بهتر کنید مثلاً چوب دارچین، دانه هل، بهارنارنج و ...

نکته 4 : در صورتی که مایل به شیرین کردن آن هستید میتوانید از عسل ، کاکائو و یا نبات  استفاده کنید .نویسنده: افضل نیا - جمعه ۸ آبان ۱۳۸۸

تحقیقات آزمایشگاهی نشان می‌دهد سلول‌های بنیادی خونساز موجود در خون بندناف با توجه به توانایی تمایز به سایر سلولها می‌توانند افق جدیدی در درمان بیماریهای مختلف را در آینده‌ای نه چندان دور ایجاد کنند. استعدادهای بالقوه جدیدی که برای درمان با سلولهای بنیادی به وجود آمده شامل صدمات نخاعی، دیابت، بیماریهای قلبی، پارکینسون، آلزایمر، لوپوس، ایدز و بیماری ام.اس است.
مشخص شده سلول‌های بنیادی موجود در خون "بندناف" در درمان انواع سرطانها، بیماریهای ژنتیک، اختلالات خونی و نقص سیستم ایمنی کاربرد دارند.
از آنجا که سلولهای بنیادی خون بندناف راحت‌تر توسط سیستم ایمنی بیمار قبول می‌شوند، مشکل رد پیوند نیز کمتر ایجاد می‌شود. خون بندناف یا "خون جفتی" ،خونی است که در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان  دارد  اما متاسفانه این خون که غنی از سلولهای بنیادی است به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود.
این در حالیست که سلول‌های موجود در این خون دورریز بسیار پرتوان و نامیرا هستند و با تزریق و جایگزینی آنها در مناطقی که بصورت جدی آسیب دیده‌اند بهبودی کامل حاصل می‌شود.

 

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :